0 532 696 21 20

Destek Hattı

09:00 - 19:00

Çalışma Saatleri

En Çok Kullanılan Grafik Tasarım Programları

En Çok Kullanılan Grafik Tasarım Programları

Grafik tasarım genel olarak reklam, çizim, çeşitli baskı, resim ve grafik gibi bunları kapsayan her türlü tasarıma grafik tasarım denir. Grafik tasarımın amacı belirli bir hedef kitleye bir mesajı en etkileyici ve amacına uygun bir şekilde iletmektir. Bu tür bir amacı yerine getirmek için teknolojinin gelişmesiyle tasarım yapılabilecek ortamlar ve programlarda bir hayli artmış durumda en çok kullanılan bazı grafik tasarım programları;

Adobe Photoshop (Ps)

Grafik tasarım programları arasında en çok kullanılanların başında Adobe Photoshop geliyor diyebiliriz. Amatör ya da profesyonel olarak her türlü kullanıcının tercih ettiği bir programdır. Ps, pixel tabanlı bir grafik tasarım programıdır. Ps çok yönlü bir programdır, çok fazla seçeneği bir arada bulabilirsiniz, bir resim üzerinden istenmeyen başka bir resim veya yazının silinmesini hatta hafifçe belirgin hale getirilmesini saplayabilirsiniz. Ps’in amacı bir resim üzerine başka bir resim yerleştirebilir ya da mevcut resim üzerinde hayal gücüyle düzenleme ve yeni bir tasarım gibi işlemlerin yapılabilmesine olanak sağlamasıdır. Bu durumda Ps’in en çok tercih edilenlerin başında gelmesini sağlıyor.

Corel Draw Programı

Corel Draw grafik tasarım programı genel olarak matbaa ve baskı grafiği üzerine işler yapanların tercih ettiği bir programdır. Corel Draw ile kartvizit, broşür, el ilanları ve dijital baskı tasarımları gibi tasarımlar yapılabilir. Corel Draw 1989 yılında kullanıcılar için aktif hale gelmiştir ve vektör tabanlı bir grafik tasarım programıdır. Kolay anlaşılabilir bir ara yüze sahip olduğu için yeni başlayanların da tercih ettiği bir programdır.

Web Tasarım Programları: En İyi Web Tasarım Programları Nelerdir?

Adobe Illustrator (Ai)

Adobe Illustrator tasarım programı aynı Corel Draw gibi vektör tabanlı bir grafik tasarım programıdır. Kullanım alanı açısından en geniş grafik tasarım programı denebilir. Oldukça çok kullanım alanı olduğu için her firma tarafından kullanılması tercih edilen, gelişmiş bir grafik tasarım programıdır. Adobe Illustrator genel olarak baskı işlerinin yapıldığı firmalar tarafından tercih edilir. Matbaalar, reklamcı firmalar, tekstil firmaları, medya ajansları ve tabela gibi işleri yapan gibi daha birçok firmanın tercihi olmuş bir programdır. Gelişmiş bir tasarım programı olduğu için genelde profesyonellerin tercih ettiği bir programdır. Profesyonellerin bir diğer tercih sebebi de Adobe Illustrator da pixel sorunu yoktur, görsel büyüyüp küçüldüğünde bir bozulma söz konusu değildir. Yine güzel ve anlaşılabilir bir ara yüze sahip olduğu en çok için tercih edilenler arasındadır.

En iyi Teknik: En İyi İllüstrasyon Teknikleri

Adobe InDesign

Tasarımda, yaratıcı işler oluşturmakta Adobe InDesign bu gereksinimi karşılamaktadır. Yeni başlayanlar için de oldukça uygun olan program, istenilen tasarımı oluşturmakta oldukça kullanışlıdır. Birden fazla görselin düzenlenebileceği, ayarlanabileceği ve kullanıcının kendine özgü bir tasarım haline getirebileceği bir programdır. Dünyada ve ülkemizde birçok basın yayın organları ve daha birçok sektörde kullanılmaktadır.

Web Ara Yüzü: Web Ara Yüzü Yapan Firmalar

3DS Max

3 boyutlu çalışmalarda kullanılmak için geliştirilmiş bir programdır. Daha çok profesyonellerin kullandığı bir tasarım programıdır. Herhangi bir görüntüyü 3 boyutlu hale getirmek ve üzerinde çalışmalar yapmaya olanak sağlar. 3DS Max yoğun hayal gücü gerektiren otomobil tasarımları, mimari çizimler, dekor tasarımları ve çizgi animasyonlar içinde kullanılmaktadır.

Yazıyı Paylaşın!

yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Merhaba!

Bize Email Gönderebilirsiniz: info@hukumdar.com.tr
× Whatsapp'tan mesaj gönderin