Afişler her ne kadar basit birer kağıt parçaları olarak görülse de günümüzde aslında hiç farkında olmadığımız birbirinden farklı mesajları barındırmaktadırlar. Seçim dönemlerinde, özel günlerde, bir duyuru ulaştırılmak istenen her zamanda kullanılan afişlerde, doğru bir sunum oluşturulabilmesi adına dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Tasarım yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan afiş tasarımları, aslında içerisinde birbirinden farklı mesajlar barındırmakta ve bu sayede bireyleri etkilemeyi amaçlamaktadır.

 

Dikkat Çekici Mesajların Yer Alması

Afiş tasarımında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi, dikkat çekici mesajlar ve içeriklerdir. Afişlerin oluşturulmasının en büyük sebepleri arasında dikkat çekici mesajlar varlığı yer almaktadır. Hazırlanan içerikler ile bireylere mesaj vermeyi amaçlayan afişlerde verilmek istenen mesajın vurgulanması son derece önemlidir. Afiş tasarlanırken dikkat edilecekler arasında kesinlikli olarak mesajın hangi imgeler üzerinden verildiğidir. Afişlerde verilmek istenen mesajlar, uzun cümleler yerine çarpıcı ve kısa cümleler ile oluşturulmaktadır. Bu durum bireylerin afişleri daha iyi anlamalarına yardımcı olurken aynı zamanda afişin göz yormamasına da müşterileri memnun etmektedir.

 

Yazı Tipi Ve Renk Seçimine Dikkat

Afiş tasarımında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise yazı tipi ve renk seçimidir. Afişler genel olarak göze hitap eden parçalar oldukları için renk ve yazı tipi seçimi son derece önem taşımaktadır. Aynı zamanda yazı tipi, verilmek istenen mesajın daha çarpıcı olarak verilmesine yardımcı olurken aynı zamanda afiş üzerindeki görsel unsurları da arttırmaktadır. Ticari afiş tasarımı noktasında da elbette ki yazı tipi ve renkleri önemlidir. Ancak bu tarz ögeler, sanat afişlerinde daha çok kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak ise afişlerde görsel kullanımı da bir bütün olarak değerlendirilmektedir.