E-ticaret siteleri üzerinden yapılan satışlar 2021 yılında 4.8 trilyon doları aşmış durumda. Durum böyle olunca mağaza sahipleri ve yeni işletme kurmak isteyen kişiler e-ticarete yönelme konusunda daha girişken oluyor.

Bu yazımızda sizlere bir ticaret sitesi kurma hakkındaki bütün yapmanız gerekenleri hazırladık.  

E-Ticaret Sitesi Kurma: E-Ticaret Paketleri

Satacağınız Ürünü Belirleme

Eğer sıfırdan bir e-ticaret sistemi kuruyorsanız hedef kitlesine göre bir ürün seçimi yapmanız gerekmektedir. Hangi yaş, cinsiyet ve ilgi alanına yönelik ürünleri pazarlayacak iseniz buna göre seçim yapmanız gerekiyor. Hedef kitlenizi belirledikten sonra hedef kitlenizin satın aldığı ürünlerin incelemesini yapmanız gerekmektedir.

Hedef kitleniz en çok hangi ürünleri satın alıyor veya hangi ürünü satarak daha fazla kar elde edebilirsiniz? Bunun cevabını bulmak için internet üzerinde yüzeysel bir araştırma yapabilirsiniz. Daha sonrasında bulduğunuz sevilen ürünleri daha çekici hale getirmeye bakın. Müşterilerinizin neyi sevdiğini ve o üründe eksik bulunan özelliğin ne olduğunu gözlemleyin. Bunun için büyük markaların satmış olduğu eşyaların yorumlar kısmını inceleyebilirsiniz. Örnek olarak bir gardırop satmak istiyorsanız gardırop satışı yapılan birçok internet sitesine girin ve eşyalar hakkındaki yorumları okuyun.

Satacağınız ürünün kolay kargolanabilir olması sizi daha avantajlı hale getirecektir. E-ticaret ürünleri satarken kırılma riski olmayan veya az olan ürünleri seçmek daha garantili olacaktır. 

Satacağınız Ürünü Belirleme: E-Ticaret Sitesi Oluşturmak İçin İpuçları

Sipariş Karşılama ve Dropshipping 

Sipariş Karşılama ve Dropshipping 
Sipariş Karşılama ve Dropshipping

E-ticarete başlarken satacağınız ürünü belirledikten sonra gelen siparişleri karşılamanız çok önemlidir. Eğer kendi ürünlerinizi satmak istiyorsanız uygun maliyet ile üretebileceğiniz ürünler seçebilirsiniz. Aynı zamanda kendi ürünlerinizi veya başkasının ürünlerini depolayabileceğiniz yere göre ürün seçin. 

Alandan ve maliyetten olabildiğince tasarruf etmeye çalışmanız gerekmektedir. Hatta alan ve maliyet olmasın istiyorsanız stoksuz e-ticaret yöntemi denilen Dropshipping yöntemini deneyebilirsiniz. Dropshipping daha önce duymadıysanız başkasının ürününü satma işlemidir. Stok bulundurma ve siparişleri hazırlama işlemleri ile tedarikçi ilgilenecek ve siz sadece pazarlama kısmını üstleneceksiniz. 

E-Ticaret Platformu Bulma

Satacağınız ürünleri belirlemek için bir internet sitesine ihtiyacınız olacaktır. İnternet siteniz sizin markanızı temsil edecektir. Müşterileriniz üzerinde iyi bir izlenim bırakmak için internet sitenizi dizayn etmelisiniz. Size profesyonel biçimde ticaret araçları ve tasarımlar gerekmektedir. Bu yüzden seçeceğiniz e-ticaret platformu size bu konularda özgürlük sunmalıdır.

Yeni E-Ticaret Siteniz İçin İsim

Siteniz için akılda kalıcı bir isim seçmeniz, sizi sektörde eşsiz kılacaktır. Sitenize bulacağınız isim ürününüz, sektörünüz ile alakalı olabilir. Güncel ticaret sitelerinden ya da yabancı e-ticaret sitelerinde esinlenebilirsiniz.

Marka isminiz SEO açısından da büyük önem taşımaktadır. Sitenizin isminde anahtar kelimenin geçmesi aramalarda daha çok çıkması için önemlidir. Bu noktada isim bulurken aranma hacmi ve trendleri kontrol etmek gereklidir.

E-Ticaret Sitenizi Marka Haline Getirin

E-ticaret sitenizi piyasadaki diğer sitelere göre güçlü bir konuma getirmek, akılda kalıcı hale getirebilmek için E-ticaret sitenizi bir marka haline getirin. İnternet siteniz bir marka haline geldikten sonra satış hacmi ve müşteri hacmini normalin üstünde bir şekilde artış gösterecektir. Sitenizi oluştururken kullanacağınız renklerde sitenizin adı kadar önemlidir. Renk seçimini yaparken satışını yaptığınız ürünlerinizle alakalı renkler seçmeye gayret gösterin: örneğin çevre dostu su şişelerinin satışını yaptığınız bir site varsa bu sitede mavi ve yeşil tonlarını kullanabilirsiniz.

Basit şekli ve okunaklı olan bir logoya sahip olun. Logo bir sitenin kimliğidir, bundan dolayı logonuzun sizi ve firmanızı yansıtmasına dikkat edin. Etkili ve iyi düşünülmüş bir marka, en baştan müşterilerinin sadakatini kazanacaktır. Profesyonel bir web siteye sahip olmanız ve E-ticaret sitenizin marka olması müşterilerinizin sitenizde alışveriş yapma olasılığını artıracaktır.