FOTOĞRAF ÇEKİM TEKNİKLERİ

İlk fotoğrafın çekimi saatlerce sürmüşken şu anda tek basışta birden fazla kare elde ediyor olmamız büyük bir gelişme ve pratiklik. Fotoğraf çekimi kolaylaştıkça fotoğraf çekme teknikleri de çeşitlenmiştir. Özellikle günümüzde mobil cihazların kamera özellikleri geliştirilmiş ve fotoğraf makinesine gereksinim duymayanlar telefonları üzerinden çekim yapmaya başlamıştır. Bu talep beraberinde telefonla fotoğraf çekme teknikleri artışını getirmiştir.

  • Aynı Obje, Farklı Teknik, Bambaşka Kareler

Fotoğrafta altın kural önemlidir. 1/3 dediğimiz bu kuralda çekmek istediğimiz objeyi kadrajın köşesine koymak ilgi çekici bir kare yakalamanızı sağlayacaktır. Özellikle manzara fotoğrafı çekerken ufuk çizgisine dikkat etmek gerekir. Simetri ve kadraja objeleri sığdırmak önemlidir. Fotoğrafa açı katmak ise sıradanlaşmasını önleyecektir. Belirli olmasını istediğiniz objeyi netleyerek geri kalan kısmı flulaştırmanız yapmak istediğiniz vurguyu etkili kılacaktır. Objenin belirgin olmasının bir yolu da arka planın elinizden geldiğince sade olmasıdır. Güneşi arkanıza almanız ters ışık yaratacaktır. Kullanmak istediğiniz teknik bu değilse, ışığı ön tarafa almanız yeterli olacaktır. Tripodla uzun pozlama yaparak samanyolunu bile çekebilirsiniz. Deklanşöre basarken lensi döndürmeniz halinde fotoğrafa hareket katmış olacaksınız. Buna, pan tekniği denir. HDR dediğimiz teknik ise aynı karenin -1, 0 ve +1’de çekilerek üst üste bindirilmesiyle oluşan bir tekniktir. Portre fotoğrafları göz hizasında çekilmelidir. Altında çekilmesi yayvan, üstünde çekilmesi basık bir görüntü oluşturacaktır.

  • Cepte Taşınan Anlar

Genel ürün fotoğraf çekim teknikleri bünyesinde bulunan birçok tekniğin çekimi telefonlara da uyarlanmış durumda. Öncelikle kendi telefonunuzun kamera ayarlarına hakim olmanız gerekmekte. Bazı telefonlar mesafeyi daha yakından gösterir, lens yapısını da kavradıktan sonra dilerseniz kullanımınıza göre taşınabilir lenslerden de alabilirsiniz. Ön kamera görüntü kalitesi arka kameraya göre düşük olduğundan arka kamerayı kullanmanız iyi olacaktır. Sabitlemeniz gereken bir çekimde selfie çubuğunu tripod niyetine de kullanabilirsiniz. Birçok fotoğraf uygulaması sayesinde HDR gibi teknikleri telefonunuzdan yapmanız da mümkün. Panorama moduyla manzaraları geniş açıyla çekebilirsiniz.

Öyle ya da böyle, teknoloji hızla gelişmekte. Mobil cihaz da makine de kullansanız birçok farklı şekilde keyifli ve kaliteli fotoğraflar çıkartmanız mümkün.