Startup yeni bir girişim, harekete geçmek gibi farklı anlamlara gelir. Bu yeni girişimler dönemin ihtiyaçlarına cevap verebilmelidir. Bir fikrin startup olarak kabul edilmesi için o fikrin parlak olması, bir ihtiyacı karşılaması ve geleceğe yönelik bir vaat taşıması gerekir. Startup adım adım hareket edilmesi ve sonrasında şirketleşme çatısı altında birleşmeniz ile sonuçlanacaktır. Tüm bu planlar içerisinde bir startup yolculuğu için ihtiyaç duyduğunuz tek şey fikir ve sunabileceğiniz bir prototiptir. Bir fikre startup denilebilmesi için henüz yapılmamış ve denenmemiş bir proje olması gerekmektedir.

Startup’ta İŞ Fikrinin Önemi

Startup oluşumları ulusal kapsamda değil uluslararası bir kapsam taşır. Küresel ihtiyaçlara cevap vererek, kitleleri harekete geçirmelidir. Startup’larda yakaladığınız başarı doğru sermayeler ve yerinde yapılan yatırımlar ile büyümenizi ve yenilikçi fikirlerinizi hayata geçirmenize yardımcı olacaktır. Startup gelenekçi değil, gelişen ve değişen teknoloji çağında yenilikçi modellerdir. Startup girişimi için yazılım işlemcileri en az fikirler kadar ön plandadır. Yeni bir startup fikri için uzun bir süreç gerekebilir. Burada sabırlı olmak ve fikrinizin destek görmesi için doğru kanalları kullanmak çok önemlidir. Özellikle girişimcilerin çağının yaşandığı bu dönemde fikrinizin ön plana çıkması için farklı olmanız gerekmektedir.

E-ticaret: Kaliteli E-ticaret Sitesi

Startup İçin Girişim Nasıl Olmalıdır?

Eğer parlak bir fikriniz var ise bunun diğer projelerin önüne geçmesi ve kalıcı olması için ilk şartın farklı olmak olduğunu unutmamalısınız. Projenizin farklı versiyonları, birebir kopyaları hayata geçirilebilir. Ancak bu durum girişimciliğinizi korkutmamalıdır. Fikriniz her zaman yoktan var olmaz bazen geleneğin inovasyonla harmanlanması ile yeni bir girişimde bulunabilirsiniz. Bunun en açık örneği geçen yıl büyük bir artış yaşayan lokma tatlısı üzerinden değerlendirebiliriz. Türk mutfağında yüzyıllardır süre gelen bir tatlı olan lokmanın bir anda yükselişe geçmesi farklı bir görüntü, tat ve sunumla yenilenmesi olmuştur. Ancak daha önce de bahsedildiği gibi ardı ardına açılan yeni nesil lokmacılar bu girişimin kısa sürede düşüşe geçmesine neden oldu. Buradaki startup olumsuzluğu yapılan girişimin herkes tarafından taklit edilebilir olmasıydı.

Zirve Rehberi: Sizi Zirveye Taşıyacak E-ticaet Siteleri

Startup’ta Yapılacaklar Nelerdir?

Eğer bir startup hayata geçirmek istiyorsanız yapmanız gerekenler şu şekildedir: Her projede olduğu için burada da sizi başarıya götürecek yegâne şey proje fikrinizdir. Başarılı ve gelecek vaat ettiğine inandığınız projeniz için İlk olarak ihtiyaç duyduğunu ar-ge çalışmalarını planlayın. Ardından tüm iş planını detaylı bir şekilde çıkartın. Bu aşamada sizinle birlikte çalışacak ekip arkadaşlarınızı projeyi yukarıya taşıyacak heves ve azme sahip kişilerden seçin. Akılda kalıcı ve ilgi çekici bir marka adı seçin. İyi bir ekip kurun ve dikkat çekici bir web sitesi hayata geçirin.

Dropshopping: Dropshopping Nedir?

Startup’ı Nasıl Finanse Edebilirsiniz?

Startup projeleri için bazı kişi ve kurumlar finansörlük yapabilir. Bu kapsamda yapmanız gereken fikrinizi tüm detayları ile ilgi çekici bir hale getirmek ve gelecek vaat eden bir proje olduğunu finansörlere kabul ettirmek. Bunun için pek çok site ücretsiz olarak startup fikirlerinizi paylaşabilmeniz ve finansörlere duyurabilmeniz adına iletişim kanalları oluşturuyor. Bu kanallara güvenmeyip fikrinizin çalınacağını düşünüyor iseniz kendi imkânlarınız doğrultusunda finansör olabilecek kişi ve kurumlarla kendiniz de iletişime geçebilirsiniz.