Web Sitenizin Tarayıcı Dostu Olduğuna Emin Misiniz?

Günümüz teknolojisinde kullanılan akıllı cihazlar, yeni bir web site tasarımı oluşturmaya gerek duymuştur. Bu yeni tasarım, mobil telefonlar için geliştirilen, akıllı cihazlarınızla uyumlu, sade ve kullanımı kolay tasarım olan genelde “responsive” (duyarlı) tasarım olarak adlandırılan tasarımlardır.

Masaüstü web tasarımlarına nazaran, ekran olarak oldukça küçük, sade ve masaüstü tasarımdan bağımsız çalışan tasarım, kullanımı kolaylaştırmakla birlikte cihazınızın boyutlarına net bir şekilde yerleşmektedir. Masaüstü web sitesinden farklı bir subdomain altında çalışmakla birlikte site haritasının tüm özelliğini barındırmazlar. Dünyaca ünlü olan ve muhakkak herkesin kullandığı facebook sitesi, akıllı cihaz dostu olarak gün geçtikçe kendini mobil cihazlar da sevdirmektedir.

Mobil Tasarıma Hazır mısınız?

Mobil uyumlu web sitesi nasıl yapılır?” sorusuna verilecek cevap ise,  belli bir yazılım bilgisine sahipseniz eğer, yapacağınız şey “responsive” yapısını doğru bir şekilde kurgulamak ve web sayfanızı mantık çerçevesinde tasarlamak olacaktır. Yani demeye çalıştığımız görüntülenen sayfaların doğru bir şekilde ekranda görüntülenmesini sağlamalısınız., bunu da ekran çözünürlüğünü doğru ayarlamakla yapabilirsiniz. Bu ayarlama google’ın politikasına göre sizin web sitenizin doğru bir şekilde indexlenmesine yardımcı olacaktır. Kodlamalarınızı uygun bir şekilde yapmışsanız, tarayıcılar sizin sitenizi mobil uyumlu olarak kaydedecektir ve siteniz tam bir tarayıcı dostu olacaktır.

Günümüzde en hızlı gelişen mobil teknolojileri, mobil uyumlu web sitesi şablonlarının ar-ge çalışmaları üzerine yoğunlaşmalarını sağlamıştır. Yapılan istatiksel çalışma sonucu 2016 yılında internetteki mobil cihazlar 10 Milyar barajını aştığını göstermektedir, bu ise mobil cihaz uyumlu site tasarımlarının oldukça aşmış olduğunu göstermektedir.

Google Dostu Olmak için Sadece İçerik Yeterli mi?

Mobil uyumlu web sitesi yapmak isterseniz geniş bir kod bilgisine sahip olmanız gerekmektedir, buda fazla bir zaman harcamanızı gerektirmektedir, kod bilginiz yeterli olmadığı taktirde ise biraz daha fazla bütçe ayırmanız gerekmektedir. Google açısından oldukça önemli olan mobil uyum, hassas bir tasarım gerektirmektedir.

Google açıklamalarına göre, mobil cihaz uyumlu olmayan birçok web site, Google sıralamalarında geriye atılmaktadır. Kaliteli ve iş yapar bir web sitesi oluşturmak sizin içeklerinizin yanı sıra tasarımlarınıza da dikkat etmeniz gerektiğini, gerekli açıklamalarla belirttiğimize göre, yayın hayatınızda başarıları ve sabır dileriz.