Revit, yapı tasarım ve projelendirmeye yönelik olarak hazırlanmış bir yazılım etkinliğidir. Bu yazılım inşaat mühendisleri, mimarlar ile elektrik mekanik ve sıhhi tesisat ile uğraşan mühendisler tarafından yaygın olarak kullanılır. Var olan bir yapının tasarımı ve projelendirilmesine yönelik çalışmaların tümüne üstlenen yazılım biçimidir. İlk sürümü 2000 yılında “ Revit Building” adı ile inşaat ve mimar mühendislerine yönelik olarak meydana getirilmiştir

Revit Bir Uygulama Mıdır?

Revit genelde bir uygulama olarak değerlendirilir, oysaki bu yanlış bilinen bir gerçektir. Revit bir çalışma yöntemidir. Kullanıcıların mimari çizimlerini daha hızlı ve daha kolay yapmasını sağlayan harikulade bir yapımdır. Tasarım ve projelerin vazgeçilmezidir. Aynı zamanda açıkça tanımlanmış hiyerarşiye uyumludur. Lakin ülkemizde yeni ismi duyulan ve Avrupa ülkelerine nazaran pek kullanılmayan bir yazılımdır. Bunun nedeni olarak da öğrenme aşaması ve eğitimin alınma süreçleri göz korkutmaktadır denilebilir. Revit yazılımı Autodest firması tarafından geliştirilmiş ve çok yaygın olarak kullanılan BIM uygulamasıdır. BIM sözcüğü İngilizce olmakla beraber açılımı “Building İnformation Modeling” olarak bilinir. Revitin en önemli özelliği ise üç boyutlu 3D modelleme ile iki boyutlu 2D çizim unsurlarının bir arada kullanılabilmesidir. Revit, Autodest firması tarafından üretilmiştir. Bu yazılım yalnızca Microsoft Windows da kullanılır. BIM modeli kullanıcılarının parametrik modelleme ve çizim elemanları ile tasarım yapmasına olanak sağlar. Tüm bunları söyledikten sonra elbette merak edilen şey bu programın nasıl kullanıldığı hakkındadır.

Laravel Rehberi: Laravel Nedir?

Revit Programı Şu Şekilde Kullanılır?

Revit programının kullanılma şekli şu biçimdedir:

  • 3D’ da ki hazırlanan tasarım doğru bir biçimde elde etmek amacıyla kullanılıyor. Revit yazılımı kusursuz ve planlı bir model tabanlı bina tasarımları üretmek için kullanılabiliyor. Yükseklikleri, bölümleri ayrıca kat Planlarını üç boyutlu 3D görünümleri otomatik haliyle güncelleyebiliriz. Bir binanın yapılmadan önceki görünümünü görmek için program 3D üç boyutlu görselleri bize sunar.
  • Ekiplerin birbirleri ile aralarında ki uyumu diri tutar. Revit yazılımı ayrıca mimari tasarımı, yapısal tasarım, detaylandırma ile mühendislik ve inşaat uzmanları için gereken en etkili araçlara sahip bulunmaktadır birden fazla firmada Revit modellerini güvenli bir şekilde üretir. Sanal âlemde yapılan bu ekip çalışması ilk başta biraz korkutucu gelse de gayet güvenlidir.
  • “BIM 360 Design” platformuyla proje ile ekip gruplarını ve verileri arasındaki bağlantının sağlanmasında etkili rol oynar. Bu durum tasarım ve projelerin zaman kaybına uğramasını önler ayrıca kalitesinin de en üst düzeye ulaşmasına olanak sağlar.

Opencart: Opencart Nedir?

Revit Programının Sürümleri

Revit programının sahip olduğu çeşitli sürümleri mevcuttur. Bunlar; 8 GB RAM, 30 GB boş disk alanı, ultra-high (4k) definition vs. Bu var olan çeşitli sürümler ile binaların statik projelerde düzenlenilebilir. Alınan kesitlerle çok ayrıntılı çizim paftaları oluşturulabilir. Schedule sekmesi ile ne kadar demir ve beton gerektiğini hızlı ve pratik bir şekilde hesaplayabilir. Cloud’ ta bulunan analiz seçeneğini kullanarak en kaliteli analizleri meydana getirebilir. Revit’ in Türkiye’ de yaygınlaşması da bekleniyor. Her geçen gün artan talepler üzerine Türkiye’ de Revit eğitimi veren kurslarda artmış bulunmaktadır.
Revit ile sanal ortamda bir araya gelen ekiplerin meydana getirmiş olduğu tasarımlar, Türk mühendisleri de etkilemiş ve ayrıca harekete de geçirmiştir. Gelecek yıllarda Revit kullanımının artması da beklenen gelişmeler arasındadır.