Web Tasarımı Standartlarının Ölçüsü Ne Olmalıdır?

İnterneti hayatımızın her alanında kullanmamız ile birlikte bazı standartları üst seviyeye çekme zamanı da gelmiş oldu. Bu internetin bizlere en çok katkı sağladığı platform ise şirketlerin ürünlerini veya hizmetlerini hem satabilme hem de tanıtabilme fırsatı olmuştur. Bu açıdan bakıldığında tüm bu unsurların yerli yerinde kullanılabilmesi için Web tasarım oldukça büyük bir paya sahiptir. Şirketlerin veya kişisel blog’ların daha aktif ve daha güncel kalabilmesi için web tasarım hizmetleri alması artık kaçınılmaz bir hal almıştır.

Web sitenizin, daimi olabilmesi için veya her an güncel olarak ziyaretçi alabilmesi için belirli web tasarım standartlarına erişmiş olması oldukça önemlidir. Alakalı olarak açtığınız site ile benzer milyonlarca web sitesinin olduğunu düşünürsek, kalite ve standardı yakalamamış olan Web sitelerinin ömrü oldukça kısa sürelidir. Ancak kaliteyi ve standardı yakalamış Web siteleri hem daha çok indeks alacak hem de uzun süreli olarak piyasada varlığını sürdürecektir.

Web standartları, işletim sistemi, tarayıcılar, cihaz modelleri gibi birçok farklılık gösteren unsurların hepsinde aynı kaliteyi yakalamalıdır. Sitedeki bilgilerin ve içeriklerin herkes tarafından erişebilir olması ve herkese aynı şekilde görülebilmesi web standartlarının ölçüsü üzerinden değerlendirilmektedir.

Web sitesi tasarımın Web standartları birçok erişebilirlik kuralını kapsamaktadır. Bu yüzden Web standartlarını yakalayan bir sayfa önemli bir adım atmıştır. Özellikle CSS kurallar, Web standartları ölçüsünde geliştirildiklerinde Web siteniz her cihaza ve her kesime erişebilinir hale gelecektir. Örneğin; CSS kuralları ya da tablo ile yapılmış web tasarımı arasındaki boyut farkı %50 CSS kurallarının avantajıdır. CSS web tasarımı içeriğine sahip bir site çok hızlı yüklenmekle beraber çok düşük bant aralıkları ile alışmaktadır. Bu da sitenizin birçok kullanıcı tarafından tercih edilmesine ve aynı zamanda mobil olarak sitenizi tercih eden kullanıcıların kota problemleri yaşamamasına olanak sağlayacaktır.

Güncel web standartlarına uygun web tasarımı Arama motorları üzerinde bakıldığında ajax içeriklerini görmeyen google’ın flash animasyonları ve dinamik bazı JavaScript sayesinde web sitesinin kolayca indekslemesine olanak tanıyacaktır. Bu durumda da sizlerin web sitesi arama motorlarında daha üst seviyeye ulaşacak ve böylelikle güncel bir web standartları ölçüsü yakalamış olacaksınız.

Web sayfanız, web standartlarını yakalamış responsive bir web sayfası ise mobil, tablet ve normal bilgisayarlara göre çözünürlüklerde tasarımsal açıdan farklılık gösterecektir. Böylece yeni web standartları ile mobil tarayıcı ve tabletler üzerinden sayfanız her cihaza ve her kişiye uygun olarak görülebilecektir