0 532 696 21 20

Destek Hattı

09:00 - 19:00

Çalışma Saatleri

Rss Nedir?

Rss Nedir?

Milyarlarca insan her gün bilgi toplamak için interneti kullanıyor. Çok güzel içeriğe sahip çok sayıda harika web sitesi vardır. Ama hepsini takip etmek imkansızdır. Bir web sitesinin yeni bir şey yayınlayıp yayınlamadığını görmek için her birini ayrı ayrı kontrol etmeniz gerekir. RSS teknolojisi, insanların bugün içeriği kullanma biçimini tamamen değiştiriyor.

Peki RSS tam olarak nedir? Gerçekten Basit Sendikasyon olarak da bilinen Zengin Site Özeti’nin kısaltmasıdır. Temel olarak farklı kaynakları tek bir yerde toplamak ve takip etmek için kullanılan bir teknolojidir.

RSS Yayınları Nedir?

Bir web sitesinden güncellemeleri toplayan ve bunları bir listede sunan bir teknolojidir. Yeni yayınları otomatik olarak kontrol etme ve geldiklerinde listeyi güncelleme. Günümüzde çoğu site RSS kullanıyor. Öyle tüketmeye kolay kullanıcılar için bilgi verme harika bir yoldur. RSS özet akışı okuyucu yazılımı bu listeleri yorumlar ve o yazılımdaki içeriği okumanıza izin verir.

Danışmanlık: Bilişim Danışmanlığı

RSS Nasıl Çalışır?

RSS akışları yalnızca XML dilinde kod yazılan dosyalardır. Bu dosyalar, bir web sitesi içeriğinin başlıkları, bağlantıları, resmi vb. Bazı zamanlarda sadece alıntılar veya bir yazının başlığı bu dosyaya dahil edilir. Web sitesinin içeriği değiştikçe dosyalar otomatik olarak güncellenir. Bir RSS kod okuyucu bu dosyayı indirir ve ardından içeriğini bir yayın listesi şeklinde sunar. Ardından, yayın okuyucusundaki veya doğrudan web sitesindeki yayınları okursunuz.

Özet akışı eklemek için önce RSS URL’sine ihtiyacınız vardır. Normalde diğer sosyal medya bağlantılarının yanındaki RSS simgesiyle gösterilirler. Sonra bunu kopyalayıp feed okuyucunuza yapıştırın. Ardından, sık ziyaret ettiğiniz tüm web sitelerini tek bir yerde toplamak için eklemeye devam edin. RSS özellikle birçok haber okuyan ve YouTube kanalları gibi birçok farklı sosyal medyayı izleyen kişiler için kullanışlıdır.

DDoS Önlemi: DDoS Önlemi Nasıl Alınır?

RSS Kolaylıkları

RSS, güncelleme bildirimleri almak için mükemmeldir. Örneğin, bir daire veya ev ararken RSS size yardımcı olabilir. Besleme okuyucunuza iyi emlak beslemeleri ekleyin ve yeni girişler geldiğinde sizi bilgilendirecekler. Filtrelerle sonuçları yalnızca önem verdiğiniz şeyi görmek için daraltırsınız. RSS için bu günlerde daha büyük kullanım durumlarında iş dünyasında kullanılmaktadır. Ya küçük iş arayanlar ya da trendleri, hisse senetlerini, haberleri vb. İzleyen insanlar için.

Çoğu şeyde olduğu gibi artıları ve eksileri, avantajları ve dezavantajları vardır. Aşağıda, bir yayın okuyucusunun kullanıcısı veya web sitesi sahibi için neyin iyi ve kötü olabileceğinin bir listesi bulunmaktadır.

SQL: SQL Injection Nedi?

RSS’nin Artı Yönleri
  • Besleme okuyucuları harika okuma deneyimleri olarak yaşar ve bunu destekleyen işlevleri vardır. Sonradan kaydetme, oynatma, yayınları düzenleme vb. özellikleri vardır.
  • Bir kullanıcı olarak yalnızca istediğiniz içerikle özelleştirilmiş yayınlar oluşturursunuz. Web’in her yerinden gelen içeriğe sahip özel bir özet akışı oluşturma şansı bulunur.
  • RSS özet akışları genellikle çok hızlı güncellenir. Böylece güncellemeleri oldukları gibi aldığınızdan emin olabilirsiniz.
  • Okuma deneyimi genellikle karışıktır, reklamları ve diğer dikkat dağıtıcı öğeleri kaldırır.
  • Yayıncıysanız, web sitenize geri dönüşleri artırır. Kullanıcılar feed’inize abone olduklarında, içerik yazılım araçlarına gönderilir ve web sitenize geri bağlantılar oluşturur. Arama motorlarında daha iyi sıralamanıza yardımcı olur.

RSS’nin Eksi Yönleri
  • Kullanıcı olarak web sitesi sahibinin körfezindesiniz. RSS yayınının tamamına yayın göndermemek gibi tam RSS işlevlerini desteklemeyebilirler. Tüm deneyimi olabildiğince iyi yapmak. Burada, RSS beslemesinden memnun olmadığınızı bildiren web sitesi sahibiyle iletişime geçmenizi öneririz.
  • Sonuç olarak, bir web sitesi sahibi olarak daha az sayfa görüntüleme ve daha az reklam görüntüleme elde edebilirsiniz. Ancak bu, web sitenizdeki okuma deneyiminin, özet akışı okuyucusunun sağladığı deneyim ile aynı olmadığını gösterebilir.
  • Web sitesi sahipleri okuma deneyimini daha az kontrol edebilirler. Web sitenizde zengin içerik tasarımınız varsa, yayın okuyucusunun bir yayını basit görünümünde kaybolabilir.
  • Bir kullanıcı olarak, özet akışı okuyucularında da aşırı bilgi yükü yaşayabilirsiniz. Günde 50-60 kez güncellenen çok sayıda özet akışına sahip olmak listenizi karmaşıklaştırabilir. Burada yazılarınızı iyi sıralamanızı öneririz. Bir kategori türünde çok güncellenen yayınları ve başka bir kategoride en önem verdiğiniz yayınları sıralayın.

Yazıyı Paylaşın!

yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Merhaba!

Bize Email Gönderebilirsiniz: info@hukumdar.com.tr
× Whatsapp'tan mesaj gönderin