Tipografi Sanatı Göz Zevkini Dolduruyor

Tipografi,son yıllarda özellikle grafik tasarımcıların gözdesi haline geldi.Tipografi,yazı yazma ,yazı karakterleri yaratma ve portre oluşturma sanatıdır.Bunu oluşturmak için grafik tasarımcılarının özel bir tipografi programı bulunmaktadır.O kadar güzel projeler yaratıyorlar ki tipografi sayesinde şaşkınlıkla bakarsınız.Bu programın sağında,solunda,yukarısında ve aşağısında size tipografi yapma konusunda yarar sağlayacak birçok araç kutusu bulunmaktadır.Araçları kullanarak eşsiz ve özgün tipografi sanatlarını elde edebilirsiniz.

 

İşin Yapım Aşaması İse Bambaşka Bir Dünya!

Tipografi yapımı sanıldığı kadar bilgisayara oturup, düğmeye basarak yapılan basit bir iş kesinlikle değildir. Yapan kişinin ellerini eş güdümle kullanıp, ustalığını konuşturması bakmaya doyulamayan güzel eserlerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Çeşitli aşamaları var tabii ki tipografinin.

 

Mesela;

  • Satır başlarının birbirlerine ne kadar uzakta veya yakında olacağı,
  • Yazılacak yazı tipi
  • Yazının karakteri
  • Portre dolgusu gibi unsurlar tipografinin estetik yanının temelini oluşturmaktadır.

Tipografiyle Portre Yapımına Değinmezsek Olmaz

Bu kadar güzel elle yazı yazma sanatının elbette başka incelikleri de bulunuyor. Onlardan biri kuşkusuz portre yapımı. Tipografi portre, yazı karakterleri üreterek bir insan, hayvan veya bir objeden oluşan silüetlerin ortaya çıkmasıyla oluşturulur. Yani yazınızı belirlediniz, yazının karakterini belirlediniz, satır başı ve sonunu belirlediniz, bundan sonra iş oluşturduğunuz tipografi yazılarını kullanarak soyut veya somut objeleri ortaya çıkartmak olacaktır.

 

Eğlenceli bir iş gibi görülüyor fakat yukarıda da değindiğimiz gibi bunun için yaratıcılık, sanat zevki, göz zevki ve estetik değerler gibi unsurların ön plana çıkp oluşturduğunuz emeğin ayakta dik durmasını sağlaması gerekmektedir.

Görüldüğü gibi tipografiye gönül vermemiz dolayısıyla da oldukça fazla sabırlı olmamız gerekiyor. Bu işe gönül verenleri de ayrı bir kutlamak isterim. Daha fazla yayılması ileride oldukça mümkün olacaktır. Çünkü teknoloji ve bilgi serüveninin ivme kazanmasıyla daha da gelişecek, daha da büyüyecek, genç kuşakların yetişmesine vesile olunacaktır. Tipografinin Türkiye’deki tabelacı ve grafik firmaları tarafından çok iyi bir şekilde yapıldığı biliniyor.