Kişisel web sitesi nasıl kurulur sorusu sıklıkla merak edilir. Özellikle bilişim sektöründe önde gelmek isteyenler için bir web sitesi kurmak önemli bir konudur. Fakat, nasıl bir yol izlenilmesi gerektiği bilinmediği takdirde başarı sağlanamayacaktır. Siz de web sitesi kurmak istiyor ve ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, yazımızın tamamını okuyabilirsiniz.

Desteğe Mi İhtiyacınız Var: Bilişim Danışmanlığı Desteği

Hangi Alanda Web Sitesi Kuracaksınız?

Web sitesi kurmaya başlamadan önce, siteyi açmak istediğiniz konuyu iyi bir şekilde belirlemeniz gerekir. Siteyi açacağınız konu, hedef kitleniz ile orantılı olmalıdır. Birçok kategoride site açıldığı için özgün olmanız oldukça önemlidir. Kullanıcılar neden sizin sitenize girsin öncelikle bunu düşünmeniz gerekir.

Bütçe Belirleyin

Web sitesi kurulumu ücretsiz olarak yaparsınız. Fakat alan adı almanız gerekir. Ayrıca site kurulumu hakkında hiçbir bilginiz yoksa, web sitesi açtırmak için birilerine para ödemek zorunda kalırsınız. Youtube üzerinde birçok web sitesi kurulumu videosu vardır. Bu videoları izleyerek istediğiniz web siteyi açabilirsiniz. Ancak hiçbir şey anlamıyorsanız mutlaka anlayan bir kişi ile konuşmanız gerekir. Web sitesi açılış fiyatları değişiklik gösterir. Eğer hesaplı bir alışveriş yapmak istiyorsanız yıllık ya da 2 yıllık web sitesi açmanız gerekir. Bu şekilde açarak farklı hizmetleri de ücretsiz hale getirebilirsiniz.

Alan Adı Seçin

Web sitesi açarken en önemli şey alan adıdır. Alan adı, kullanıcıların sitenize giriş sebebidir. Birçok insan ismi ve soy ismi ile alan adı alırlar. Bu şekilde isimlerini büyütmek isterler. Bu tutum bazı kişiler için doğru olabilir. Fakat, başlangıç aşamasında bu şekilde bir yol izlemeniz gelen ziyaretçilerinizi azaltabilir. Örneğin; isminiz Funda Arslan ise ve siz fundaarslan.com şeklinde bir alan adı tercih ederseniz isminizi bilmeyen insanlar sizi bulmakta güçlük çeker. Bir de alan adınızın sonunun nasıl biteceğine karar vermeniz gerekir. Aslında .com, .org, .net hepsi aynı şeyleri ifade etmektedir. Ancak hem güvenilirlik hem de bilinirlik açısından. com’u seçmeniz önerilir. .com şeklinde alınan alan adları biraz daha pahalıdır fakat geri dönüşünün pozitif olması düşünüldüğünde kesinlikle tercih edilmelidir.

Sitesini Zirveye Taşı: SEO Koşulları Nelerdir?

Hosting Alın

Alan adı kadar hosting de önemlidir. Hosting, yazıdan videoya kadar birçok şeyi barındıran bir hizmettir. Alan adı ile hosting ayrılmaz bir bütündür. İkisi birbirini besleyen parçalardır. Bunu; bilgisayar ve internet bağlantısı olarak düşünebilirsiniz. Nasıl ki bilgisayar olmadan internet hiçbir işe yaramazsa; hosting olmadan alan adı da hiçbir işe yaramaz.

Yeni Web Siteler: Yeni Web Siteler İçin SEO

Altyapı Seçin

İnternet altyapısı seçerken wordpress seçmeniz önerilir. WordPress yıllık fiyatları diğerlerine oranla daha ekonomiktir. Bununla birlikte wordpressin kullanımı da kolaydır. Güvenilirlik yönü ile de tercih edilmesi gereken wordpressin diğer faydaları ise şunlardır:

  • Kullanımı basit olan wordpress, kişiselleştirilebilme özelliğine sahiptir.
  •  Birçok eklentiyi kolaylıkla koyabilirsiniz.
  • Kategorilere ekleme ve paylaşma gibi konularda da zorluk yaşamazsınız.
  • Google ile uyumludur.
  • Hem bilgisayarda hem de cep telefonunda kullanılabilmektedir.
  • Sürekli gelişen bir altyapıdır.

Kişisel web sitesi kurulumu ile ilgili anlatacaklarımız bunlarla sınırlıdır. Kafanızda hem ücret hem de kurulum açısından birtakım soru işaretleri varsa hazır web sitelerini satın alabilirsiniz. Bu sayede hazır oluşturulmuş, kullanıma hazır bir şekilde internet sitenize giriş yapabilirsiniz.