Bir web sitesi sadece göze hoş gelen bir tasarımla veya düşünceyi teşvik eden içeriklerle başarılı olamaz. Öncelikle web sitenizin kullanıcı deneyimini ve işlevselliğini besleyen bir stile sahip olması gerekiyor.

Herkesin görsel zevkleri farklıdır, ancak bu web tasarımına karar verirken izlemeniz gereken birkaç temel kural olmadığı anlamına gelmez.

Doğru yönde ilerlediğinizden ve ziyaretçilerinizin seveceğim bir web sitesine sahip olduğunuzdan emin olmanız için işte size önemli bazı ipuçları…

Web sitenizin ana sayfasını sadeleştirin ve dağınıklıktan uzak tutun

Bir web sitesinde her kelimeyi nadiren okuyoruz. Bunun yerine, sayfaları hızlıca tarayarak anahtar kelimeler ve cümleler seçiyoruz. Bu bilinen davranış göz önüne alındığında, kelime sayısından ziyade duygulara hitap etmek daha etkilidir. Böylece sitenize girecek kişiler daha az okumak, tıklamak veya hatırlamak zorunda kalır ve neler olup bittiğini daha iyi değerlendirebilirler. Bu onların yapmalarını istediğiniz şeyleri yapmalarını daha olası kılar. Metin ve harekete geçirici mesajlar elbette gereklidir, ancak bunları daha büyük alt başlıklarla ve okunaklı paragraflarla böldüğünüzden emin olun. Ayrıca fotoğraflarınızı veya simgelerinizi, mesajınızı iletmenin alternatif yolları olarak kullanmanızı öneririz.

Web sitenizde görsel bir hiyerarşi oluşturun

Taş çağından bu zamana kadar teknolojide çok uzun bir yol kat ettik. Bilgisayar ekranları ve akıllı telefonlarla teknoloji geliştikçe, içeriği açık bir şekilde düzenlemek artık tasarımcıların görevi oldu. Birisinin dikkatini çekmek ve sitenizin ne hakkında olduğunu söylemek için sadece birkaç saniyeniz var. Bilgilerinize net bir hiyerarşi kurarsanız, okuyucularınız bu sıralamaları takip edeceklerdir. Vurgulamalar için renk, kontrast, boyut ve boşluk uygulayın. Sayfanızda dikkat çeken şeyin ne olduğunun farkında olun ve her öğenin orada bilinçli olarak bulunduğundan emin olun.

Kolay okunacak bir web sitesi içeriği oluşturun

“Okunabilirlik”, insanların kelimeleri ve cümleleri tanımasının ne kadar kolay veya zor olduğunu ölçer. Sitenizin okunabilirliği yüksek olduğunda, kullanıcılar sitenizi verimli bir şekilde tarayabilir ve çok fazla çaba harcamadan metindeki bilgileri alabilirler.

Web sitesi okunabilirliği elde etmek nispeten kolaydır; şu temel kuralları deneyebilirsiniz:

  • Kontrast anahtardır                                                               
  • Metninizle arka planı arasında yeterli kontrastın olması, metnin kolay okunması için çok önemlidir. Marka kimliğinizin bir parçası olan renkleri dikkatlice seçin ve web sitenizde temsil edin. Renklerle oynamaktan çekinmeyin ama yaratıcılık için de okunabilirliği feda etmeyin.
  • Göremediğiniz şeyleri okuyamazsınız                                                  
  •   İlk web sitelerinde küçük yazı tipleri kullanılıyordu, ancak zamanla, insanlar 12pt yazı tiplerinin çevrimiçi okunması zor olduğunu fark ettiler. Şu anki büyük ekranlarda bile çoğu insan küçük yazı tiplerini okumakta zorlanacaktır. Profesyonel web sitelerinde göreceğiniz tipik bir kural, ana metninizi en az 16pt tutmaktır. Bu sayının tam olarak kullandığınız yazı tipine de bağlı olduğunu unutmayın.
  • Serif ve Sans Serif yazı fontları idealdir                                                     
  • Web sitenizde kullanacağınız yazı fontlarını seçebilirsiniz. Serifler, bazı yazı tiplerinin harflerinin uçlarında yer alan küçük tasarım noktaları ya da satırlarıdır. Sans Serif font ise “serifsiz” anlamına gelir. Bu yazı tipleri, genellikle çevrimiçi metinler için en iyi seçimdir. El yazısı font tipleri, tüm o eğriler ve görsellik gerçekten güzel görünebilir ama öncelikle ziyaretçilerinizi düşünün ve okuması daha kolay fontlar seçin.
  • Çok fazla yazı tipi kullanmayın                                                        
  • Kural olarak, bir web sitesinde üç farklı yazı tipi kullanmayın. Bazı projeler daha ayrıntılı yazı tipi kombinasyonları gerekli olabilir, böyle durumlarda çeşitli yazı tiplerini kullanmak zorunda kalırsanız, genel site düzenine uyum sağlamalı ve yazı tipleri dağınık olmamalıdır.

Sitenizin ziyaretçilerinizin gezmesi için kolay olduğundan emin olun

Yaratıcılık tasarımın doğası olabilir, ancak web sitesi tasarımı avangart olmak için çok uygun bir yer değildir. Sitenizde dolaşırken ziyaretçilerinizi bir şey arama çabasına sokmayın.

Logonuzu ana sayfanıza mutlaka bağlayın. Bu ziyaretçilerinizin siteyi gezerken sıklıkla kullanacağı yaygın bir uygulamadır.

Menünüze dikkat edin. Menünüz web sitenizin üst kısmında olmalı ve her bölümün önemine göre yapılandırılmalıdır.

Site ziyaretçilerinize dikey gezinme teklif edin. Sitenizin içeri yoğun bir çeşitliliğe sahipse, bir çapa menü kullanmayı deneyin. Böylece tek bir tıklamayla, görüntüleyenler hızlıca en üste, aşağıya veya doğrudan sitenin herhangi bir bölümüne gidebilirler.

Web siteniz mobil dostu olsun

Mobil bir dünyada yaşıyoruz ve bu da şu soruyu sormamızı gerektiriyor: Ziyaretçilerim web siteme cep telefonlarından ulaştıklarında ne görüyorlar? Artık günümüzde web sitelerinin mobil versiyonlarının olması bir zorunluluk haline geldi.

Son olarak kendinizi kullanıcının konumuna koyun ve sitenizi yayına vermeden her sayfayı ve her linki test ettiğinizden emin olun.

Şirketinizin web tasarım, web yazılım ve mobil uygulamaları ihtiyaçlarında Hükümdar Bilişim müşteri temsilcileriyle 7/24 iletişime geçebilirsiniz.