XML entegrasyonu, hızla büyümeye devam eden e-ticaret sitelerinin son yıllarda en sık kullandığı tekniklerden biridir. Özellikle e-ticaret yeni başlayacak olan firmaların ilk tercihleri arasında yer almaktadır.

XML kullanarak ürün tedariği sürecinden kurtulan yeni firmalar, gelişmiş olan diğer firmaların alt yapılarından faydalanarak satış yapabilir hale gelmektedir. Bu sebepten dolayı sanat ticaret veya e-ticaret düşünüyorum diyenlerin kesinlikle XML entegrasyonu nedir, XML entegrasyonu nasıl yapılır konusunu araştırması gereklidir.

XML Entegrasyonu Nedir?

XML, Excel mantığı ile aynı yapıda çalışan veri dosyasıdır. Firmaların ellerinde bulunan ürünlere ait bütün bilgileri sıralayan ve kategoriler şeklinde gösterilmesine yarayan bir yazılımdır. Bu yazılım içerisine yüklenen ürünler, diğer internet sitelerinden herhangi birine  kolayca yerleştirilebilir. 

XML sisteminin işlem görmesi için ilk olarak iki tane e-ticaret sitesinin bulunması gerekmektedir. XML entegrasyonu, faali olarak satım işlemi yapan veya tedarikçi durumundaki bir e-ticaret sitesindeki bütün ürün bilgilerinin periyodik olarak aktarılmasıdır. Bu aktarım XML anlaşması yapmış olan herhangi bir internet sitesi ile yapılabilir.

XML entegrasyonundan sonra tedarikçi firmadaki ürün, stok, fiyat, ebat gibi bilgiler ayarlanılan zamana göre diğer bir siteye otomatik olarak aktarılır. Ürün bilgileri hususunda sürekli olarak bilgi alışverişlerine gerek yoktur. Ayrıca ürünlerin tek tek olacak şekilde güncellenmesi zorunlu değildir. Tedarikçi firmada yapılan bütün değişiklikler eş vakitli olacak şekilde diğer bütün e-ticaret sitelerine yansımaktadır.

XML entegrasyonu, daha sık dropshopping olarak kurulan e-ticaret sitelerinde görülür. Dropshopping sitelerinde ürün yoktur ve XML ile ürünleri yayınlarlar.

XML Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

XML Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

XML entegrasyon nasıl yapılırdan önce XML anlaşması yapılacak herhangi bir e-ticaret sitesi bulmak gereklidir. XML hizmeti veren pek çok kurumsal firma bulunmaktadır. Çünkü XML onlar adına kar getirici ve faydalı bir işlemdir. XML için bütün firmaların belli şartları vardır.

Sektörde kendisini kanıtlamış olan firmaların yıllık bir ücret talep ettikleri görülmektedir. Ancak ekstra ücret talep etmeksizin XML veren pek çok firma da mevcuttur.

Entegrasyonu istenilecek olan firmanın özenli bir şekilde seçilmesi gerekir. Özellikle ücretsiz olması bir avantaj sayılarak her firmadan XML talep etmek yanlıştır. Çünkü ürün gönderimlerinden sıkıntı çıkaran ve işini iyi yapmayan firmalar, sizleri müşteriler konusunda küçük düşürecektir.

Entegrasyonunun yapılabilmesi için ilk kullanılacak yöntem yazılımdır. XML dosyayı alınan bir e-ticaret sitesindeki özelliklere uygun yazılım temin edilmelidir.

Bunu da incelemek isteyebilirsiniz: Facebook Login Uygulaması Entegrasyonu

XML Entegrasyon Yapmanın Avantajları

Dünyada yoğun olarak kullanılan ve ülkemizde de kullanımı artan XML veri akışının firmalar yönünde çok iyi yönleri bulunur. Bu avantajlar genel olarak şöyledir:

  • XML anlaşması yapan firmalar adına söylenecek en önemli avantaj düşük bütçe kullanarak yüksek sayılarda ürün satabiliyor olmaktır. Çünkü XML alan firmalar, ürüne yatırım yapmadan ve stokta ürün bekletmeden XML firmasının ürünlerini satabilmektedir.
  • XML entegrasyonu sonunda firma, kendisinin olmayan ürünleri satıp para kazandığı için, e-ticarete yeni başlayan kişiler için etkilidir.
  • XML ilişkisi kurulumundan sonra ürünlerin aktarım işi az vakitte gerçekleşmektedir. Bayi, zaman kaybı yaşamaksızın ürünleri internet sitesinde yayınlayabilmektedir.

Bunu da incelemek isteyebilirsiniz:  E-Ticaret Entegrasyon

XML Entegrasyon Yapmanın Dezavantajları

XML entegrasyonu yapmanın dezavantajları, çoğunlukla XML sağlayıcı firma ile alakalıdır. İşini hakkıyla yapan bir firma ile çalışıldığında bu dezavantajlar görülmeyecektir. XML işlemlerinin dezavantajları şöyle verilmiştir:

  • XML sağlayıcısının dosyaların güncellenmesi sırasında hata yapması veya geç kalması gibi sorunlar, ticarette aksaklıklara yol açmaktadır.
  • XML bayileri genellikle sattıkları ürünün kalite hali bakımında bilgisizdir. XML sağlayıcısının göndermiş olduğu ürünün niteliğin düşük olması, bayi kalitesinde düşüklüğe yol açar.
  • XML entegrasyonu sonunda, satış bayisi aracılığıyla yapılır ancak ürün müşteriye XML tedarikçisi aracılığıyla gönderilir.