Bir sayaç yazılımı olarak karşımıza çıkan Alexa’nın sitenize verdiği rank değerinin oldukça önemli olduğunu görebilirsiniz. Manuel olarak alamayacağınız alexa backlink belli bir seviyeye ve ziyaretçi sayısına gelindiği takdirde size otomatik olarak verilecektir. Bu da sitenize oldukça fazla şey katacaktır.

İnternet üzerinde yayınlanan tüm web sitelerinin analizini gerçekleştirmekte olan Alexa çeşitli kriterlere göre siteleri sınıflandırarak istatistik gerçekleştirmektedir. Alexa analiz sitesinin baklink kaynaklarına da yer vermesi sonucunda ortaya çıkan alexa backlink ile aldığınız tüm backlinkleri görmeniz söz konusu değildir. Anlık olarak görüntü alan botları aracılığıyla veritabanına backlinkleri işleyen Alexa her güncelleme işlemi sırasında bunları mevcut sitenize eklemektedir.

Doğru backlink değerlerinizi vermeyen alexa backlink için bir kayıt olma işlemi gerçekleştirmeniz gerekmemektedir. Sitenizi ya da bloğunuzu kurduğunuz andan itibaren otomatik olarak sizi bünyesine kayıt ederek analizlerine başlayan Alexada sıralamanızın 3 ayın ortama değeri alınarak oluşturulduğunu görebilirsiniz. 90 gün içinde aldığınız ortalama değer sizin Alexa değerinzii belirleyecektir.

Size backlinklerinizi görüntüleme olanağı sunmakta olan Alexa backlink sayesinde sadece backlinklerinizin sayısını görmekle kalmaz ayn zamanda hangi adreslerin sitenize backlink verdiğini de görebilirsiniz. Bu sayede sitenize zarar verebilecek niteliklere sahip olan ya da sizden daha düşük rank değerine sahip sitelerin backlink vermesini engelleyebilmeniz mümkün olacaktır. Bu da web sitelerinizin ya da bloglarınızın SEO değerini artırabilmeniz bakımından önem taşımaktadır.