XHTML bilgisayarlarda geçerli olan bir işaretleme dilidir. Bu dil geliştirilmeden önce bilgisayarlarda sadece düz yazı ve metin şeklinde textler yükleniyordu. Ancak bu yeni işaretleme dilinin geliştirilmesiyle birlikte artık resim ve her türlü objede yüklenmeye ve rahat bir şekilde dosyalara eklenmeye başladı. Hatta her türlü video ve animasyon yüklenmesi de bu işaretleme dili sayesinde yüklenmeye başladı. Aslında bu işaretleme dili daha önce geliştirilmiş olan ve sadece metin tabanlı bir işaretleme dili olan HTML’nin daha da geliştirilmiş hali olarak da tanımlanabilir. XHTML sayesinde artık yeni bir metin, animasyon, video ve resim tabanlı bir işaretleme diline sahip olmuş bulunuyoruz.

İşaretleme Dili Ne İşe Yarar?

İşaretleme dilleri internette yer alan metinlerin tarayıcı tarafından doğru ve düzenli bir şekilde okunmasını ve karşı tarafa sunulmasını sağlar. Web sayfalarında yer alan kaynak kodlarını incelerseniz aralarında html uzantısının da yer aldığını görebilirsiniz. Mesela bir kullanıcı internette bir etiket aramak isterse ismi eksik yazmış olsa bile html bunu tamamlar. Ancak html’nin sadece metin tabanlı olması ve bazı eksiklikleri olması sonucunda yeni bir işaretleme diline ihtiyaç duyulmuştur. XML adındaki işaretleme dili ve HTML’nin birleşmesi ile de XHTML oluşturuldu. Yeni işaretleme dili HTML’nin XML dizimine göre düzenlenmesinden oluşuyor.

Özel: Özel Programlama İle Öne Geçin

XHTML Özellikleri

Bir işaretleme dili web sayfasının temel yapıtaşıdır. Web sayfası bu dilin parçalarının birleşmesinden oluşur. HTML olmadan herhangi bir web sayfası hazırlanamaz. Onun geliştirilmiş hali olan XHTML sayesinde de bir web sayfası hazırlamak çok daha kolay hale gelmiştir. Yeni bir düzenleme olan XHTML’nin sert ve kesin kuralları vardır. Bunlardan birisi bütün XHTML belgelerinin DOCTYPE tanımlamasını içermesi gerektiğidir. Ayrıca HTML etiketinde xmlns özelliğinin de tanımlanmış olması şarttır. Body, title, head ve html etiketleri de bir XHTML belgesinde kesinlikle yer almalıdır. Eğer belgede iç içe yer alan bazı etiketler varsa bunların mutlaka kapatılması gereklidir. Ve de bütün açılan etiketlerin, “br” gibi etiketlerin de kapatılması şarttır. Bütün etiketlerin ve de ayrıca etiket özelliklerinin küçük harflerle tanımlanması, tanımlama yapılırken de tırnak kullanılması gerekir. XHTML belgelerindeki bütün etiket özellikleri de kısaltılamaz.

WordPress Güvenliği Rehberi: WP Güvenlik 

XHTML’nin Kodlanması Nasıl Yapılır?

Öncelikle belirtilmesi gerekir ki XHTML kodlamaları hiyerarşik bir yapıya sahiptir. Yani bazıları daha önce gelir. Dört tane tag yer alsa da XHTML belgesinde en önemli iki tag body ve head taglarıdır. XHTML sayesinde bir web sayfası tasarlamak ve hazırlamak çok daha hızlı ve rahat bir şekilde yapılır. Ayrıca eğer sayfanız çok iyi bir SEO çalışması yaparak düzenlenmişse kullanıcılar çok daha hızlı bir şekilde işlem yapabilir. Artık devrimiz hız devri olduğu için ve bütün kullanıcılar hızlı işlem yapılamayan sayfaları hemen terk ettiği için bu da çok büyük bir avantaj olarak kabul edilebilir. Eğer sistemli ve hızlı bir şekilde XHTML kodlaması yapılırsa, herhangi bir sorunla karşılaşılmaz. Ama sitenin başarısını arttırmak ve arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlamak isteyenler bu konuda profesyonel bir yardım da alabilir. Yüzde yüz SEO uyumlu bir site için profesyonel yardım almak en iyisidir.