Son yıllarda Avrupa’da Amerika’ da sıkça kullanılan pinterest artık ülkemizde de fazlaca kullanılır hale gelmiştir. Peki, Pinterest Nedir Pinterest Nasıl Kullanılır?

Pinterest ilk olarak 2010 yılında Amerika’da kullanılmaya başlanmıştır. Giderek kullanım alanı gelişmiştir. Pinterest bir sosyal paylaşım sitesidir. Facebook, Twitter ve İnstagram etkileşim alan sosyal paylaşım sitelerdir. Ancak Pinterest bunlardan farklı bir uygulamadır. Pin ve interest kelimelerden birleşerek adını almıştır. Bu uygulamada ilgi alanları kategorilere ayrılmıştır. Siz ilgi alanınıza uygun pini iğneleyebilirsiniz.

Pinterest bir görsel ve video paylaşım platformudur. Bu platformda ilgi alanınız dâhilinde birçok görsel ya da video paylaşabilirsiniz. Bu platform diğer deyişle resim panosu olarak kullanılır. Mesela saç, makyaj, güzellik alanlarına ilgi duyuyorsunuz bunun için pinterestte istediğiniz görseli ya da videoyu bulabilirsiniz.

Sosyal Medya: Sosyal Medya Hizmeti

Pinterest Nasıl Kullanılıyor?

Öncelikle diğer sosyal paylaşım platformları gibi üyelik işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu işlem son derece kolay bir işlemdir. Üyeliğinizi oluşturduğunuz zaman dilediğiniz gibi hobilerinize, ilgi alanlarınıza ve merak ettiğiniz konulara ait uygun görselleri bulup, kolayca panonuza iğneleyebilirsiniz. Bu sosyal platformda konular kategorize edilerek sunulmuştur. Tek yapmanız gereken ilgi alanınıza dair merak ettiklerinizi araştırmaktır.

Sadece kendi ilgi alanlarınıza ait konuları arama yapmak için değil tabi ki. Oluşturduğunuz üyelik sonucu size bir pano açılacaktır. Bu panodan istediğiniz resim, video ve konuyla ilgili görselleri paylaşabilirsiniz. Yalnızca pinterest uygulamasında etkileşim gerçekleştiremezsiniz. Beğeni yapmak, yorum yapmak bu platform için geçerli değildir. Tamamen paylaşım amaçlıdır.

Bir başka bilgi ise pinterest kadınlar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda pinteresti kullanan erkek sayısı %33 civarındadır. Erkekler tarafından bu platform fazla tercih edilmemektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere pinterest kadınlar için daha ilgi çekici bir durumdadır.

Dijital Marketing: Dijital Marketing Nedir?

Pinterestin Tercih Edilme Sebebi Nedir?

Uygulama gün geçtikçe sürekli yenilenmektedir. Örneğin cinsiyetinizi girdiğiniz zaman size özel kategoriler sunmaktadır. Genellikle erkeklerin ilgi alanı bellidir. Özellikle erkekler arabalar, tamir, tadilat gibi işlerde daha meraklıdır. Eğer cinsiyetiniz erkek ise bununla alakalı görseller önünüze gelmektedir. Kadınlar ise güzellik ile ilgili her detayı merak eder. Onun dışında bebek bakımı, okul, el işleri, el hobileri gibi alanlarda kadınlara daha çok ipucu vermektedir.

Sürekli güncellenen bu uygulama sadece masaüstü bilgisayarlarda kullanılma. Aynı zamanda tablet ve telefonlarınıza da indirebilirsiniz. Böylece ihtiyacınız olan bilgilere her an ulaşabilirsiniz. Ayrıca kendinize ait panonuzu herkesin görebileceği gibi sadece kendinize özel olarak da kısıtlayabilirsiniz. Yalnızca kendinizin görebileceği panolar oluşturabilirsiniz. Bunun için yeni bir pano açarak gizlilik ayarlarından kendinize özel yapabilirsiniz.

Sosyal Medya: Sosyal Medyanın Toplum Üzerindeki Olumlu Etkileri

Pinterestin Kurulum Amacı

Günümüzde teknolojinin hızı gün geçtikçe artmaktadır. Artık birçok şey internet üzerinden sağlanmaktadır İhtiyaçlar ise giderek değişmektedir. Pinterestte oluşan bu ihtiyaçlar sonucu doğmuş bir platformdur. Neredeyse günümüzde en fazla tıklanan sosyal bir alana dönüşmüştür. İnternet hayatımıza girdiğinden beri artık yemek tariflerini bile internet üzerinden alınır. Pinterest size bunun kolaylığını da sağlamıştır. Kolaylığın kolaylığı gibi. Pintereste girerek istediğiniz yemek tarifi hakkında araştırma yapabilirsiniz. Kullanıcılar tarafından da oldukça olumlu yorumlar alan bu uygulama, artık facebook gibi, twitter ya da instagram gibi vazgeçilmezlerimizden olmuştur