Web Tasarımında Son Trendleri

Son yüz yılın en büyük yeniliği internet artık kabına sığmayan bir kullanıma alanına ulaşmış durumda. Her gün internet dünyasına kişisel veya ticari amaçlı milyonlarca site katılıyor. Özellikle kurumsal web tasarımı artık son derece profesyonel bir şekilde yapılıyor. Tabi bu durum güvenlik açıklarını ve kullanıcıların korunması sorununu beraberinde getiriyor. Web yöneticilerinin gerekli teknik alt yapı ve donanım açısından mutlaka kendilerini yetiştirmeleri ve hem kendilerini hem de ziyaretçilerini korumaları hayati önem taşıyor. Öncelikle yeni bir web sitesi kurmak isteyenlerin bu alanda yaşanan gelişmeleri yakından takip etmesi gerekiyor. E ticarette yerini almaya çalışan kurumsal firmaların öncelikle domain ve hosting alarak bunları tescil ettirmeleri ilk basamaktır. Uzman bir bakışla oluşturulmuş grafikleri olan ziyaretçi iletişimini sağlayan ve tanıtımlarını belirli kategorilere ayırmış dinamik bir web sitesi edinmeleri gerekiyor. Bu noktada webmaster’lar için her zaman tercih edilen yöntem domain ve hosting sağlayıcının aynı firmadan alınması yönündedir. Aksi takdirde daha sonra (NS)Name server yönlendirmesi yaparak domain ve hosting sunucusunun birleştirilmesi gerekiyor.

Control Panel, Şablon ve Tema Seçiminde İtinalı Davranılmalıdır.

Web yöneticisi sitesini ziyaret edecek Userlerin rahatlıkla site içerisinde gezinmelerini sağlamalıdır. Akılda tutulması gereken başka bir durumda şablon konusundadır çünkü birçok html kodlaması ile oluşturulan şablonlar ve temalar ziyaretçi tarafından görsellik olarak algılanır ve bu durum userin hafızasında sadece görsel ve kullanım rahatlığı olarak kalır. Hangi taraftan bakılırsa bakılsın kurumsal bir web tasarımı o firmanın kendi özgün ihtiyaçlarına göre kodlanmış yazılımlar hazırlanmalıdır. Lisansı olmayan ve genellikle hazır kodlanmış şablonların son derece sakıncalı durumlar oluşturması kuvvetle muhtemeldir. Bu nedenle site yöneticisinin web tasarımı ve kodlama bilgisinin olması gerekiyor.

Siteniz Spam Algılaması Durumuna Düşebilir

Web tasarım kriterlerine göre sitenizin e posta yönetimi dahilinde olması başka bir zorunluluktur. Ayrıca Php mail fonksiyonlarının hosting sağlayıcınız tarafından direk gönderimlere kapalı olması dikkat edilmesi gereken başka bir durumdur. Peki, bu yapılmazsa ne olur? Hemen kısaca izah edelim. Kontrolsüz bir gönderim iletilerinizin ulaştığı kişilerin e posta sunucusu tarafından otomatik algılama ile spam durumuna düşmesine neden olur. Hiçbir e postanız okunmaz ve direk silinir buda firma açısından istenmeyen bir durumdur. Başka bir önemli husus posta işlemcisi yapılandırmasıdır. SMTP olarak adlandırılan bu yapılandırmanın en fazla tercih edilen Gmail,Yandex veya MSN gibi sunucularla uyumlu hale getirilmesi de bir o kadar önem arz ediyor.