Anahtar kelime nedir? Sorusu sıklıkla merak edilir. Özellikle yazarlık dünyasına yeni adım atanlar için bu konu kafa karışıklığına sebep olur. Aslında bu sorunun cevabı çok basittir. Anahtar kelime; bir metnin özetidir. Yani, metinde anlatılmak istenen nedir ve bu metin neyi anlatmak üzere kurulmuştur konularına cevap verir. Anahtar kelime bulmanın birçok yöntemi vardır.

Anahtar Kelime Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Birçok insan anahtar kelime ararken daha fazla tıklanmak için konu ile alakasız başlıklar seçer. Fakat bu seferde beklenen kitleye bir türlü ulaşamaz. Çünkü, konu ne olursa olsun mutlaka seçilen anahtar kelime metin ile alakalı olmalıdır. Anahtar kelime genellikle 2-4 kelime arasında değişiklik gösterir. Fakat böyle bir kaide yoktur. Tek kelimeden oluşan anahtar kelimeler de vardır. Anahtar kelime seçtikten sonra metinde dağılımına dikkat etmek gerekir. Öncelikle seçilen anahtar kelime kesinlikle ilk paragrafta yer almalıdır. Ayrıca metnin anahtar kelimeyi kabul etmesi için ek almaması da oldukça önemlidir. Ek aldığı takdirde o kelime anahtar kelime olarak sayılmamaktadır.

  Anahtar kelimeyi metin içinde birkaç kez kullanmanız yeterlidir. Ayrıca fotoğraf koyacaksanız mutlaka fotoğrafın açıklaması anahtar kelimeyi içermelidir. Anahtar kelime META açıklamasında geçmelidir. Burada da herhangi bir ek almaması gerekir.

SEO Uyumlu Makale: SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Google Aracılığı ile Bulmak

Google aracılığı ile kolayca anahtar kelimeleri bulabilirisiniz. Örneğin; çiçekler ile ilgili bir yazı yazıyorsunuz ve doğru anahtar kelimeyi bir türlü bulamadınız. Bunun için yapmanız gereken işlem çok basit. Google arama çubuğuna “Çiçek” yazın. Fakat Enter tuşuna basmayın. Siz çiçek yazdığınızda alt tarafta çıkan kelimeler kullanıcıların en sık arattığı kelimelerdir. Bunun yanı sıra bir konuda araştırma yaparken en aşağı indiğinizde Google sizin için ilgili kelimeleri de önerir. Bu sayede herhangi bir araştırma yapmanıza gerek kalmadan ilgili anahtar kelimelere de erişmiş olursunuz.

SEO Uyumlu Makale: SEO Uyumlu Makale Yazımında 7 Püf Nokta

Anahtar Kelime Aracı ile Bulmak

Birçok internet sitesi anahtar kelime bulmanızı sağlar. Bu internet siteler birçok anlamda kullanıcılara geniş çaplı bir hizmet verir. Bu sitelere girdiğinizde arama kutusuna istediğiniz kelimeyi yazın. Siteler size yazdığınız kelime ile ilgili cümle ya da kelime tavsiyelerinde bulunur. Bu sayede rahatlıkla anahtar kelimeleri bulursunuz. Ayrıca siteler yalnızca Google arama sonuçlarını aratmakla kalmamaktadır. Farklı sitelerde de hangi anahtar kelimeler popüler bunu da sizin için bulur. Bu sayede hitap etmek istediğiniz kitleye rahatlıkla erişim imkânı elde edersiniz.

SEO: SEO Nasıl Yapılır?

Ubersuggest

Ubersuggest isimli site de anahtar kelime bulmanın en kolay yollarından bir tanesidir. Sizin için hızlı ve kolay bir şekilde sonuçları listeler. Siteye ilk girdiğinizde dil ayarı İngilizce olarak seçilmiştir. Öncelikle bu ayarı Türkçe olarak değiştirin. Ardından kutucuğa aramak istediniz kelimeyi yazın. Arattığınız kelimenin SEO açısından ve tıklanma açısından değerlerini, bugüne kadar kaç cefa arandığını yazan Ubersuggest, grafiklerle de ifade eder. Aşağıya indiğinizde ise birçok anahtar kelime önerisinde bulunur. Ayrıca içerik fikirleri de veren site rakiplerine kıyasla daha kapsamlıdır.

SEO Yoğunluğu: SEO Çalışma Yoğunluğu

Google Trends

Google, gün içinde en sık tıklanan konuları listeler. Gündemde trend olan bir konuyu seçerek daha fazla tıklanma alabilir ve kazancınızı arttırabilirsiniz.