Seo Çalışması Nedir, Ne İşe Yarar?

Dilimize arama motoru optimizasyonu olarak çevrilmiş olan SEO (Search Engine Optimization) arama motorlarında aranan içeriğin daha kolay bulunmasına yönelik bir sistemdir. Arama motorları açısından, arama yapıldığında listelenen içeriklerin kısa sürede listelenmesine yardımcı olurken, kullanıcı bazında da, bu aramalar sonucunda içeriğinizin üst sıralarda yer almasını sağlar.

Seo Nasıl Yapılır?

SEO çalışmaları,  pek çok bileşenden oluşan ve içerik metindeki başat anahtar kelimelerin arama motorları sıralamasında fark edilerek daha hızlı ulaşılmasını sağlayan çalışmalardır. Sitenizin kullanılabilir olması, kodlamaların ve başlık taglarinin yerinde kullanılması, sitenizin güncel olması gibi pek çok değişkene bağlıdır.

Seo Çalışmalarının Etki Süresi

SEO çalışmaları, site içi ve site dışı olmak üzere iki farklı şekilde yapılır. Site içi çalışmalarda google arama motorunun belirlediği kurallara ve püf noktalarına dikkat etmek önemlidir.

Site içi Aramalarda Seo Etkisi

Site içi bağlantılar kadar, site dışına çıkan bağlantılarda da yapılan kodlamanın uygunluğuna dikkat edilmelidir.

Seo çalışmalarındaki etki süresini belirleyen temel dinamik google indexlemesidir.  Site içi çalışmalarda çok daha hızlı geri dönüş sağlayan indexleme, arama motorunun ilk ziyaretinden sonraki ziyaretinde sonuç verir.  Bu sonucun belirlenmesinde, site hareketliliği son derece önemlidir. Sonuçlar index sıklığı yüksek, aktif hizmet veren sitelerde birkaç saat içinde gözlemlenebilirken, görece daha az aktif sitelerde birkaç günü bulabilir. Seyrek olarak düzenlenen sitelerde ise, yapılacak SEO düzenlemesi etkisini görmek için birkaç hafta beklemek gerekebilir.

Site Dışı Aramalarda Seo Etkisi

Site içi aramalarda, seo etiketlerinin etkisi, kullanım sıklığına bağlı olarak değişen nicel bir değerlendirme iken, site dışı çalışmalarda bu etki süresi daha niteldir ve çalışmanın niteliği kadar pazardaki rekabet gücüne bağlıdır. Backlink çalışmaları burada önem arz eder.  Backlinkin etki süresini yükseltmek için site için yapılan güncellemelere dikkat etmek gerekir. Ortalama olarak 10 ya da 15 gün gibi bir sürede etkilerini görebileceğimiz Backlink çalışmalarında, bazı sıra dışı durumlar olabilir ve ilk sayfa sıralaması aynı gün içinde birden fazla değişebilir.  Yaptığınız çalışmalara ait adres için birden fazla backlink kullanabilir ya da ping kullanarak sitenizin çok daha hızlı fark edilmesine yardımcı olabilirsiniz.