Alexa, Amazon’un dijital asistanı ve akıllı ev teknolojisinin en tanınmış seslerinden birisidir. Nedir ve ne yapabilir? Alexa ilk olarak Amazon Echo akıllı hoparlörü ile tanıtıldı ve Amazon’un akıllı asistanının adı. Hava durumunu kontrol etmekten pizza siparişine kadar her türlü konuda size yardımcı olabilir.

Alexa Nedir?

Alexa, sesli komutları dinleyen ve yanıtlayan, size cevaplar, hatırlatıcılar veren ve ihtiyacınız olduğunda diğer faydalı bilgileri sunan akıllı bir yardımcıdır.

Alexa’nın en yaygın kullanımlarından biri, “yarın hava nasıl” gibi soruları yanıtlamaktır. Ayrıca randevularınızı yönetmek ve hatırlatıcılar sağlamak için Google veya Apple takvimlerinizle senkronize edilebilir. Akıllı telefonunuz gibi dahili uygulamalara sahip olmak yerine Alexa, Spotify’dan Domino’nun pizzalarına tonlarca üçüncü taraf hizmetine bağlanmasına izin veren becerilere sahiptir. Bu nedenle, en sevdiğiniz müziği bulmak için telefonunuzdaki uygulamaları, menüleri ve arama kutularını incelemek yerine, kanepede oturup “Alexa, Rock çalma listemi Spotify’da çal diyebilirsiniz. Ve tüm bu müzik sizi bir alışveriş havasına sokarsa, “Alexa, Bluetooth kulaklıklardaki fırsatlarınız nelerdir” diyebilirsiniz ve Alexa size en iyi olanları bulmak için tüm fırsatlara girecektir. Son olarak, Alexa akıllı bir ev merkezi görevi görür. Ampullerden kahve makinelerine kadar çok sayıda bağlı cihaza bağlanır ve bunları sesinizle kontrol etmenizi sağlar.

Alexa Başka Ne Yapabilir?

Apple’ın Homekit ve Google Home gibi birkaç farklı akıllı ev platformu var. Ancak bunu farklı kılan, Amazon’un diğer şirketlerin Amazon’un onayına ihtiyaç duymadan cihazlarının ve hizmetlerinin Alexa ile çalışmasını ne kadar kolay hale getirdiğidir. Bu, Alexa ile uyumlu tonlarca gadget ve hizmet olduğu ve sayısının sürekli arttığı anlamına geliyor. Alexa’ya belirli soruları nasıl soracağınızı, belirli bir web sitesinden nasıl bilgi arayabileceğinizi ve hatta evinizdeki diğer kitle nasıl bağlayacağınızı öğretebilirsiniz.

Alexa Backlink: Alexa Backlink Nedir?

Alexa Chrome Uzantısını Tarayıcınıza Yükleme ve Kullanma

Amazon Alexa Chrome uzantısına sahip olmak, herhangi bir web sitesi hakkında Alexa sıralama ayrıntılarını, yalnızca krom uzantısına tıklayarak tarama işleminizi kesintiye uğratmadan kontrol etmenize yardımcı olur. Chrome için Alexa araç çubuğu şu anda yarım milyondan fazla kullanıcı kullanıyor ve neredeyse tüm web yöneticileri ve blogcular bunu kullanmaya başladıklarında kesinlikle istiyorlar.

Alexa’dan Faydalan: Alexa SEO Hizmeti

Alexa Sıralaması Nedir?

Alexa.com 1999’dan beri Amazon adlı şirketin sahibi olduğu bir web sitesidir. Alexa, internetteki 30 milyondan fazla web sitesinde web sitesi trafiğini, küresel sıralamaları ve diğer ilgili bilgileri bulmanıza yardımcı olacaktır. Alexa web sitesi aylık olarak 6,5 milyondan fazla ziyaretçi alıyor ve internetteki en popüler web sitesi trafik tahmin araçlarından biri olarak biliniyor.

İlginizi Çekecek Rehber: Web Tasarım İle SEO İlişkisi Nedir?

Alexa Chrome Uzantısı Nasıl Kullanılır?

Alexa bugün internette 30 milyondan fazla web sitesi ile ilgili bir sürü veriye sahip, Tüm verilere serbestçe erişilebilir ve hiç kimse bu ücretsiz hizmetten kaçınamaz. Ancak tek sorun, herhangi bir web sitesini analiz etmek istiyorsanız, Alexa web sitesini ve herhangi bir web sitesinin ilgili bilgilerini bilmek için Alexa web sitesine her gitmeniz gerektiğidir. Ancak bunun için iyi bir çözümümüz var, Google Chrome web tarayıcısı kullanıyorsanız, tarayıcıya Alexa Chrome uzantısını yükleyebilirsiniz. Alexa Chrome uzantısı sadece bir eklenti gibi çalışır. İlk olarak, eklentiyi yüklemeniz ve Alexa sırasını kontrol etmek istediğiniz herhangi bir web sitesine gitmeniz ve tarayıcının sağ üst köşesindeki Alexa eklentisini tıklamanız gerekir. Alexa sıralaması, benzer siteler, site yükleme hızı ve çok daha fazlası dahil olmak üzere web siteleriyle ilgili tüm verileri içeren bir açılır pencere görünecektir