E-ticareti canlandıracak, satış hacmini yükseltecek unsurlardan bir tanesi de e-ticaret sitesi tasarımıdır. E-ticaret sitesi kurmak ve internetten satış yaparak para kazanmak isteyenler için bir sitenin görselleri, teması ve her şeyiyle teması sitenin canlılığını gösterir. Müşteri ya da tüketici web tasarımda kusursuzluğu görmek ister. Yarım kalmış, modası geçmiş bir web sitesi tasarımı müşterinin güvenini zedeleyeceğinden satış gerçekleşmez.

Web Tasarım: Web Tasarım Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Yerler

Bir e-ticaret web tasarımı mutlaka modern olmalı, müşterinin gözünü yormamalı, müşteri tasarımın kusursuz olduğunu hissetmeli, arama motorlarına uygun ve net bir ifadeyle sade tasarıma sahip olmalıdır. Açıklanan verilere göre ise; e-ticarete girenlerin yüzde 70’lik kısmı ticareti telefonundan tamamlıyor. E-ticaret sitesi tasarımı da mobil uyumlu olmalı ve kalitden ödün vermemelidir.

E-ticaret Web Tasarımı

E- ticaret siteleri için web tasarımı önemli olduğu için hazırlanan bu tasarımların görselliği de önemlidir. Çünkü bir web sitesinde alışveriş yapmak isteyen kişi düzensiz, düşük kaliteli bir site ile karşılaşırsa o siteden hemen çıkarak başka siteden alışverişine devam eder. Bu nedenle insanların ilgisini çekmek, yüksek kaliteli görsel algı sunmak, düzenli bir web sitesine sahip olmak e-ticaret siteleri için önemlidir. Böylece işlerinizi temiz ve sorunsuz bir şekilde yaparak daha fazla müşteri kazanabilirsiniz. İyi bir web tasarımı e-ticaret sitelerinin birbirleriyle yarışmasına ve daha çok müşteri çekmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle bir web tasarımında öncelikle iyi bir görsel algı ve düzenli bir tasarım önemlidir.

Web Tasarım: Siteleriniz Web Tasarım İle Daha Kurumsal

Web tassarımda bir başka ilke ise; ‘müşteriyi harekete geçirmek’ olarak benimsenmelidir. Bir müşteri temanın ne kadar kusursuz olduğunu görse de temadaki özel tasarım dokunuşları müşterinin ilgisini çekecektir. Müşteri kitlesinin sevdiği renkleri kullanmak, desen ve bileşen seçiminde müşteri yorumunu almak web tasarım için kaçınılılmaz bir gerçektir.

Kaliteli Görüntü Kullanın

Bir web tasarımı e-ticaret sitelerinde kaliteli görüntü kullanmak müşteriyi harekete geçireceğinden, müşterinin ticaret yapmasını sağlayacağından ve müşteriye kusursuzluğu vereceğinden görüntü kalitesi önem arz eder. Çünkü kaliteli bir görüntü kullanmak tasarımın daha iyi görünmesine ve her şeyin tutarlı hale gelmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca kaliteli görüntü kullanmak, müşterilerinde ilgisini çekeceğinden dolayı daha fazla kazanç elde edebilirsiniz. Böylece profesyonel olarak hazırlanmış olan e-ticaret sitesi tasarımları sayesinde diğer e-ticaret sitelerine fark atarak daha fazla müşteri kazanabilirsiniz.Kaliteli görsel kullanmanın e-ticaret sitesi tasarımındaki önemi ise şöyledir;

  •     Müşteriyi harekete geçirir
  •     Müşterinin ürün almasını sağlar
  •     Gelir, başarı dengesinde yükselme meydana gelir
  •     Profesyonel tasarımlar sizi yarıda bırakmaz

Mobil Uyumlu Hizmet Verin

Bir e-ticaret web sitesinde tasarımın mobil uyumlu olmak müşterilerin yoğun olarak telefondan alışveriş yapmasından dolayı önemlidir. Ayrıca web siteniz mobil uyumlu olduğunda sitenizin tasarımının iyi göründüğüne dikkat etmelisiniz. Çünkü dikkat çekmeyen ve dağınık olan mobil uyumlu e-ticaret sitesi büyük ilgi görmez. Tüm bunlara özen gösterdikten sonra mobil uyumlu e-ticaret sitenizin tipografisi ile tasarım uyumuna özen gösterin. Bir müşteri sitede modern ve canlı bir tasarım görmezse o siteye güveni olmaz. Çünkü uygun olmayan yazı tipleri kargaşaya neden olacağından dolayı siteye olan tıklanma sayılarında da azalmaya neden olur.