Instagram video ve görsel boyutları hem markanızı en iyi şekilde yansıtmanıza hem de e-ticaret için ‘doğru’ post, hikaye ya da video oluşturmanıza yarayacaktır. Bir markaya sahip olma adımlarından bir tanesi de sosyal medyanın doğru ve etkin yönetilmesidir.

Türkiye’de Youtube’den sonra en çok indirme ve kullanma alan Instagram, post, hikaye, canlı video ve Instagram Tv ile sosyal bir yaşam platformu olmayı başardı. Instagram video ve görsel boyutları ya da ölçüleri konusunda net bilgilere sahip olmak e-ticaret ve sosyal medya yönetiminde başarıya ulaşmak için önem arz etmektedir. Paylaşacağımız fotoğraf ya da videonun Instagram görsel ve video boyutlarına ters düşmesi mesajımızı tam olarak ifade edemeyeceğimizden müşteriler gözünde güven sorunu yaşatacaktır.

Hükümdar Bilişim firması olarak fotoğraf, hikaye ve video boyutlarını yazarak e-ticaret sitenizi en iyi şekilde yansıtmanız için yardımcı oluyoruz. Ayrıca; sosyal medya yönetimi hizmeti ile tüm sosyal medya çalışmalarını profesyonel olarak biz yapıyoruz.

Hizmet: Sosyal Medya Yönetimi

Instagram Fotoğraf ve Hikaye Boyutu

Instagram fotoğraf boyutu olarak profil fotoğrafı, kare paylaşım, dikey paylaşım, yatay paylaşım olmak üzere 4 farklı seçenek bulunmaktadır. Markanın ön yüzü olan Instagram profil fotoğrafı boyutu ya da logo boyutu 110 x 110 piksel (px)’dir.  Günlük olarak gördüğümüz Instagram kare paylaşım fotoğrafı boyutu ise 1080 x 1080 px’dir. Bu boyut en çok kullanılan ve ideal olan ölçüdür. Dikey paylaşım fotoğraf boyutu ise 1080 x 1350 px’dir. Daha az kullanılan başka bir paylaşım ise; yatay paylaşım fotoğraf boyutudur. Bu da, 1080 x 566 px’dir.

Yeni başlayanlar için; Instagram hikaye boyutu nedir? sorusunun tam cevası; tam çerçeve şeklinde 16.9 olarak bilinir. piksel olarak bakıldığında ise; 1080 x 1920 px değerine sahiptir. Tam çerçeveli bir fotoğraf boyutu 1080 genişliğinde 1920 piksel yüksekliğinde olmalıdır. Minimum hikaye boyutu ise 00 x 1067 px değerine sahip olmalıdır. Jpg ya da png olarak seçilmelidir. Fotoğraflar 5 saniye görüntülenirken videolar ise hikayede 15 saniye olarak insanlara gösterilir. Desteklenen dosya türü ise; mp4 veya .mov’dur.

Instagram Video Boyutları Nelerdir?

E-ticaret sitenizin sosyal medya ayağında uygun videolar paylaşmak istiyorsanız boyutlarını tam olarak bilmelisiniz. Aksi halde videonuz taşar, tam olarak gösterilmez ve vereceğiniz mesaj da yarıda kalır. Instagram video boyutları kare için 1:1, Manzara için 1.91:1 ve portre için ise 4:5’tir. En fazla 4GB yükleme yapabileceğinizi ve 60 saniyeden sonrası IGTV’de yayınlanacağından boyutları ve süreyi tam ayarlamanız gerekiyor.

Instagramdan Para Kazanmak: Instagramdan Satış Yapmak

Instagram IGTV Boyutu Nedir?

Instagram IGTV için minimum 60 saniye barajını geçen videolar yer almaktadır. Instagram IGTV boyutları ise şöyledir;

  1. Kapak fotoğrafı 420 x 654 pikseldir. Diğer ifadeyle 1:55 de olur.
  2. Instagram Web’den yüklerseniz 60 dakika lakin mobilden yüklerseniz maksimum 15 dakikadır.
  3. Video boyutu ise 9:16 ya da 16:9’dur.
  4. Minimum 720 piksel değerine sahip videolar yüklenir.
  5. Format olarak mp4 kabul edilmektedir.

Instagram Reklamı Görsel ve Video Özellikleri

Instagramda döngü, dinamik ya da koleksiyon reklamları oldukça fazla müşteri kazanan reklam çeşitlerindedir. Video ve grafiklerle oluşturacağımız tasarımları ideal bir şekilde boyutlandırmalıyız. Instagram reklam boyutları şu şekildedir;

Koleksiyon reklamları:  1:1 ila 16:9 olmalıdır.

Döngü reklamları: 1080 x 1080 piksel değerlerinde olmalıdır. 1:1 değerine sahip olmalı ve 15 saniye olarak gösterilmelidir.

Hükümdar Bilişim firması olarak sosyal medya hesaplarınızı biz yönetiyoruz: Hükümdar Bilişim