Günümüzde artık bir web sitesi tasarlanırken birçok nokta dikkate alınmaktadır. İçerik, renk, dizayn vb. önemli bir yer tuttuğu gibi bunlardan bir tanesi ise sosyal medyadır. Sosyal medya günlük hayatımızın her alanında yerine almışken web sitelerinin tasarımında da bu kendini göstermektedir.

Web tasarımı Nedir?

Web tasarımı, görsel ve tasarımsal ilkelerin dikkate alınarak bilgisayar kodlarının aracılığıyla kullanıcıların karşılaşacağı ara yüzün oluşturulması sürecidir. Web tasarımı bir süreç olması sebebiyle tasarımcının fikirleri ve ziyaretçilerin yorumları ile şekillenir. Son halini alarak internet dünyasına giriş yapar.

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya ise internet kullanıcılarının web ortamında yaptığı paylaşımlar ve sohbetlerin tamamı olarak tanımlanmaktadır. Internet kullanıcılarının kullanma alışkanlıklarına göre sosyal medya insan hayatına farklı şekillerde kendini göstermektedir.

Sosyal Medyanın Web Tasarımındaki Hâkimiyeti

Sosyal medyanın artık insan hayatının ayrılmaz bir parçası olduğu her gün geçtikçe daha da kendini belli ettiği bu çağda web tasarımı ile olan ilişkisi de yeni tasarımların ortaya çıkmasıyla kendini göstermektedir. Birçok web tasarımcısı web sitelerini tasarlarken sosyal medyanın site üzerinden bırakacağı etkiyi de hesaba katmadan bu işe başlamaması gerekir. Sosyal medyada kullanılan renkler, tasarımlar, çizgiler, yazı fontları ve programlama gibi birçok özellik diğer web tasarımlarında da kendini göstermektedir.

Sosyal Medyaya Yakınlık

Günümüz web tasarım aşamasında olan birçok site sosyal medya sitelerinin tasarımına ne kadar yakın ise sitenin o kadar çok sevileceği ve kullanıcılar tarafından o denli kabul görüleceği gibi bir fikir ortaya çıkmaktadır. Sosyal medya sitelerinin  insanlar tarafından çok fazla kullanılması web tasarım sürecinin sosyal medya eksenli gelişmesine sebep olmaktadır. Web tasarımında sosyal medyaya hem tasarım hem de programlama noktasında yakın olan kurumsal veya kişisel siteler daha cazip gelebilmektedir.