Web Tasarımda Görsel Tasarım Nasıl Olmalıdır?

Bir web siteniz varsa veya bir web sayfası yapmayı düşünüyorsanız başlangıç için mutlaka özgün içerikleriniz olmalı, kullanacağınız grafikler, resim ve fotoğraflar hazırlanmış olmalıdır. Kullanacağınız içeriğin özgünlüğü kadar bir web tasarımında grafik kullanımı da önemlidir.  Özgün görselller kullanmak Seo için önemli bir detaydır. Seo Search Engine Optimization’ un kısaltılmışıdır. Dilimize Arama Motoru optimizasyonu olarak geçen bu kelime bizi web sitemiz için bazı detayları kullanmaya zorlar. Her web sitesi sahibinin çok sayıda ziyaretçi almak ve arama motorlarında ilk sıraya yükselmek beklentisi vardır.  Bu beklenti ile hazırladığımız sayfaları yeniden gözden geçirir, hazırlayacağımız sayfalarda da bazı kurallara dikkat ederiz.

Web tasarımında dikkat edeceğimiz en önemli detay web tasarımı görsel kullanımıdır. Yapılan araştırmalar bir sayfaya girildiğinde orada durup durulmayacağını ilk belirleyen etkenin görsel kullanımı olduğunu ortaya koymuştur. Bazen bir resim veya bir fotoğraf bir çok sözün anlatmak istediğini kısaca anlatıverir. Eğer web sitenizin sosyal medya alanında da tanıtımını yapıyorsanız görselleri kullanmanız size artı bir puan kazandıracaktır. Çünkü sosyal medya platformlarında görsellik hızı daha akışkandır ve oradan bu görsellerle daha çok ziyaretçi çekmeniz kaçınılmazdır.

Bir içerik yazacağınızda uzun zaman düşünür adeta beyin fırtınası içinde kendinize nihayet bir içerik bulursunuz. Bu içeriği yazarken anlatmak istediklerinize ait bir görsel mutlaka yazarken zihninizde belirecektir. İnternetten bu izleniminize uygun görselleri bulmanız pek tabii mümkündür ancak eğer kendi fotoğrafınızı çeker kendinize ait bir görseli web sitenizde paylaşırsanız bu Google ile dost olacağınız anlamını taşır.

Web tasarımında görselliğin önemi o kadar fazladır ki sadece özgün görselleri kullanarak yapacağınız bir site bile Google arama motorunda ön sıralarda görünebilir. Arama motorlarında ön sıralarda görünmeniz için seçeceğiniz özgün resimlere, fotoğraflara veya grafik çalışmalara özgün içerikler vermeniz de bu seçimleriniz kadar önemlidir.  Görsellere vereceğiniz isimler anahtar kelimelerinizden oluşuyorsa ve bu anahtar kelimeleri hem meta taglarınızda hem de içeriklerinizde kullanıyorsanız siteniz birkaç haftaya kadar yükselişe geçecektir. Unutulmaması gereken önemli bir konu bu anahtar kelimelerin sayısının çok fazla olmamasıdır. Her sayfada kullanacağınız anahtar kelime sayısı üç taneyi geçerse Google tarafında iyi olmayan dost olarak tanımlandırılmanız hoşunuza gitmeyecektir.