Sosyal medya paylaşımlarından kişilik analizi yapmak artık birçok kişi için önemli olmaya başladı çünkü insanların sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımlar onların ruh halleri, düşünceleri, duyguları, zevkleri ve hayata bakışları hakkında oldukça fazla bilgi veriyor. Yapılan paylaşımların sıklığı da önemli bir gösterge olarak değerlendiriliyor. Örneğin dışa dönük yapıya sahip insanlar, sosyal medyada kendileri ve olaylar hakkında daha çok ve sık aralıklarla paylaşım yapıyorlar.

Narsist yapıdaki insanlar diğer insanlara başarılarını gösterme eğilimi taşırlarken, özsaygısı düşük olan insanlar ise sevgilileri ve eşleriyle ilgili daha yoğun bir paylaşım içinde oluyorlar. Sinirli insanlar dikkat çekme ve onay alma peşindeyken, çok sık selfie fotosu paylaşanların ise narsistik veya psikopatlığa yatkın özellikler gösterdiği belirtiliyor. Fotoğraflar üzerinde sürekli dijital yöntemlerle oynama yapanların ise özsaygıları düşük insanlar olma olasılığı yüksek.

 

Sosyal Medya Paylaşımlarınız Sizi Yansıtıyor

Sosyal medya paylaşımları nasıl olmalı? Sosyal medya paylaşımlarınızı nasıl görünebildiğiniz üzerinde değerlendirme yaparak da yapabilirsiniz. Öncelikle gönderileriniz eğlenceli mi, eğitici mi, bir konuyu vurgulamak mı istiyorsunuz, çok uzun paylaşımlar mı yapıyorsunuz, paylaşımlarınızı görmesini istemediğiniz insanlar var mı eğer onlar görürlerse bu durum sizi nasıl etkiler? İmla kurallarına dikkat ederek mi yazıyorsunuz, paylaşımlarınızı duygusal anınızda mı yaptınız? Kullandığınız görseller, videolar nasıl etki yaratabilir? Anlatım tarzınız sizi doğru mu yansıtıyor yoksa kötü bir izlenim mi bırakıyor? Çok fazla mı paylaşım yapıyorsunuz? Bu gibi konulara özen göstermek kendinizi daha doğru ve etkili ifade etmenizi sağlayabilir.

 

Sosyal Medyanın Gücünden Faydalanabilirsiniz

Sosyal medya paylaşımları sizin hakkınızda çok şey söyleyebilir hatta siz bazen bunu farkında olmayabilirsiniz. Kendinizi olumlu ifade ettiğinizi düşünürken aksi yönde enerji gönderiyor olabilirsiniz. Sosyal medya etkili bir araçtır; günümüzde hem kişisel hem iş hem başka konularda istenilen imajı yaratmak için kullanılabilir. Bu nedenle farkındalıkla hareket etmek fayda sağlayacaktır.