Site sahiplerinin malum sorusu haline gelen WordPress mi, Joomla mı? Sorusu kafaları karıştıran ve cevabı gerçekten çok zor bulunan bir soru. Birçok forum sitelerinde görmüş olduğunuz bu soru, kişilerin kendi zevklerine göre değerlendirip de bir sonuca varmasıyla cevap oluşur. Bu cevap yanıltıcı olabilir. Bu yüzden ince detaylarını WordPress ve Joomla’yı ringe çıkararak anlatalım.

WordPress mi, Joomla mı? Raunt-1 ► Güvenlik

WordPress ve Joomla çok sık güncellenen sistemlerdir. Fakat Joomla çoğu yenilik getiren güncellemenin başında ufak da olsa güvenlik açığı bırakmaktadır. Bir süre sonra bu açık giderilse de büyük tehlike oluşturabilir. Fakat WordPress her güncellemede güvenlik açığı bırakmamakla beraber, güvenliği daha sıkı hale getirmektedir. Bu yüzden bu raundun galibi WordPress.

WordPress mi, Joomla mı? Raunt-2 ► Güncelleme sıklığı

WordPress ve Joomla bir önceki maddede belirtiğim gibi sürekli olarak güncellenen bir sistemdir ve her güncellemelerinde çok kullanışlı yenilikler getirmektedirler. Güncelleme bolluğu ve ardından gelen mutluluğu her iki sistem de yaşatabilmektedir. Bu raundun galibi yok. WordPress ve Joomla bu raunda eşit durumdalar. 🙂

WordPress mi, Joomla mı? Raunt-3 ► Kullanışlılık

Kullanışlılık olarak fazla nesnel davranamasam da, kendi deneyimlerim ve birçok kişinin deneyimlerine göre bir sonuca varacağız. İki sistemdeoldukça kullanışlı, fakat WordPress kullanışlılığı Joomla’dan biraz daha fazla diyebiliriz. Bu kullanışlılık farkı ise kullanım kolaylığından geliyor. Joomla profesyonel iş yaparken, WordPress bütün kullanıcılara hitap eder durumda. Bu raundun galibi de WordPress oluyor.

WordPress mi, Joomla mı? Raunt-4 ► Sistem altyapı ve geçmişi

Sistem oturmuşluğu ve teknik destek bakımından konuyu ele aldığımız da joomla biraz daha fazla öne çıkıyor. Özellikle teknik destek de Joomla bir adım önde. Çabuk, detaylı cevap verilmesi Joomla’nın öne çıkan özelliklerinden. Bu yüzden bu raundun galibi Joomla.

WordPress mi, Joomla mı? Raunt-5 ► Temalar

Bu raunda daha çok temalar, tema kullanışlılığı, tema bolluğu ve tema güncellemeleri hakkında duracağız. Aslında birçok yapımcı WordPress ve Joomla’ya eş temalar üretiyor. Fakat WordPress’in kendi bünyesine para ile kattığı, Premium temaları ve şirketleri ele aldığımızda WordPress öne çıkıyor. Tema güncellemesini de ele aldığımız da WordPress kuşkusuz bu raundun galibi oluyor.

WordPress mi, Joomla mı? Sorusunun sonuna geldik. WordPress 3-1’lik farkla öne geçiyor. Tabii kişisel tercihleri işin içine katmadan verilen bir skor bu. Bence iki sistemi de kurup bir kurcalamanızı öneririm. Ondan sonra kararınızı bir de kendiniz verirsiniz.