Günümüzde internetin dünyada ulaşmadığı bir yer kalmamış durumda. İnternet günlük hayatımızda özellikle iletişim, bilgi edinme gibi birçok alanda hayatımızda yer alıyor. Hatta bunların dışında işimizde, eğlencede ve birçok farklı hobi ve zorunluluk alanlarında da interneti oldukça fazla kullanmaktayız.

İnternet kullanımın bu kadar yaygın bir hal alması neticesinde kurumsal firmalar için bir internet sitesi sahibi olmak önemli hale geldi. Bu yüzden kurumsal firmalar “ Kurumsal Web Tasarım ” ve “Kurumsal SEO” çalışmaları için büyük önem vermeye başladılar.

Bunların sonucunda da Web Tasarımın önemi oldukça arttı. Peki nedir bu kurumsal web tasarım? Web tasarımın önemi nedir? bunları sizlere detaylı bir şekilde anlatalım.

Kurumsal Web Tasarım: Web Tasarım

Kurumsal Web Tasarım Nedir?

"<yoastmark

Kurumsal Web Tasarım bir firmaya kurumsallık kazandırmaktadır. Kurumsallığı en iyi şekilde yansıtabilen bu yöntem de web tasarım çalışması neticesinde oluşmaktadır.

Firmanın kurumsal görünüşüne, kurumsal kimliğine bakılarak ona uygun bir şekilde tasarlanan web sitesi firmanın kurumsal kimliğini öne çıkarmaktadır. Bu yüzden kurumsal bir firmayı temsil edecek olan web sitesinin tasarımı, kurumsal hizmet veren firmaların imajı göz önünde bulundurularak yapılıyor. Gerçekten kaliteli bir kurumsal tasarım hizmeti o internet sitesinin kimliğine ayna olmalıdır. Web sitesine kurumsal bir ayna olması şeklinde tasarlanması gerekmektedir.

Web tasarım süreç içerisinde internet sitesi içerisinde gözetilmesi gereken nitelikler çok önem arz eder. Hizmet veren firmaya ait, bulunduğu sektör, amacı, logosu, verdiği hizmet ve hedef kitlesi gibi birçok unsur gözetilmesi gereken nitelikler arasında yer almaktadır. Bu unsurların her birine ayrı ayrı önem verilerek kurumsal sitenin bütünlüğü oluşturulmalıdır. Tasarımı yapılacak olan web sitesinin temasında bulunan renkler ve hatta yazı fontu gibi küçük detaylar bile unsurlara bağlı olarak seçilmektedir.

Kurumsal Web Tasarımın Önemi

Herkesin internet kullanıyor olması firmaları kurumsal bir web tasarıma sahip olmaya itmiştir. Markalaşma amacı olan bir firma kurumsal bir web sitesi olmadan günümüzde neredeyse akıllarda kalamaz hale gelmiştir. 

Markalaşma amacı bulunan firmaların imajlarını doğru bir şekilde yansıtması firmanın kurumsal bir kimliğinin oluşması için çok önemlidir. Kurumsal firmaların potansiyel müşterileri çoğunlukla hizmet alacağı bu firmalar ile ilk defa internet üzerinde karşılaşmaktadır. Bu yüzden onları karşılayan bu web sitesinin potansiyel müşterileri etkilemesi, özenli görülmesi gerekmektedir.

Gittikçe teknolojinin gelişmeye büyük bir hızla devam etmesi ve her türlü işlerin artık sanala taşınması firmaların internet üzerinde kurumsallaşmasını sağlamıştır. Bu yüzden bu çağ içerisinde müşteriyi internet sayesinde kazanmış firmalar web sitelerinin kurumsal kimliğini yansıtacak hale getirmek istemektedir. Firmalar bü yüzden dolayı web sitesi yaptırmak istediklerinde web sitesini kurulumunu “Kurumsal Web Tasarım” hizmeti altında yaptırmaktadır.

Kurumsal Web Tasarımın Önemi: Web Tasarım Blog Yazıları

Kurumsal Web Tasarımda Neler Bulunmalı?

Kurumsal bir tasarım yaptırmak isteyen firmalar genellikle hangi özelliklerin bulunması gerektiği ile ilgili detaylı bir araştırma yapar. Kişiye ve firmaya özel ek istekler bulunsa da genel itibariyle kurumsal bir web sitesinde bulunması gerekenler bellidir.

Web Tasarım içerisinde yer alması gereken nitelikler:

  • Modern bir arayüz.
  • Responsive tasarım.
  • İletişim formu.
  • Kurumsal adresin Google Map’te bulunması.
  • Hakkımızda Bölümü.
  • Kurumsal SEO çalışması.
  • Sosyal medya takip butonları.
  • Hızlı açılabilir bir internet sayfası.
  • Kullanıcıların kolay kullanımı için hazırlanmış bir panel.
  • İçeriklerin özgün halde bulunması.

Genel itibariyle Kurumsal Web Tasarım içerisinde yer alması gereken nitelikler ve beklentiler bunlar olmaktadır. Bu özelliklerin her biri firmanın kurumsal kimliğine ayna olacak şekilde tasarlanmalıdır. Bu konuda da Web Tasarım firmalarına büyük bir iş düşmektedir.