Google play store nasıl uygulama yüklenir sorusuna birlikte bakalım. Google play store android telefonlar için uyumlu olup, içinde sayısız uygulama vardır. Özellikle oyunlar için talep görse de pek çok bilgilendirici, eğitici, eğlendirici, hatırlatıcı… Çok fazla sayıda uygulamalar mevcuttur.

MobiRoller ile Android Uygulamamı Geliştirdikten Sonra Ne Yapılmalı?

MobiRoller ile Android uygulamanızı geliştirdiniz ve yükleme aşamasına geldiniz. Yükleme aşamasına geldiniz öncellikle bir Google Play Geliştirici Hesap açmanız gerekmektedir. Google Play Geliştirici Hesabınızı açtınız bu aşamadan sonra Play Console hesabınızla birlikte uygulamanızı Google Play Store’ a yükleyebilirisiniz.

Uygulama yükleme sırasında karşınıza Google Play İmzalama aşaması çıkar. Bu esnada Devre Dışı Bırak veya İmzalama Anahtarını Yeniden Kullanma seçenekleri ile karışılacaksınız. Bu seçeneklerden hiç birini seçmeyip Devam Et ile devam ederseniz bu uygulamayı Google Play imzalayacağı için yayınlama sırasında yüklemenizi engelleyen bir hata ile karşılaşacaksınız. Bu nedenle bu sorunla karşılaşmamak için Devre Dışı Bırak seçeneğini seçebilirsiniz.

Codea Rehberi: Codea Nedir?

Uygulama Nasıl Yüklenir?

Google Play Geliştirici Hesap açtıktan sonra uygulamanızı Google Play Store’ a yüklemek için;

  • İlk aşamada geliştirdiğiniz uygulamanıza ait APK dosyasını bilgisayarınıza indirin. APK daha önce hazırlanmış, paketlenmiş, imzalı olarak bilgisayarınızda bulundurmanız gerekmektedir.
  • APK dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra Google Play Geliştirici Konsoluna giriş yapmanız gerekmektedir.
  • Google Play’e ilk kez uygulama yüklüyor iseniz Android Uygulaması Yayınla seçeneğini tıklayarak yeni uygulama yaratma ekranına buradan ulaşabileceksiniz.
  • Eğer daha önce uygulama yüklemişseniz, Uygulama oluştur seçeneği ile devam edebilirsiniz.

Açılan uygulamada bir başlık ve bir dil seçeneği seçmeniz gerekmektedir. Öncelikle uygulamaya başlık oluşturmak için başlık kısmına gelin ve buradan oluştur seçeneğine tıklayın.

Mobil Uygulama: Mobil Uygulama Yapan Firmalar

Mağaza Girişi Sayfası Neden Önemli?

Tüm bu adımları gerçekleştirdikten sonra Mağaza Girişi adımına geleceksiniz. Bu adım son derece önemlidir. Çünkü uygulamanızın mağazada gözüken son hali olacaktır. Bu nedenle uygulama ile ilgili açıklayıcı, net ve anlaşılır bilgiler vermeniz gerecektir.

Mağaza Girişi için açılan bölümler eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Bu bölümde doğru ve eksiksiz bilgiler vermeniz sizin lehinize olacaktır. Çünkü bu uygulamanızın mağaza da gözükeceği son hali olacağından kullanıcılar için çok önemli olacaktır. Ayrıca eksiksiz ve doğru bilgiler vermek uygulamanızın kabulü içinde son derece önemlidir. Hem kullanıcılar açısından hem de uygulamanızın kabul gömesi açısından bu alanda son derece dikkatli ve özenli olmak gerekmektedir.

Kullanışlı Mobil Uygulama Geliştirme Rehberi: Mobil Uygulama Geliştirmek İçin Bazı Tüyolar

Dikkat Edilmesi Gereken Bölüm

Sırada ürün bilgileri kısmına geleceksiniz. Bu bölüm en detaylı bölümdür. Uygulama başlığından başlayıp, grafik öğelerine kadar birçok bilgi uygulama hakkında birçok detaya yer vermeniz gerekebilir. Bu bölümün alt başlıkları da eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Öncelikle Başlık alanına bilgileri girmeniz gerekmektedir. Burada elli karakteri geçemezsiniz. Uygulama hakkında kısa açıklama yapmanız ve tam açıklama yapmanız istenir. Kısa açıklama seksen karakteri, tam açıklama 4000 karakteri geçemez. Bu alanda tamamlandıktan sonra grafik öğeleri ile ilgili kısımlar özenle doldurulmalıdır ve yönlendirmeler takip edilmelidir. Burada telefonunuzdan ekran görüntüleri ekleyebilirsiniz. Son olarak; bu aşamada uygulamanıza ilişkin kategoriyi seçip, uygulama ile ilgili bir video yükleyebilirsiniz.