Güncelleştirme, diğer kullanıcılar veya yazılım geliştiricisi tarafından bulunan sorunlara yönelik düzeltmeleri içeren bir yazılım dosyasıdır. Bir güncelleştirme yüklemek kodu düzeltir ve sorunların bilgisayarınızda oluşmasını önler. Güncellemeler bir programdaki sorunları çözdüğünden, neredeyse her zaman özgürdür ve program veya şirketler web sitesi aracılığıyla kullanılabilir.

Neden güncellenmeye ihtiyacım var?

Yukarıda belirtildiği gibi, ürünün piyasaya sürülmeden önce tespit edilmemiş bir yazılım programı veya donanım aygıtıyla ilgili sorunları düzeltmek için güncellemeler gereklidir.

Bir program nasıl güncellenir?

Ne yazık ki, yazılım programlarının bilgisayarınızda nasıl güncelleneceği konusunda standart yoktur. Bununla birlikte, bir programı güncellemek isteyen genel kuralları listeledik.

Çevrimiçi programlar – Internet’e bağlanan tüm programlar, ilk çalıştırıldığında güncellemeleri otomatik olarak kontrol etmelidir.

Yardım menüsü – F1 tuşuna basmak veya Dosya menüsünden yardım menüsüne erişmek, güncellemeleri kontrol etme seçeneğine sahip olmalıdır.

İşletim sistemi – Tüm işletim sistemleri günümüzde işletim sistemiyle birlikte gelen yazılım kullanılarak güncellenmektedir.

OEM programı – OEM bilgisayar (örneğin, Dell veya HP), bilgisayarla birlikte verilen önceden yüklenmiş programlar için herhangi bir güncellemeyi kontrol etme ve indirme işlemlerine yardımcı olmak için yardımcı programlar içerir. Örneğin, HP, güncellemeleri yönetmek için HP destek yardımcısı programını içerir.

Mobil Uygulamaları Güncellemek

Dolayısıyla, Android akıllı telefonunuzda veya tabletinizde indirilen ve yüklenen pek çok uygulama var ancak bunları nasıl güncelleyeceğinizi göremiyorum. Android uygulamaları nasıl güncelleyeceğimiz bölümünde bulunan kılavuzu okuyun.

Uygulamalar harika ancak bunları güncellemek önemlidir. En sevdiğiniz oyunların yeni seviyelerinden kritik hata düzeltmeleri ve diğer iyileştirmeler için yeni özelliklere kadar, uygulamalarınızı güncel tutmanız iyi bir fikir. Neyse ki zor değil, adım adım adım izleyin.

Android uygulamalarını manuel olarak nasıl güncelleyebilirsiniz?

Birinci Adım

Android akıllı telefonunuzda veya tabletinizde Google Play Store’a gider. Ana ekranınızda bir simge yoksa, mobil uygulama menüsünü kontrol edin.

Not: Play Store’a erişmek için bir mobil veri veya Wi-Fi bağlantısı gerekir.

İkinci adım

Ekranın sağ üst köşesinde bulunan menü düğmesine (üç kare nokta) basın ve ‘Uygulamalarım’ı seçin.

Üçüncü Adım

Bu menü, cihazınızdaki hangi uygulamaların mevcut güncellemelere sahip olduğunu görebilirsiniz. Uygulamaları tek tek güncelleyebilir veya hepsini tek seferde güncellemek için üstteki düğmeye basabilirsiniz.

Manuel güncellemelerin bir listesi de yapabilirsiniz. Bu uygulamalar bireysel olarak güncellenmelidir. Listenin alt kısmında, güncel olan tüm uygulamaları görürsünüz.