Web Sitenizin Bulunduğu Sunucunun Size Zarar Verebileceğini Biliyor musunuz?

İnternet dünyası kullanıcılar için sade ve çabuk ulaşılan bir sanal dünya olmasına rağmen aslında son derece karmaşık bir yapıdır. Web hosting kullanıcıların olarak aradığımız web sitesini internet kullanıcıları için 7/24 kesintisiz bir şekilde saklayan hizmetin adıdır. Fakat bu hizmet öyle kolay bir şekilde oluşmaz. Ve genellikle kullanıcılar bu durumun hiçbir zaman farkına varmazlar. Ancak webmasterlar için durum sanıldığı kadar basit değildir. Öncelikle iyi bir alan adı ile aramalarda yerini alan Web sitesinin daha sonra iyi bir hosting sunucu tarafından desteklenmesi gerekir. İşte bu noktada birçok bilinmeyeni olan bir konu start alıyor. Büyük emekler vererek oluşturduğunuz siteniz bir anda yok olabilir hatta hosting sağladığınız kuruluş bir anda sitenize kapatabilir. Sonuçta emeğinizin hosting sunucunuz tarafından çalınma riski de web dünyasında sık karşılaşılan durumlardır. Söz gelimi sizlerin bin bir emekle ve para harcayarak oluşturduğunuz Java Scprit yazılımlarınızı veya makalelerinizi bir anda yok edebilirler. Özellikle ücretsiz bir şekilde edindiğiniz domain ve hosting hizmetleri netice itibariyle sizlerin büyük emekler vererek oluşturduğunuz bir yapının kopyasını rahatlıkla dowland edebileceği her zaman akılda tutulmalıdır.

Hostinginiz Kabusunuz Olmasın!

Bu konuyla ilgili çeşitli uyarılara çeşitli yayınlarda rastlansa da halen milyonlarca web adminin bu durumdan haberdar olmadığı bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Ve halen birbirinden orijinal içeriklerle sitelerini doldurmaya devam ettikleri düşünülürse makalemizi okuyor olmalarını ummaktan başka çare kalmıyor. Peki, bu sunucular sizlere neden ücretsiz veya son derece uygun hosting fiyatları ile web sitesi tasarımı edinmenizi sağlıyor hiç düşündünüz mü? Ücretsiz veya uygun fiyatlı hosting sağlayıcılar genellikle sizlerle sanal ortamda sözleşme imzalar. Yapılan sözleşmeleri dikkatli okursanız hosting sağlayıcıcınızın size hiçbir kalıcı taahüdde bulunmadığının farkına varabilirsiniz. Bunun anlamı şudur birkaç ay sonra hosting sağlayıcınız aniden sitenizi kapatırsa veya kendi faaliyetini durdurursa hiçbir hak arayamazsınız demektir. Bunun dışında sitenizi oluştururken aldığınız domain veya hostinginizin uçup gitmesinin yanı sıra kullandığınız özgün içerikler yani temanızı, şablonunuzu, makalelerinizi, görsel animasyonlarınızı, grafiklerinizi, scpirtlerinizi, eklentilerinizi ve en önemlisi ziyaretçilerinizi bir anda kaybedebilirsiniz. Ve tekrar aynı performansta bir web site oluşturmanız aylarınızı hatta yıllarınızı alabilir. Yüzlerce hatta binlerce makaleniz aniden kaybolduğunda eski siteniz adına İndexlenmiş binlerce metin içeriği tekrar nasıl oluşturacağınızı düşünmek bile son derece can sıkıcı bir durumdur. Üstelik oluşturduğunuz FTP dosyalarınızı veya MySQL dosyalarınızı artık size hizmet vermeyen hosting şirketinden talep etseniz bile bunu büyük ihtimalle alamayacaksınızdır çünkü firmanız ortadan yok olmuş olabilir. Kaliteli bir web tasarım ile bunlardan uzak kalabilirsiniz.

Her Şey Yolunda Gitse Bile Bu Kez Spam Durumuna Düşebilirsiniz.

Pek çok kişi bir ürün aldığında o ürünün içeriği hakkında çok fikir edinmek istemez. Çünkü o an kendisine sunulan ürünün görselliği veya kısa zamanda ihtiyacını karşılayacağını düşünür. İlk etapta çok az ziyaretçi alan bir web sitesi zamanla hit almaya başladığında Web site sahibi bu kez sitesinden para kazanmaya başlayabileceğinin farkına varır. Tabi uygun fiyata satın aldığı sunucu hizmetinin kendisine getirisinden hoşnuttur ve yakın zamanda meydana gelecek zararın farkında değildir.  Peki, sizinle aynı anda kaç web sitesinin sunucunuz üzerinde faaliyet yürüttüğü hakkında bir fikriniz var Mı? Ücretsiz hosting aldığınız şirketiniz başınıza çeşitli sorunlar açabilir. Veya piyasada 40- 50 TL civarında birçok firma tarafından yıllık hosting sağlanmaktadır. Dolayısıyla bu hosting üzerinde oldukça yüksek sayıda web sitesi barınıyor ve sizin web siteniz de bunlardan sadece birisi. Bunun sizin için ne anlam ifade ettiğini bilmeye bilirsiniz? Hemen sizleri bu konuda biraz aydınlatalım. Sunucunuz  üzerinde bulunan binlerce Web sitesinin ortağı durumunda olduğunuzun farkında olmalısınız. Çünkü içerik olarak yasal olmayan veya gayri ahlaki pek çok sitenin bu hosting sunucuları içerisinde faaliyet gösterebileceğini bilinmeniz gerekiyor. Aklınıza sunucu üzerinde bulunan binlerce Web sitesinin faaliyetlerinden ben neden sorunlu olayım düşüncesi gelebilir. İşin esprisi ayrıntılarda gizlidir bu tür hosting kuruluşlarında barındırılan binlerce web sitesi zaten yasalara aykırı veya etik olmayan davranışlar sergileyebilmek ve kısa zamanda faaliyetini sonlandırabilmek için bu yöntemi tercih ederler. Ve elde ettiği yasa dışı kar kendisi için yeterli gelecektir. Dolayısıyla bu tarz web sitelerinin kapanması site sahipleri için hiçbir anlam ifade etmez. Ancak durum sizin yasal bir şekilde oluşturduğunuz ve hit aldığınız siteniz için böyle değildir. Çünkü sunucunuz komple spama düştüğünde sizin IP lokasyonunuz farklı olmasına rağmen otomatik olarak sizde aynı sunucu üzerinde bulunduğunuz için spama yani kötü niyetli içerik barındıran spam web site durumuna düşmüş olursunuz.

İyi Bir Hosting Firmasında Hangi Özellikler Bulunmalıdır.

  • Bir öncelikle hosting firmasının fiziki şartlarda ulaşılabilecek bir adresinin olduğundan emin olmalısınız
  • Hosting firmanızın gerekli sertifikalarının bulunduğundan emin olmalısınız.
  • CPU kullanımı ile trafik disk sağladığından net olarak bilgi sahibi olmalısınız.
  • Sunucunuzda kaç adet web sitesi barındırabileceğiniz konusunda size detaylı bilgi sunmasını istemelisiniz. Çünkü yüksek trafiğe ulaştığınızda siteniz ulaşılamayacak duruma gelir.
  • Yurt içi lokasyonlarda hizmet almalısınız. Bunun nedeni yurt dışı lokasyonların ihtiyaca cevap vermekten çok uzak olmasıdır ve bir olumsuzlukta hiçbir dosyanızı kurtaramazsınız.
  • Disk seçiminde dikkatli olmak zorundasınız. Uygun fiyatla sağlanan hostinglerde genellikle tekil kullanıcılara verilen son derece yavaş SATA disk verilir. Bir işletme SATA disk ile yürütülemez kullanmanız gereken SSD disktir.
  • Bir işletmeyseniz son derece büyük PHP dosyalarınız olacağından hosting satın alırken 24 saat açık kalması gerektiğini unutmamalısınız.
  • Kurumsal web tasarımı yapmak istiyorsanız mutlaka EvSSL sertifikalı bir hosting hizmeti satın almalısınız.