Webview sorusu genelde android sistemler için önemli olan bir sorudur. Çünkü daha çok ios ya da android tabanlı mobil cihazlar yani cep telefonları kullananlar bu özelliği merak eder. Sizin cep telefonunuz android sistemli bir mobil cihazsa android sistemli bir cihazda webview kullanımı ile bir seçenek görmüşsünüzdür. Bu yazıda bu seçenekle ilgili bilmeniz gerekenleri ve onu nasıl kullanacağınızı anlatacağız.

Android Sistem Webview Ne Demektir?

Android sistemli bir mobil cihazda android system webview applications bulunur. Bu özellik sayesinde, tıpkı bir web tarayıcısına benzer bir şekilde Chrome ya da Firefox gibi bir sistemden bağımsız bir şekilde, herhangi bir uygulama içerisinde bu uygulamadan çıkmadan internet sayfalarını görüntüleyebilirsiniz. Yani cep telefonunuz tıpkı bir bilgisayar gibi ekran ve uygulamalar konusunda aynı anda çok daha geniş seçenekler sunabilir. Android sistemli cep telefonları bu uygulamadan önce, herhangi bir uygulama açıkken onun içerisinde başka bir uygulama için mutlaka tarayıcı istemekteydi. Bu durumda uygulamadan çıkmak istediğinizde bazı sorunlar ortaya çıkıyordu. Ama android sistemli webview uygulaması ile birlikte bu sorun çözülmüş oldu.

Codea Nedir: Codea Rehberi

Android Sistem Webview Uygulamasını Kullanın

Bazı telefon kullanıcıları bu uygulamadan şarjı bitirdiği için rahatsız olabilir. Ama telefonlar sık olarak internete giriyorsanız bu uygulamayı kaldırmamanızı öneririz. Çünkü kaldırırsanız uygulamalar arasında bir sorun ortaya çıkabilir. Bir uygulamadan diğerine geçerken sorun yaşarsınız. Mesela telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmek için sıfırladınız. Bununla birlikte çift korumalı sisteme geçtiniz. Android tabanlı bir telefon bu işlem için sizi Chrome’a yönlendirir. İşte bu durumda siz aynı ekran içerisinde Chrome’u açabilirsiniz. Ya da herhangi bir uygulama içerisinde bir web sayfası açarken sorun yaşamazsınız.

Hangi Cep Telefonlarında Bu Uygulama Var?

Uygulama içerisindeki web sayfalarını daha rahat görüntülemenizi sağlayan webview özelliği, Android 10 ve üstü cep telefonlarında Chrome yerine kullanılacak olan sistemdir. Bu gibi cihazları kullananlar artık Chrome kullanmaya gerek duymayacak. Ya da uygulamalar arası geçişlerde işletim sistemleri ile ilgili bir sorun yaşamayacak. Temel olarak bu özellik herhangi bir cihazda düzgün görüntülenen bir web sayfasının diğer cep telefonlarında düzgün görünmemesi sorununu çözmektir. Google bütün cihazlarda bir uygulamadan ayrılmadan rahat bir şekilde web sayfası görüntülemek için bu uygulamayı geliştirdi.

Mobil Uygulama: Mobil Uygulama Özellikli Site Tasarımı

Webview Uygulaması ve Telefonun Güncellenmesi

Webview uygulamasının sağladığı bir diğer avantaj cep telefonlarındaki güncelleme sorunlarının önüne geçmektir. Daha önceden Chrome sistemine dahil olduğundan dolayı, bu sistem üzerinde yapılan uygulamaların en son kullanan kişiye ulaşması sadece üretici firmanın sağladığı bir izne bağlıydı. Güncelleme meselesi şimdi bile bir sorun olduğu için bu durumda, son kullanıcının bütün güncellemeleri alması ciddi bir sorun haline geliyordu. Çözüm olarak Google da bu uygulamayı sistemden ayırmayı seçti. 5.0 ve üzerindeki bütün cihazlar için güncellemenin sadece Google Play’dan alınabilmesini sağladı.

Mobil Uygulama: Mobil Uygulama Yaptırmak

Google bunu ayırmayı seçtiyse de Webview hala sisteme dâhil olan bir uygulamadır. O yüzden devre dışı bırakma imkânı olsa da uygulamayı açmak ya da telefondan tamamen kaldırmak mümkün değil. Zaten eğer kaldırırsanız telefonunuzdaki uygulamalar arasında hata ihtimali yükseleceği için kaldırmamanızı öneririz.