Kişinin veya kurumun sahip oldukları referansları, deneyimlerini, yetenekleri, yaptıkları işleri ve uzmanlık alanlarını görsel olarak içeren tasarımlardır.

Portfolyo Nasıl Olmalı?

Portfolyo günümüzde çalışma hayatında büyük bir önem taşıyor. Portfolyolar kişiler ve kurumlar hakkında ilk izlenimi verdikleri için tasarımı ve içeriğin hakkında verdiği bilgiler de büyük önem taşıyor. Portfolyo, kitapçık, katalog şeklinde olabileceği gibi günümüzde elektronik ortamda yapılması da mümkündür. Peki, portfolyo nasıl olmalı;

Dropshopping: Dropshopping Nedir?

  • Bilgi Verici Bir Giriş Yapın

Giriş bölümünde kendiniz hakkında kısa, net ve açıklayıcı bilgilere yer verin. Kendinize dair bilgileri direkt vermeye özen gösteren portföyünüze bakan kişi için kolay ve anlaşılır olsun.

  • Doğru ve İyi İş Seçimi Önemli

Porfolyunuzu hazırlarken başarılı olduğunuz çalışmalarınızı seçmeniz çok önemli. Başarılı olduğunuz ve ileri de yapmayı hedeflediğiniz çalışmalarınızı seçmeniz doğru bir seçim olacaktır. Ayrıca çalışma seçimlerinizi yaparken ne tecrübesiz gözükecek kadar az çalışma olsun ne de bakan kimseyi sıkacak kadar fazla çalışma olsun. Sayı vermek gerekirse dört ile sekiz arasında çalışmanızın yer alması yeterli olacaktır.

  • Portfolyonuzda Çalışmalarınız Hakkında Bilgi ve Hedeflerinizin Bulunması Önemli

Portfolyonuzda yer verdiğiniz çalışmaların başarılı olup olmadığı anlaşılabilmesi için; çalışmalarınızın hedeflerini, çözmeye çalıştığınız problemleri ve çalışma hakkında açık ve net bilgilere yer vermeniz önemli. Çünkü portfolyonuza bakan kimsenin çalışmalar hakkında bilgilere ulaşması gerekiyor.

  • Siz Projenin Neresindesiniz?

Portfolyonuzda projelerinizden bahsederken sizin o projenin neresinde olduğunuzdan bahsetmeyi unutmayın. Çünkü bulunduğunuz projeler, çalışmalar birçok kişinin çalıştığı projeler olabilir. Bu kişilerin içinde siz ne yaptınız? Sizin göreviniz neydi? Ve bu göreve nasıl hazırlandınız? Gibi soruların cevaplarını kısa ve net olarak açıklamanızda fayda var. Ayrıca çalışmalarınızdan çıkarımlar yapmayı da unutmayın.

3DsMax: 3DsMax Nedir?

  • Ortamınızı ve Kitlenizi İyi Seçin

Çalıştığınız ortama uygun bir platformda ve tipte portfolyo hazırlamaya dikkat edin. Yaptığınız ya da yapacağınız işe göre dijital ortamda bir portfolyoda işinize yarayabilir, basılı bir portfolyoda işinize yarayabilir. Portfolyunuzu hazırlarken hitap edeceğiniz kitleye göre de seçimler yapmanız gerekebilir. Hitap edeceğiniz kişiyi, kesimi iyi analiz ederek ona göre hazırlık yapabilirsiniz.

  • Portfolyonuzun Anlaşılır ve Eğlenceli Olmasına Özen Gösterin

Portfolyonuzu hazırlarken sıkıcı ve karmaşık olmaktan kaçının. Sanki kendinize değil de bir başkasına hazırlıyormuş gibi düşünün çünkü kendiniz için hazırlarken gereksiz bilgi ve karmaşa yaratmanız muhtemel. Karmaşa ve gereksiz bilgi olmaması gerekiyor ama ilgi çekici olmasına özen gösterin. Çünkü portfolyunuzu inceleyen, bakan kişi sizin portfolyunuza bakmadan önce birçok portfolyoya bakıp gelmiş olabilir. Sizinkine geldiğinde dikkat kesilmesi sizin için önemli.

Sosyal Medya: Sosyal Medya İçin En Doğru Adres

Bazı Portfolyo Örnekleri

Oven Bits

Oven Bits web ve mobil için tasarımlar yapan bir ajans. Portfolyo tasarımlarında olması gerekenleri iyi bir şekilde yorumlamışlar. Ve işlerinde dikkat çekme işini oldukça ustaca yapmışlar.

Stefan Glerum

Stefan Glerum’un portfolyosu sade bir tasarım olarak hazırlanmış. Tasarımcının çalışmaları ise ayrıntıları ile incelenebilecek şekilde tasarlanmış.

Nicolas Tarier

Fotoğrafçı olan Nicolas Tarier portfolyosunda fotoğraflarına yer vermiş. Fotoğrafçı çalışmalarını güzel yorumlayarak portfolyosunda çok iyi bir uyum yakalamış.

Mark Ryden

Mark Ryden’ın portfolyosu sadelik ve tarzı açısından güzel bir örnek.