Android uygulamalarınıza veya internet sitelerine girişte Facebook ile giriş yapma özelliğini eklemek internet sitenizin güvenilir olmasını sağlayacaktır. Bu sayede hem sitenize gelen kullanıcının kolay bir şekilde üye olmasını sağlamak hem de gelişmiş bir site görünümüne sahip olursunuz. Yapılan anketlerden alınan sonuçlar mobil kullanıcıların uygulamalar veya sitelerde üyelikle devam etme olduğu zaman terk etme oranının yüksek olduğunu gösteriyor. Bunun önüne geçmek için de uygulamanın veya internet sitesinin facebook ve diğer sosyal medyalarda login entegrasyonu yapması gerekmektedir. Çünkü birçok mobil telefon kullanıcısı sosyal medya ağlarını oldukça fazla kullanmakta. Özellikle Facebook hesabı olmayan ve internet kullanan insan sayısı oldukça az. Bu yüzden uygulama sahipleri Facebook Login Uygulaması Entegrasyonu yapmayı oldukça merak etmektedir. 

Peki uygulamamıza veya internet sitemize nasıl Facebook login entegrasyonu yaparız? Bu yazımızda sizlere React Js ile Facebook login entegrasyonu yapmayı göstereceğiz.

Facebook Login Uygulaması Entegrasyonu: E-Ticaret Entegrasyon

React Js Yardımıyla Facebook Login Uygulama Entegrasyonu

React Js Yardımıyla Facebook Login Uygulama Entegrasyonu
React Js Yardımıyla Facebook Login Uygulama Entegrasyonu

Uygulamalardaki kullanıcı sayılarını en yükseğe çıkartmak için olabildiğince giriş yöntemi eklemek gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi olan Facebook Login Uygulaması Entegrasyonu sizler için detaylı bir şekilde anlattık. Peki React.js uygulamasına Facebook nasıl entegre edilir?

Bu entegrasyonu yaparken Facebook tarafından bizlere sağlanan Javascript SDK’yı kullanacağız. Yaptığımız işlemlerin aşama olarak anlatımını aşağıda yazdık. Ekstra sormak istediğiniz sorular olursa ve yapamadığınız yerler olursa blog kısmımıza yorum atınız. En kısa sürede geri dönüş sağlayacağımızdan emin olabilirsiniz.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz: XML Entegrasyonu Nedir? XML Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

Adım 1: Development Kit Yüklenmesi

Development Kit Yüklenmesi
Development Kit Yüklenmesi

Öncelikle Facebook Software Development Kit yüklenmesi gerekmektedir. Uygulama içerisindeki componentDidMount içerisindeki SDK’nın bize sağladığı kolaylık ile Facebook.init metodu kullanarak SDK’yı Facebook’a yüklüyoruz. Facebook.init metodunda yer alan 4 parametre bizlere SDK ayarı yapmada yardımcı oluyor. Bunlar açıklamaları ile birlikte şu şekilde verilmiştir:

appld parametresi: Entegre edeceğimiz uygulamamız için Facebook’un bize verdiği ID bilgisi. appld parametresini oluşturmak için yazının tamamını okumanız önerilir.

version parametresi: Entegre olduğumuz SDK versiyonumuz.

cookie parametresi: Cookielere izin verme durumunu belirleyen parametredir. 

xfbml parametresi: Yüklenilen sayfa üzerindeki sosyal medya pluginlerinin izin durumunu belirleyen parametredir.

Facebook Login Uygulaması Entegrasyonu yaparken bu aşamadaki verilerin doğru girilmesi oldukça önemlidir.

Cookiler hakkında bilgi edinmek için: E-Ticaret Blog

Adım 2: Application ID Oluşturma

Application ID Oluşturma
Application ID Oluşturma

Facebook Login Uygulaması Entegrasyonu yapmak için Facebook Development sayfasına girdikten sonra Apps kısmına girin.

Girdikten sonra “Add a New App” butonuna tıklayarak bilgilerin girişini sağlayın. Sonrasında Facebook’un bize entegrasyon seçenekleri sunan sayfası karşımıza çıkacaktır. Açılan sayfadaki “Dashboard” sekmesine tıklayarak uygulamamızın versiyonunu, application secret değerlerini ve application ID’sine erişmemiz mümkün.

Sonrasında Facebook login entegrasyonu yaptığımızdan ötürü “Facebook Login quick Start” sekmesini seçerek entegrasyonu gerçekleştiriyoruz.

 

Adım 3: Facebook SDK’sı Üzerinden Login Metodunu Çağırmak

Facebook SDK’sı Üzerinden Login Metodunu Çağırmak
Facebook SDK’sı Üzerinden Login Metodunu Çağırmak

“componentDidMount” metodu içerisine SDK’mızı yüklüyoruz. Yükledikten sonra Facebook login isteğinde bulunmak aktif hale gelecektir. Facebook login isteğinde bulunmak için window’a yüklemiş olduğumuz FB objesinden login metodunu çağırmamız gerekiyor.

FB.login metodunu scope objesi içerisinde tanımlamamız gerekmektedir. Tanımlarken ilk parametre olarak callbackMethodu’u kullanmamız gerekmektedir. İkinci parametre olarak ise login yapacak kullanıcılarımızın hangi bilgilerinin istendiğini tanımlamamız gerekiyor. Yaptığımız işlemlerin sonucunda artık uygulamamız veya internet sitemiz için Facebook Login Uygulaması Entegrasyonu yapılmış oldu.

Scope üzerinden çekebileceğiniz dataları öğrenmek için “Permissions Reference Facebook Development” yazarak ulaşmanız mümkün. 

Diğer sosyal medya uygulamalarını veya alışveriş uygulamalarının login entegrasyonunu öğrenmek için sitemizin blog kısmını ziyaret edebilirsiniz.

Daha gelişmiş yazılımlar arıyorsanız özel yazılım seçeneğini tercih edebilir ve isteğinize özel yazılımları yazdırabilirsiniz.

Özel Yazılımlar sayfasına gitmek için: Özel Yazılım

.