Web Tasarım ve Kodlama

Web tasarım; kişi veya kurumları internet tarayıcıları (browser) aracılığıyla görüntüleyebilerek milyonlarca kişinin ulaşmasını ve tanıtılmasını sağlayan tasarımlar ve teknolojilerdir. Bu tasarımları internet üzerinden görüntüleyebilmek için HTML adı verilen tarayıcı diline çevrilmesi gerekmektedir. Web tasarım ve kodlama işini yapan ve bu işte uzman kişilere Web master ya da Web tasarımcısı denilmektedir.

Web Tasarımının Önemi

Gelişen internet çağıyla beraber insanlar her şeylerini evde veya ofiste otururken online olarak yapmaktadır. Web tasarımları insanları bilgilendirmede birincil haber kaynağı olarak kullanılmaktadır. Bu durum web tasarımının önemini katlayarak arttırmaya devam ediyor. Örneğin bir kazanın bir olayın haberlerini ilk olarak haber sitelerinden öğreniriz daha sonra aynı haber televizyon ve gazetelerde yayınlanır. Özellikle sosyal medyanın web tasarım ve kodlama konusundaki gücü azımsanamayacak kadar fazladır. Son yıllarda artan web tasarım ve web master ihtiyacı bu konunun ciddiyetini kavramamızda en önemli kaynaktır.

Web Tasarım ve Kodlama Nasıl Yapılır?

Web tasarımı artan teknoloji ve ihtiyaçlar doğrultusunda artık oldukça ucuz ve kolay maliyetlerle yapılabilir. Bu tamamen sitenizde kullanmak istediğiniz grafik işlemler ve ekstra özel istekler doğrultusunda gittikçe artmaktadır. Özel internet ve programla dilleri ile kolayca web ara yüz oluşturmanız mümkündür. Bazı özel temalar e hazır temalar kullanarak web sitenizi oluşturabilirsiniz. Hazır temalar maliyet olarak daha düşük olmakla birlikte kısa zaman içinde tüketici hizmetine verilebilmektedir. Özel temalar ise isteğiniz ve vermek istediğiniz ayrıntılar ışığında süre olarak ve fiyat olarak artmaktadır.  Web tasarım ve kodlama işinde genellikle özel programlama dilleri kullanılmaktadır. Bunlar HTML ve CSS kodlama dilleridir. Bu diller genellikle İngilizce olmakla beraber meslek liseleri ve üniversitelerde bu konuyla ilgili eğitim verilmektedir. Programla dilleri normal kullanıcıların bildiğinin haricinde programları çalıştırmak ve yönetmek amacıyla üretilmiştir. Konunun sonlarına gelirken web tasarımı e kadar iyi ve ilgi çekici olursa o kadar kullanıcıya ulaşmanız ve etkileşim almanız mümkündür. Bunların yanı sıra ulaşmak istediğiniz kitlenin ilgisini çekmek adına web reklamları ve sosyal medyanın gücünü küçümsememekte fayda var.

Hükümdar Bilişim; istanbul web tasarım firması olarak faaliyet göstermektedir