Kullanışlı Mobil Uygulamalar Geliştirmek İçin 10 Önemli İpucu

Mobil uygulama pazarı, akıllı telefon kullanıcılarının sayısının hızla artmasıyla büyük bir hızla gelişmeye devam ediyor.

Mobil tasarımlar, mobile uyumlu web siteleri ve mobil uygulamalar artık şirketler için müşterileriyle etkileşimde bulunmak için vazgeçilmez bir öneme sahip. En iyi mobil uygulamaları geliştirmek, uygulama mağazalarında yer alıp uygulamanızın sıkça kullanılmasının anahtarıdır.

Şirketinize özel mobil uygulamalar konusunda bilgi almak için mobil uygulama sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Burada size vereceğimiz 10 ipucu, mobil uygulama geliştirme sürecini daha fazla kullanıcı dostu bir deneyime dönüştürmenize yardımcı olacaktır.

Bağlantı1. Mobil tasarımınız olabildiğince uyumlu olsun

Mobil uygulamalar geniş bir cihaz yelpazesiyle uyumlu olmalıdır. Tüketicilerin seçimi, hangi platform için uygulama geliştirilmesi gerektiğini doğrudan etkiliyor.

Android veya IOS kullanıcısı olsun her platform için uygulama geliştirme süreci farklıdır. Şirketiniz, özellikle bir kullanıcı grubunu hedeflemedikçe, 50/50’lik bir bölünme ile bu 2 önemli platform için de mobil uygulamalar geliştirmeliyiz.

Ayrıca iyi bir mobil uygulamaya sahip olmak için farklı mobil cihazlar için devreye girebilecek tüm olası sorunları incelemek ve ele almakta fayda var.

Bağlantı2. Mobil uygulama kullanıcınızı tanıyın

Kullanıcı testi yapmak ve gerçek kullanıcılardan yola çıkarak uygulamanızı kullanacak olan kullanıcılar hakkında olabildiğince çok bilgiye ulaşmak önemlidir.

Belirli bir demografiye veya cinsiyete yönelik ilgi çekici uygulamalar oluşturmak için kullanıcınızı iyi tanımanız gerekiyor. Bu, gelecekte yapacağınız tasarım projeleri için de değerli bir ders niteliğindedir.

 

Uygulama içi kullanıcı davranış analizinizi geliştirmek, mobil uygulamanızı kullanışlı yapmanın en önemli yollarından biridir.

Bağlantı3. Mobil uygulamanızı basit tutun

Hepimiz “Herkesin kullanabileceği şekilde yap” modelinin farkındayız ve bu iyi mobil uygulamalar yaparken de gerekli bir ilkedir.

Birçok kullanıcı basit bir arayüzle ve daha az adımla birden fazla görev yapılabildiğinden, minimal ve sade tasarımları tercih eder. Artık flash ve glitter arka planlar bitti.

Birçok görsel öğeye ihtiyaç duyan uygulamalar yükleme sırasında da kullanıcılarını zorluyorlar ama zorunlu olarak mobil uygulamanızın birçok görsel öğeyle desteklenmeye ihtiyacı varsa yükleme sürelerini en aza indirmek için resimleri olabildiğince optimize etmeyi deneyebilirsiniz

Bağlantı4. Mobil uygulamanızdaki olası hataları kullanıcılara test ettirin

Tasarımcılar çoğu zaman uygulamaları test etmek için kendileri zaman harcar ancak mobil uygulamanızı gerçek kullanıcılara test ettirmek bir endüstri standardı olarak bilinir.

Bu yöntem, birçok tasarım avantajına sahiptir. Bunların en önemlisi gelişimin ilk aşamasında, hataların kolay bir şekilde düzeltilmesidir. Bu hataları yolun en başında bulmak, genel olarak geliştirme ile ilgili maliyetleri ve süreleri düşürür.

Uygulama içi kullanıcı davranış analizinizi geliştirmek, mobil uygulamanızı kullanışlı yapmanın en önemli yollarından biridir.

Bağlantı5. Mobil tasarımınızda kullanışlı ve görsel olun

İlgi çekici bir mobil tasarım harika bir renk şemasıyla oldukça görsel durabilir ama gerçek görsel sanatın aksine, çeşitli renkler, dokular ve kompozisyon hileleri, harika bir kullanıcı deneyimi sunmadıktan sonra hiçbir yere varamayacaktır.

Hiç kimse görsellikten uzak ağır bir metin uygulaması da istemez. Telefonlar küçük fontlardan oluşan uzun metinler için en iyi okuma araçları değildir, bu yüzden ağır bir metin, mobil uygulamanızın kullanımı için caydırıcı olacaktır.

Burada anahtar, profesyonel bir şekilde görsellikle içeriği harika bir kullanıcı deneyimi için harmanlamaktır. Çarpıcı görsel kullanıcınızın ilgisini uyandırır ve kullanıcı dostu uygulamalar da interaktif bir deneyim sağlayarak kullanıcılarınızı sizin mobil uygulamanıza geri gelmeye teşvik eder.

Bağlantı6. Güvenlik sorunlarına göre düzenli olarak güncellemeler yapın

Güvenlik ve uyumluluk ihtiyaçları, modern mobil uygulamaların önünde büyük bir engele dönüşebiliyor. Mobil uygulamanızın güvenlik sorunları ve veri ihlallerinin nasıl önleneceğinin tam olarak farkında olmanız gerekir.

Cihaz uyumlarının yıllık bazda planlanması kolay olsa da, güvenlik konularının her zaman düzenli bir şekilde izlenmesi gerekmektedir.

Bağlantı7. Pazarlama ihtiyaçlarını göz önünde tutun

Pazarlama tüm endüstriler için geçerlidir ve buna mobil uygulamalar da dahildir.  Müşterileri anlamak her zaman önemlidir.

Şirketinizin hedeflediği bir kitlenin uygulamadan gerçekten ne istediğini anlamak için kullanım örnekleri oluşturun. Burada her türlü faktör devreye girer, bu nedenle bu konularda yapılmış araştırmaları inceleyebilirsiniz.

Kullanıcılar, geliştiricilerin ihtiyaç ve ilgi alanlarına dikkat ettiklerini gösteren kişiselleştirilmiş bir dokunuş ister. Geliştiriciler ise, kullanıcılara hitap eden kullanıcı arayüzünü oluşturmak için kullanılabilirlik testlerine güvenirler.

Buradaki tek ortak zemin etkileşim. Yeterli kullanıcı etkileşimine sahip olmayan uygulamalar, ziyaretçilere en iyi kullanıcı deneyimini sunmayı asla başaramaz.

Bağlantı8. Kuralları takip edin

Mobil yazılım dünyasında bile kurallar vardır. Navigasyon ve kullanıcı etkileşimleri ile deneyler yaparken mevcut standartları dikkate almalısınız. Kullanıcı arayüzü tasarımları geliştiren yazılımcılar, uygulamanın olabildiğince küçük boyutlu olması, güvenlik sorunlarının olmaması ve kullanıcı dostu olmalarına odaklanmalıdır.

Aynı zamanda geliştirdiğiniz mobil uygulamaları mağazalara doğru şekilde yerleştirmek de önemlidir.

Apple’ın App Store’u ve Google’ın Play Store’u, bazı ölçütleri baz alarak uygulamanızı inceleyecek, dolayısıyla buna göre araştırma yapacaktır. Bu Store’ların uygulama ölçme kriterlerini önceden araştırın.

Bağlantı9. Kişiselliğe önem verin

Mobil uygulama tasarımları, web sitesi tasarımları gibi değildir. Web siteleri, kullanıcıların istedikleri zaman başka bir web siteni de açarak orada da gezinebildiğini varsayarken, mobil uygulamalar kullanıcıların, uygulamayı indirildikten sonra daha proaktif olacağını düşünür.

Kişiselleştirilmiş bağlantılar ve etkileşim, kullanıcılara doğru bilginin verilmesi, doğru tasarım ve kullanıcınızı tanıma burada çok önem kazanıyor.

İlgili bilgilerin doğru bir şekilde verilmesi, görsel tasarımın ötesinde uygulamanızın her özelliğinin çalışmasını ve mobil uygulamanızın hayati önem taşıyan bilgileri içermesi anlamına gelir.

Bağlantı10. Mobil dünyadaki eğilimlere göz atın

Mobil yazılım dünyası her gün gelişmektedir. Her geliştirici ve tasarımcının bildiği gibi, yeni teknolojilere dayalı farklı görünümler ve tasarımlar oluşturmanın her zaman yeni yolları vardır.

Yenilikçi eğilimlere ayak uydurmak, mobil uygulama geliştirenlerin yeni fikirleri adım adım uygulayarak yeni kullanıcılara ve yeni pazarlara ulaşmalarına yardımcı olabilir.

Mobil uygulamalarınız için bundan başka dikkate alınması gereken birçok faktör vardır ve mükemmel bir mobil uygulama geliştirmek için profesyonel yazılımcılarla çalışmak önemlidir. Daha detaylı bilgi almak için müşteri temsilcilerimizle 7/24 iletişime geçebilirsiniz.

Etiketler: mobil uygulama, mobil tasarım, şirketler için mobil çözümler, mobil uygulama ipuçları