Seo Nedir ve Nasıl Yapılır?

İnternet aramalarında üst sıralarda çıkmak için yapılan çalışmalar bütünü olan Seo çalışması hakkında neler biliyoruz? Seo aslında kelime anlamına bakıldığında bir kısaltmadır. Search engine optimization kelimelerinin kısaltmasıdır. Arama motorlarında seo sayesinde bilgilerin daha üstte çıkmasını sağlayan bir tekniktir. Sitelerde kolayca tarama yapılmasını sağlayan arama motoru optimizasyonu olarak tanımlamak en doğrusu olacaktır.

 

Seo deyince akla popüler gelmektedir. Arama sitelerinde direkt karşınıza bir verinin bilginin çıkması için popüler olması gerekmektedir ve bu da seo tekniği ile sağlanır. Yazılarının internette popüler seviyeye yükselmesini sağlayanlara ise seo uzmanı denilmektedir.

Seo Yapımının Teknikleri

Seo teknikleri nelerdir diye düşünüldüğünde popülerliğin yanı sıra doğal olmak da önemli bir etkendir. Çünkü Google yazınızı üst sıralarda göstermek için doğal bir popülerlik gözetmektedir. Aksi taktirde zorlama yazıldığı belirli olan ve okuyucuyu sıkacağı açıkça belirli olan yazılar ise seo olarak değil bir hayal kırıklığı olarak kalırlar ve sıralamalarda altta kalmaya mahkum olurlar.

Seo nasıl yapılır denildiğinde akla ilk gelen şey ise kelime. Evet aslında seo bir nevi kelimeleri kullanma sanatıdır. Onları gizli gizli okuyucuyu rahatsız etmeyecek düzeyde yazının içerisine yerleştirmek ile alakalıdır ve en temel unsur olarak görülmektedir. Kelimeleri doğru yere yerleştirme sanatı olarak adlandırabiliriz.

 

Seo çalışmanızda önemli bir yere sahip olacak diğer bir konu ise kelime seçimi. Kelimeleri yerleştirmekten ziyade kullanacağınız o gizli sözcükleri seçmek de büyük bir beceridir. Anahtar kelime olarak adlandırılan bu gizli kelimelerle iyi ilişkiler kurmalı ve onları yazı ile uyumlu bir şekilde kullanmalı, sıkıştırmalısınız.

Seo’nun altın kuralları işte bunlardır. Popülarite, doğallık, kelime seçimi, kelimeleri yerleştirmek, zamanlama ve uygulama biçimi…