Web sitesi yapacak olanları ve yaptırmak isteyen kişilerin bilmesi gereken pek çok web sitesi yapma programları vardır. Bunların kullanımıyla tasarımlarınızın daha kısa sürelerde ve profesyonel bir şekilde yapılması sağlanmaktadır.

En sık kullanılan web tasarım programları şunlardır:

Adobe Dreamweaver

En çok kullanılan ve meşhur web tasarımı programlarındandır. Php, asp, Html vb. web tasarımlarının yapılabilmesi mümkün olan bu program çok rağbet gören bir programdır. Kodlama işini ve tasarım kolaylıkla Adobe ile yapabilir Asp, php ,html tasarımlarında web yazılımlarını da kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

web-tasarim-programlari.jpg

Adobe Fireworks

Piyasada bulunan kaliteli web tasarımı programları içinde bulunan Fireworks, Photoshop programıyla benzerlik göstermesine rağmen sadece web tasarımı hazırlamak için özel amaçlı üretilmiş bir grafik editörü olma özelliği gösterir.

Adobe Photoshop

Sıklıkla kullanılan bir web tasarım programı olan Adobe Phtoshop ile hayal gücünüzün sınırlarını zorlayabilirsiniz. Bu grafik tasarımı programı web tasarımcıları ve grafik tasarımcıları tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

photoshop-programi.jpg

Microsoft Frontpage

Frontpage’in arabirimiyle HTML sayfalarını Word olarak, Powerpoint veya Publisher olarak kullanmakta olan tasarımcılar için rahat ve kolay kullanımıyla üzerinde rahat bir şekilde çalışılabilecek bir şekilde tasarlanmıştır. Frontpage aracılığıyla web siteleri için yazılar, resimler, ayrıca Powerpoint slaytları kolaylıkla kullanabilir.

Ayrıca bu program programlama bilmeseniz de kullanabileceğiniz ve çalışabileceğiniz erişilmesi mümkün olan web veri tabanı yönetim araçlarının bazılarını da içermektedir.

Freehand

Freehand bir vektörel çizim programıdır. Logoların ve reklamların tasarlanmasında kullanılır. Çözünürlüğü arttırmanız veya azaltmanız halinde görüntünün bozulmadığını, pixel kaybı yaşanmadığını göreceksiniz.

Adobe Flash

Hareketli animasyonların tasarlanmasında kullanılan bir program olma özelliği gösteren Adobe Flash ile çizim yapmak ve imaj dosyalarını kullanmak suretiyle animasyonlarınızı hazırlayabilirsiniz. Ama siteleri yavaşlatma özeliği bulunmaktadır. Flash’la vektörel dosyalarla çalışabilmektesiniz.

Corel Draw

Tasarım yapanlar ve profesyonel olarak çizim yapanlar tarafından tercih edilen programın avantajlarından biri vektör tabanlı olmasıdır.

Bazı web tasarımı programları Türkçe olarak da kullanılabilmektedir. Tasarımcıların son kullanılan programları takip etmeleri halinde işleri konusunda en iyiye ulaşabilmeleri mümkün olacaktır. Gelişmekte olan teknolojiyle fark yaratan site çözümleriyle web tasarım programları tasarım yapanların işlerini kolaylaştırmaktadır. Ayrıca kullanıcılarının yaratıcılık konusunda gelişmelerini de sağlamaktadır. Bu programlarla eşi benzeri olmayan ve fark yaratan siteler yaratarak dikkatleri çekebilmeniz mümkün olmaktadır. Yaratıcılığınızı zorlayarak arama motorlarında ilk sıralara adınızı yazdırabilirsiniz. Ayrıca markanızın kimliğinin oluşturulması ve hedef kitleye ulaşma konusunda bu programlar size yardımcı olacaktır.