UX ve AJAX’I BİRLİKTE ÇALIŞTIRMAK

Günümüzde mobil internet kullanımının masaüstü internet kullanımını gölgede bırakmasıyla internet siteleri için sayfa yüklenme hızının yüksek olması veya öne çıkarılması ve kullanıcı girişine hızlı, akışkan tepkiler verilmesi önemli bir hal almıştır. Ajax bunu sağlamak için kullanılan bir teknolojidir. Ajax herhangi bir internet sayfasın tasarımının parçalarını sürekli DOM(sayfanın HTML mimarisi) çıkarmadan günceller. Sayfanın kalan bölümlerinin yüklenmesi için gerekeni eler ve kullanıcı girişine hızlı yanıt verir. Ajax’la web sitesi yapmak, interneti geliştirmede neyin yapılabilir olduğunu göstermek için yeni olasılıkları ortaya çıkarır. Ajax bu amaçlar için 10 yıldır kullanılıyor ve artık kullanıcı deneyimini arttırmak için verimli bir şekilde nasıl kullanılacağı anlaşılmış durumdadır. Bu yazıda Ajax ‘ın bazı özel avantajları, sınırları ve tekniğinden bahsedilecektir.

KULLANICIYA HIZLI YANIT

Ux in etkili kullanılması için anahtar faktör kullanıcı girişine hızlı yanıt vermektir ama normal bir internet sitesinde kullanıcı, isteklerinin HTTP den sunucuya etkileşim amacıyla yer edinmesi için beklemeye bırakılır. Sonuçta her değişiklikte tüm sayfa yeniden yüklenir. Bu durum farenin sayfa yenileme talebinden dolayı her tıklanmasıyla tekrar eder. Her adımda DOM tamamen atılır ve sayfa yeniden yüklenir. Bu, aynı sitenin aynı içerikle sürekli yeniden yüklendiği durumlarda gereksiz bir işlemdir.

Ajax’ın en önemli avantajlarından biri sabit bilgi akışı ve DOM ‘un engellenmemesidir. Bu da sonuçta kullanıcının deneyim kalitesini arttırır. Ajax ‘la internet uygulaması, görüntülenen ve kapanan sayfaya karışmaksızın sunucuyla veri alışverişi yapabilir. AJAX ve 100% AJAX arasındaki fark şudur. İkincisinde DOM sayfayı ilk ziyarette ana sayfaya yüklenir ve diğer her şey ilk yüklemedeki güncellemelerle yenilenir.

Büyük miktarda içeriğe sahip bir sayfa tasarlanırken, AJAX sonsuz kaydırma modeli kullanılır.

KESİNTİSİZ UX

İnternet sitelerinin içerik yüklemesinin, sayfa geçişlerini, animasyon yüklemelerini, görsel ipuçlarını tasarlamak için tek bir fırsatı nasıl yarattığı üzerinde kontrol kazanmak, kullanıcının site hiyerarşisini anlamasına yardım eder.  100% AJAX yapısı tam sayfa yüklemesi olmadığından dolayı, sayfanın yükleme ilerlemesi hakkında kullanıcıya bilgi vermez. Sonuç olarak kullanıcı belli bir süre bekleyip cevap alamazsa sayfayı terk edebilir. Bunu önlemek için özel yükleme statüsü belirteçleri kullanılmıştır. Bunlar bekleme sırasında yükleme işleminin devam ettiğini belirtirler. Bunlar çok özel yazılım bilgisi gerektirmeden uygulana bilir kodlamalardır.

HTML5 GEÇMİŞİ KULLANARAK URL YOLU KONTROLÜ  

Bireysel sayfa yüklemesi olmadan, sitenin tek bir URL ile tanımlanması, kötü kurulmuş AJAX siteleri için bir problem yaratır. Bu sorunlar aslında HTML5 geçmişi uygulamasının kullanılarak URL yolu üzerinde kontrol kazanılmasıyla çözülür.100% AJAX sitesinin her sayfası ve bunun alternatif görünümleri kendi istekleri olarak düşünülür. Örneğin, eğer bir AJAX sitesinde gezinirsek (tek sayfa yüklemesi durumunda da geçerli olmak üzere) tarayıcı güncellemelerindeki URL, tek bir adres üretmek için o anki görünüm durumunu temsil eder. Ayrıca tarayıcının geri tuşunu desteklemek ve önceki sayfaya dönmek için tarih değişim olaylarına kulak verebiliriz. Bu URL yapılarının her biri Google tarafından indekslenir ki bu da SEO için uygundur.

SONUÇ OLARAK

Gördüğünüz gibi, AJAX internet gelişimini ilerletmek ve zayıf kullanıcı deneyimi sunan iç teknolojileri değiştirmek için var olan bir birleşimdir. Eğer AJAX olmasa her kullanıcı etkileşimiyle birlikte tüm sayfa içeriği yeniden yüklenirdi. Hatta sayfa bilgileri de değişebilirdi. AJAX yapısı kullanarak, alıcının ihtiyaçlarına göre özelleşebilen siteleri tasarlayabilecek duruma geldik. Bunun sonucunda da erişilebilir gezintiler mümkün hale gelir ki kullanıcı bunu yer imlerine ekleyebilir ve sistem daha üst bir seviyede işlem yapabilir.