Sosyal Medya

Sosyal medya; kişilerin birbirleri ile iletişimini, durum, video, fotoğraf gibi bilgi paylaşımı içerisinde olması, markaların ve satış mihraklı şirketlerin tanınması için kolaylık sağlar. İnteraktif bir iletişim ile bilgi ortamı olan sosyal medya, internet ağının kişisel kullanıma uygun bir hale büründürülmesi ile, insanların aradıkları her bilgiye kolaylıkla internet sitelerinden ulaşması ve buradaki içeriklere yorum yapmaya başlaması sonucu ortaya çıkmaya başlamıştır.

 

Sosyal Medya Psikolojisi Ve Beğenilmek

Son günlerde yapılmakta olan çalışmalar ışığında, sosyal medya psikolojisi içerisinde, gönderilerimizin beğenilmesi ile beynin ödül kısmının arasında bir bağlantı olduğu ortaya çıktı. Fazla beğeni aldığınızda beyninizin bu bölgesinde daha fazla nöron aktif hale gelmektedir. Aksi olduğunda yani fazla beğeni gelmediğinde ise beynimiz bu durumu onay görmeme, kabul görmeme olarak algılıyor. Bunun dışında, sosyal medyada bir şey kaçırma düşüncesi stres seviyesini zorlayabiliyor.

 

Diğer bir bakış açısıyla, sosyal medya neden gereklidir diye sorarsak kişinin sosyal destek görme gibi ihtiyaçlarını karşılamada oldukça yararlı olabiliyor da. Sosyal medya aracılığıyla, arkadaşlar ve yakınlarla iletişim, görüşebilme gibi imkanlar kişilerin sosyal destek almasını sağlıyor.

Peki, bize pek çok kalanda pek çok olanak sağlayan markalar, satış mihraklı firmalar için sosyal medyanın önemi nedir?

 

Son zamanlarda internet kullanımı ve sosyal paylaşımın artması doğrultusunda, bunu kendi lehine kullanan şirketlerin, sosyal medyada etkili bir izlenim bırakmaları ve profillerini düzenli olarak yönetmeleri dahilinde hızla büyüdüğünü ve kolaylıkla geliştiğini görebiliriz. Bu çağımızda artık tercih değil, zorunluluk haline gelen bir durum. Firmalar, sosyal medya sayesinde daha fazla kullanıcıya ulaşabilirler. Sosyal medyada tanıtım ve reklamlar daha uygun maliyetlidir ve müşterilere, kullanıcılara en hızlı şekilde ulaşma imkanı sağlar. Sosyal medyada aktif olan kişilerin markaları takip etmesi ve beğenmesi diğer kullanıcıları da oraya çeker.