Etiket olarak adlandırdığımız kelimeler, aslında arama yaparken işimizi kolaylaştıran anahtar kelimelerdir.  Bu etiketler yalnızca biz kullanıcıların değil, aynı zamanda arama motorlarının da istenilen içeriğe daha kısa sürede erişmesini sağlar.  Bu sebeple seçilen anahtar kelimeler, yani SEO uyumlu web site etiketler çok önemlidir.

Diğer yandan, doğru kullanıldığında hedef içeriğe ulaşmada hatırı sayılır bir kolaylık sağlayan Seo etiketleri, fazla sayıda kullanıldığında spam olarak nitelenebilir. Yine konu ile tam ilişik olmayan anahtar kelimeler aramanın sonuçlarını negatif olarak etkiler.

Peki, Seo Uyumlu Etiket Nasıl Kullanılır?

Belirttiğimiz gibi SEO etiketleri arama yaptığımız içeriğin temelini oluşturan anahtar kelimelerdir. Bu anahtar kelimeler (etiketler) sayıca en fazla kullandıklarımız olmalıdır. Ancak bu kullanım sayısı, metnin hacmine bağlı olarak belirlenmeli ve SEO etiketleri gereğinden fazla tekrarlanmamalıdır.

Etiketin, metin içeriği ile olan bağıntısı yani içeriğe en fazla hizmet eden anahtar kelime olması s SEO uyumlu etiket nasıl kullanılır sorusunun önemli bir cevabıdır. Fakat her durumda bu anahtar kelimeler yazı içeriğinin gidişatına tam olarak uymayabilir ya da içeriğin anlamı açısından çok az kullanılmak zorunda olabilir. Bu dikkat edilmesi gereken bir konudur, zira içerik- etiket uyumsuzluğu SEO kalitesini düşürür.

Seo Uyumlu Etiket Sayısı Nasıl Belirlenir?

İçerikte kullanılacak etiketlerin, ana metin ile dengeli bir biçimde kullanılması ve anahtar kelimelerin metnin önüne geçmemesi için SEO uyumlu etiketlerin sayısı önemlidir. Etiket sayısının belirlenmesinde yardımcı olan ve gövde metni yapıştırdığınızda, her metin için uygun etiket sayısını belirten bazı yazılım ya da internet sitelerine bakabilirsiniz.  Buradaki mantığın temeli, etiket sayısının metinle orantılı olarak belirlenmesidir. Etiket- metin sayısının orantılı olması hem içeriğe olumlu katkı sağlar hem de spam riskini ortadan kaldırır.

Üzerinde uzlaşılmış olan SEO uyumlu etiket sayısı bütün metnin %3’ü, en fazla %4’ü olmalıdır.  Basitçe örneklersek, 100 kelimelik bir içerik, en fazla 3 ya da 4 etiket kullanımı yapmalıdır.  Ancak burada dikkat edilmesi gereken bu oranın, yazının uzunluğuna bağlı olarak kademeli bir şekilde azaltılması gerektiğidir.

Instagramda Satış: Instagramda Satış Yapmak