Progressive Web Apps (PWA) Nedir?

Sektörde genellikle kısa ismi ile tercih edilen Progressive Web Apps tamamen bir web sitesinin tasarımı ile ilgilidir. Kullanıcılara tasarımın mobil uyumlu olduğunun görünümümü sunmaktadır. Yani kullanıcıların ve tasarımın aslında mobil uyumlu olarak tasarlanmayıp sadece mobil uyumluymuş gibi bir izlenim vermesiyle bilinir. PWA ile tasarlanmış olan bir web sitesine mobil cihazlarınızdan girdiğiniz zaman normal bir web sayfası gibi sizi karşılamayıp aslında mobil bir tasarıma girmişsiniz gibi bir izlenimle karşılaşacaksınız demektir. Mobil tasarım ile PWA arasındaki bazı özellik farkları elbet var bunlara kısaca göz atmak istersek eğer;

Progressive Web Apps Kullanıcılara Neler Sunuyor?

  • Ön önemli özelliklerinden birisi bir web sitesinin çevrimdışı çalışmasına imkan tanımasıdır. Bu şu demek oluyor; bir kullanıcı interneti olmasa bile PWA ile tasarlanmış siteyi internetsiz bir şekilde dolaşabilmektedir.
  • Mobil cihazlar genellikle akıllı telefonlar olunca kullanıcılar Progressive Web Apps ile tasarlanmış web sitesine girdikleri zaman kullanıcılara kolaylık ve pratiklik sunan harici bir icon ile karşılaşmaktadır. Buda daha basit bir kullanım deneyimi sunmaktadır.
  • Responsive tasarıma sahip olan bir sitenin PWA ile daha hoş bir görsel ortaya çıkarılmaktadır. Kullanıcılara sitede gezinmede keyif verirken herhangi bir hata ile karşılaşmaması açısından gezinmede, okumada kolaylık sağlamaktadır.
  • Sitenize daha önce girmiş ve ziyaret etmiş bir kullanıcı eğer onay verirse o an sitede olmasa bile Push Notification özelliği sayesinde anlık bildirimler gönderilebilmektedir. Tabi üstüne basmak gerekir ki kullanıcının onayı burada önemlidir.
  • Chrome alt yapısı kullanıldığı için sorunsuz bir izlenim için Chrome üzerinden kullanılması daha farklı bir keyif verecektir.
  • Çeşitli mesajlaşma uygulamaları üzerinden Progressive Web Apps paylaşımı yapıldığı zaman bilgisayara ek bir program kullanımına gerek kalmadan mesajı karşılayan kişi linke tıklaması durumunda direkt olarak sayfada PWA ile dolaşabilir.
  • Güncelleme için sadece uygulamanız yeterli olacaktır. Mobil cihazların harici olarak güncelleme almasına gerek bile yoktur.

Progressive Web App Çalışma Mantığı Nedir?

PWA ile kodlanmış ya da tasarlanmış bir web sitesine girmek için herhangi bir işletim sistemine sahip mobil cihazınız ile girmeniz durumunda karşınıza çıkacak olan bir uyarı olacaktır. ‘’ PWA tasarımına sahip bir siteye giriş yapmak üzeresiniz kısa yol olarak eklenmesini ister misiniz ‘’ şeklindeki bu uyarıyı onayladığınız zaman artık mobil cihazınızdan bu siteyi sanki gerçekten mobil şekilde kodlanmış gibi bir izlenim göreceksiniz. Ancak hatasız bir şekilde PWA ile kodlanmış siteye girerseniz herhangi bir sorun yaşamazsınız. Fakat aksi bir durumda kodlarında hata olan bir PWA ile tasarlanmış site sizlere kolay bir izlenim vermez. Ayrıca PWA özellikleri alanında belirttiğimiz internetsiz bir kişi bu gibi siteleri internet olmadan da rahata gezebilir özelliğinin en temel konusu Service Worker sisteminin olması oldukça etkilidir. Bu önemli bileşen siteye internetsiz dolaşım imkânı sağlamaktadır.