Mimarlık ve mühendislik meslekleri temelinde çizime dayalı mesleklerdir. Eski zamanlarda teknoloji günümüzdeki kadar gelişmiş durumda olmadığından, ihtiyaç duyulan çizimler el ile yapılmaktaydı. Fakat günümüzde özellikle bilgisayar ve sistemlerinin bu denli gelişmesi ile mimar ve mühendislerin çizim işleri için büyük kolaylıklar da teknoloji ile birlikte gelişmiştir.

Uman Tasarımcılar: Uzman Grafik Tasarımcıları

Autocad Nasıl Bir Programdır?

Bu teknolojilerden en bilineni, çizim alanında geliştirilen autocad programıdır. Autocad programı mimar ve mühendislere, iki ve üç boyutlu çizim imkânı sağlamak için geliştirilen bir yazılımdır. Günümüzdeki bütün çizim programlarının atası sayılan autocad programı ilk olarak 1980li yılların başlarında Amerika kökenli bir firma olan Autodesk tarafından geliştirilmiştir. Cad açılımı; bilgisayar destekli tasarım demektir. Autocad ilk geliştirildiğinde iki boyutlu vektörel tabanlı bir çizim programı olarak insanların hizmetine sunulmuştu. Sonralarda yapılan güncellemeler ile yine vektörel tabanlı olarak uzay düzleminde üç boyutlu çizimlere de imkân sağlar hale getirilmiştir.

Günümüzde kullanılan diğer çizim ve tasarım programlarına göre oldukça basit bir kullanıma sahiptir. Autocad programında komutlar son derece açık ve nettir. Kolay bir şekilde komut bulunabilmesi söz konusudur. Bu da autocad programını bir adım daha öne geçirmektedir.

3D Modelleme Rehberi: 3D Modelleme

Autocad Neden Tercih Edilmelidir

Autocad programı evrensel olarak kabul görmüş teknik resim uzantısı olan DWG uzantısı ile oluşturulup kaydedilmektedir. Bu uzantı tüm bilgisayarlarda kurulu olduğundan, bir bilgisayar üzerinde yapılan çizim ya da tasarım, kaydedilerek, diğer bilgisayarlarda rahatlıkla açılabilmektedir. Bu da autocad çizimlerinin asıl görüntüleri bozulmadan, sunumlarda ve projelerde kolaylıkla kullanım sağlamaktadır. Ayrıca yine autocad yazılımcıları tarafından geliştirilen bir diğer uzantı olan DXF uzantısı sayesinde, autocad üzerinde yapılan bir tasarım, diğer yazılımlar üzerine aktarılıp, görüntülenebilmektedir.

Tasarımın Önemi: Grafik Tasarım Ne Kadar Önemlidir

Autocad ile Farklı Boyut Çizimler

Autocad programı ile iki ve üç boyutlu tasarımlar kolaylıkla elde edilebilmektedir. Bu tasarımlar istenilen ölçülere, program içindeki uygun komutlar ile getirilebilir. Elde edilen tasarım görselleri sayesinde, özellikle mühendisler, tasarımdaki sonraki aşama olan analiz kısmında büyük bir kolaylık elde etmiş olur. Autocad sadece göründüğü şekilde basit çizimler için değil, farklı alanlarda da kullanılabilmektedir. Bir mimar autocad sayesinde tasarımından sorumlu olduğu binayı her ufak detayı ile çizebilmekteyken, bir mühendis autocad sayesinde çok daha fazlasını elde edebilmektedir. Autocad programının bir özelliği olan sonlu elemanlar analizi ile mukavemet analizleri yapılabilmektedir. Mukavemet analizi, genel anlamda dayanıklılık olarak tabir edilebilir. Yani bir maddenin ya da tasarımı yapılan bir ürünün bir darbe ya da benzeri bir şeye olan dayanıklılığı, mukavemet analizi, sonlu elemanlar analizi ile saptanabilmektedir. Bu özellik autocad programını mühendisler için çok daha önemli bir program haline getirmektedir.

Autocad programı bazı grafik tasarımcılar için de bulunmaz bir nimet konumundadır. Hassas çizimler yapılabilen bu program sayesinde, diğer programlardan elde edilemeyen logo, amblem ve diğer tasarımlar çok daha kaliteli bir şekilde elde edilebilmektedir.

Başlangıç: Grafik Tasarımda Yeni Çağ

Autocad Programı Nasıl Kullanılır ve Nereden Öğrenilir?

Autocad programı diğer çizim ve tasarım programlarına göre çok daha kolay bir kullanım sağlamaktadır. Çok daha basit çizimler yapan programlar, kişilerin karşısına çok daha komplike bir halde çıkmış olmasına karşın, autocad kişiyi yoracak ve kafa karışıklığına neden olacak şekilde düzenlenmemiştir. Program temin edildiğinde, kişi, program kurulumcularından basit bir düzeyde eğitim alabilmektedir. Ayrıca autocad eğitimi için yazılmış teknik anlatımı olan birçok kitap da bulunmaktadır. Bunların yanı sıra, internet videolarından görsel olarak da yardım alınabilir.