0 532 696 21 20

Destek Hattı

09:00 - 19:00

Çalışma Saatleri

Online Alışveriş Sitesi Nasıl Açılır

Online Alışveriş Sitesi Nasıl Açılır

Online alışveriş sitesi üzerinden satış yapabilmek ve potansiyel müşterilere ulaşmak için ilk yapmanız gereken bir şirket, firma ya da kuruluş olmaktır. Dijital ortamda elde ettiğiniz en küçük karın bile sistemler de kayıtlı olması gerekiyor. Bu kanun ve yasalarca net bir biçimde konulmuştur.

Online alışveriş sitesi yapabilmek için elektronik ödeme sistemlerinden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Online alışveriş sitelerinin kullandığı en popüler yöntem olan ve herkesin cebinde bulunan online kredi kartı ile ödeme için çeşitli özel veya resmi bankalar ile anlaşabilirsiniz. Bu adımları tamamladıktan sonra e-ticaret yani online alışveriş sitesi altyapınızı seçerek birkaç saat içerisinde e-ticaret, online alışveriş sitesi nasıl kurulur sorusunun cevabını kendiniz de bulabilirsiniz.

 

E-Ticaret İçin CMS Yazılımları

Online alışveriş (e-ticaret) için CMS yazılımlarını tercih edebilirsiniz. Genellikle internette satış yapan büyük firmalar özel yazılımlarını yaptırmaktadır. Ne yazık ki bu yazılımların maliyetli en az 10.000$ dan başlamaktadır.

Bu kadar büyük bir bütçeniz yoksa cms yazılımları sizin imdadınıza yetişmektedir. Peki cms yazılımı nedir?

CMS olarak kısaltılmış kelimenin anlamı içerik yönetim sistemidir yani kullanıcıların özel teknik bilgiye ihtiyaç duymadan, kodlarla uğraştırmadan bir web sitesinde içerik oluşturmasına, yönetmesine ve değiştirmesine yardımcı olan bir yazılımdır.

En önemli CMS yazılımlarını kullanabilirsiniz. E ticaret konusunda en önemli yazılımlar ise: woocomerce, opencart, joomla, prestashop diyebiliriz.

 

Alışveriş Sitesinin Altyapısı

Online alışveriş sitenizin altyapısı müşterileriniz ve arama motorları için oldukça önemlidir. Alışveriş sitesinizin alt yapısı kullanıcı deneyimi açısından yüksek önem taşıyor desek yalan olmaz. Eğer ki kod yazma konusunda uzman değilseniz ki çoğumuz değiliz, hazır e-ticaret sitesi altyapılarından (cms yazılımları) faydalanmak sizin için daha kullanışlı ve kolay olabilir. Üstteki madde de anlattığımız yazılımları seçtikten sonra,  altyapı için;

  • Hızlı ve güvenilir hosting
  • Hızlı ve güvenilir ödeme kanalı
  • Hoş grafiklerle süslenmiş tasarımlar
  • Kolay ürün yönetim sistemi
  • Raporlama ve müşteri desteğine

Önem göstermelisiniz. Bunlar e-ticaret sitelerinde olmazsa olmaz altyapılardır.

 

Kargo Anlaşması Yapınız

E-ticaret sisteminizi kurduktan ve ürünlerinizi tedarik ettikten sonra geriye kargo anlaşmanızı yapmak kalıyor. Eğer anlaşma yapmazsanız tek tek göndermeyi denerseniz inanın hem muhasebe yönünden hem de zaman yönünden oldukça çok vakit kaybedeceksiniz.

Ayrıca bir çok kargo firması e-ticaret site sahiplerine bir çok olanak ve imkan tanımaktadır. Online satışın en önemli bileşenlerinden biri olan kargo şirketleri olduğunu unutmayınız. İşinizin önemli bir kısmını kapsayan kargo şirketleri yani kısaca lojistik firmaları, online satışta kargo şirketleri aracılığıyla sağlanır. Bu nedenledir ki müşterilerinize düzenli gönderim sağlayacağınız şirketlerle ya da firmalarla özel anlaşmalar yaparak bu adımı daha kolay, kullanışlı, hızlı ve ekonomik hale getirebilirsiniz. Tabi anlaşma yaptığınız firmayı müşterilerinizin bilmesi için, gönderim sağlayacağınız ürünleri hangi anlaşmalı kargo şirketi ile gönderecekseniz bunu müşteriye sunmalısınız.

 

Müşteri – Ürün Analizi

Müşterilerinizi yani hedefinizi iyi analiz etmelisiniz. 1 Ürün ile binlerce kişiye mi erişmek istiyorsunuz yoksa 100 ürün ile 1 kişiye mi. Gerçekten hangisi sizin için karlı ise onu seçmeniz gerekmektedir.

Hedef kitle analizi olarak profesyonel bir ekibe ihtiyacınız vardır. Her iş kolunda olduğu gibi online satış, online alışveriş sitelerinde ve pazarlamada da hedef kitle analizi yüksek önem taşıdığı bilinci ile hareket etmeniz gerekmektedir. Bir çok çalışmanızı bu hedef kitleye yani müşteri ürün analizine göre yapmalısınız. Hatta gerekli reklam ve pazarlama gibi faaliyetlerinizi belirlediğiniz hedef kitlenin özelliklerini belirleyebileceğiniz için kâra olan etkisinin daha yüksek olduğu bile söylenebilir. Yani reklamınızı doğru noktaya hedeflerseniz kar payınızın da bir o kadar artacağını unutmayınız.

Online alışveriş sitesi nasıl açılır, nelere dikkat edilir başlıklı yazımızın da sonuna geldik. Bu yazımız da genel hatlarıyla bir e-ticaret sitesinin aşamalarını özetledik. Tabi ki burada bulunan her madde günleri hatta yılları alabilmektedir.

Büyük firmaların genel hatları ile başarıyı sağlamaları bu bahsettiğimiz noktaları eksiksiz ve en uygun şekilde yapmalarından geçmektedir. Hükümdar bilişim olarak da online alışveriş sitelerinizin açımında, yönetiminde her noktasında yanınızda olabiliriz. Bizimle iletişime geçerek işlerinizi büyütebilirsiniz.

Yazıyı Paylaşın!

yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Merhaba!

Bize Email Gönderebilirsiniz: info@hukumdar.com.tr
× Whatsapp'tan mesaj gönderin