0 532 696 21 20

Destek Hattı

09:00 - 19:00

Çalışma Saatleri

Web tasarım tarihi için tüm yıllara ait geniş bir bilgi havuzuna hazır mısınız? A’dan Z’ye web tasarım tarihi bilgileri şöyle:

Web Tasarım Tarihi 2006 – Jquery Çıkış tarihi

 • Bilmeyenler için hemen söyleyelim jquery bir yazılım dilidir. İnternet sitelerinin daha dinamik olmasını sağlayan aynı zaman da birbirinden farklı özellikler de internet siteleri tasarlamamızı sağlayan bir teknoloji harikasıdır. Bu yazılım dili hakkında genel de tek bir soru sorulmakta jquery çıkış tarihi bu sorunun sorulmasının sebebi geliştiricisinin bu dili çok geç yayınlamasından kaynaklıdır. Bu yazılım dili tam olarak 2006 tarihin de John Resig tarafından yayınlanmıştır. Çıktığı günden itibaren bu alt yapı kullanılarak yüzlerce belki de binlerce internet sitesi geliştirildi ve halen çok profesyonel bir şekilde çalışmaya aynı zamanda kendisini kullandırmaya devam ediyor. Jquery Neden Geçmişteki Yazılım Dillerinden Daha Çok Seviliyor? Her teknolojik gelişmede olduğu gibi tabi ki bu platformun da bir anda kaybolması veya çalışmaz hale gelmesi gibi durumlar olabilir. Bu durumların yaşanmaması için jquery çıkış tarihi itibari ile sürekli geliştirilmekte ve geliştirilmesi bırakılmış diller gibi olmaması için üzerine titrenmektedir. Bu kadar gelişmeye açık bir dil olması ve geliştiricisinin emeğini heba etmemek için yaptığı çalışmalar bütünüyle sürekli gelişmesine olanak sağlamaktadır. Bu yazılım dili özetle çıktığı zamanlarda onunla yarışabilecek onlarca yazılım dilini barındırıyordu. Söylemek istediğimiz konu tam olarak bir cesaret ile ortaya çıktı tutundu ve halen geliştirilerek kullanılmaya devam ediliyor. Ayrıca jquery çıkış tarihinden itibaren birçok eğitici doküman dağıttı ve kullanmak isteyenlere kendisini öğretti. Çoğu yazılım dilinin bırakılmasında ki büyük etken yeterince bilgi bulunmaması yada dil dosyalarının olmamasıdır. Jquery atalarının yaptığı hatayı yapmayarak kendisine büyük bir hayran kitlesi oluşturdu ve şuan aktif olarak çalışmanın keyfini sürmekte. Umarız merakınız azalmaz ve sizlerde bir jquery geliştiricisi olarak sektör üzerinde yer edinebilirsiniz. Web tasarım tarihi için ikinci gelişme şöyle: 
 • Teknolojiden ya da web teknolojisinden bir miktar anlıyorsanız eğer hareketli ve sizleri gerçekten eğlendiren internet sitelerin flash animasyonlar ile tasarlandığını görebilirsiniz. Eski zamanlar da web geliştirme daha henüz yerine ve rayına oturmadığı zamanlarda tasarımlar vasat eğlence yok denecek kadar azdı. Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı insanoğlu çok çalıştı. Günümüz teknolojisi artık gerçekten dalga geçilmeyecek kadar gelişti diyebiliriz. Hal böyle olunca tarihle ilgili bilgi almak isteyen kullanıcılarımız bulunuyor. Bu yazımızda tam da bu yüzden flash ve html ile web tasarım yapma konusunu inceleyeceğiz. Html betik bir dildir. Çoğu web yazılımında kullanılır hatta kullanılmak zorundadır. Bu durum en eski yazılım dili olduğu için değil bütün yazılım dilleri geliştirilirken html yazılım dilinden esinlendikleri içindir dersek yanılmış olmayız. Genel olarak bakıldığın da flash ve html ile aslında tamamen bu ikisiyle internet sitesi geliştirme devri eskide kaldı. Eski zamanlarda flash animasyonlar kullanılarak eğlence html kullanarak kalıplar oluşturuluyordu ve genelde öğrenilmesi gereken konular flash ve html ile web tasarım yapma konularıydı. Konunun biraz daha derinine inmemiz gerekirse sizlere biraz teknik bilgi aktarmamız gerekir. Hadi o zaman başlayalım Html ve Flash Yazılım Dillerinin Ortak Çalışması Html dilini ana bloklar arasına koymadığınız sürece tamamen flash ile bir tasarım oluşturamazsınız. Oluştursanız dahi kullanıcıların görmesini sağlayamazsınız. Öncelikle bir web sitesi geliştirmek istiyorsanız html yazılım dilinin en azından temelini öğrenmeniz gerekmektedir. Daha sonra flash öğrenerek kendinizi geliştirmek adına basit tasarımlar yapabilirsiniz. Kendinize güvendiğiniz anda flash ve html ile web tasarım yapma konusunda kendinize inandığınız anda sizi durdurabilecek hiç bir şey kalmamış demektir. Ayrıca her yazılımda sorun çıkmaktadır lütfen başlangıç aşamaların çıkan sorunlara kızıp mesleğinizi bırakmaya çalışmayınız. Web tasarım tarihi için gelişmelere devam edersek;
 • Grafik tasarım ve internet hayatımıza çok uzun zamandır bulunuyor. Grafik tasarım internet yokken reklamcılık çalışmaları için elle yapılmaktaydı. El çizimi iyi olan bireyler tabelaların üzerlerine müşterilerin istediklerini yazar ve çizerdi. Fakat hayatımıza bir anda photoshop adı verilen grafik tasarım programı girdi. Photoshop aklınızın alabileceği bütün çizimleri ve yazıları geliştirebilmenize sebep olmakta. İçerisinde barındırdığı özellikleri sayesinde sadece hayal etmek ve özellikleri kullanmak kalıyor. Bu ve bunun gibi daha birçok nedenden dolayı iyi ki photoshop hayatımıza girmiş diyebiliriz. Photosop hayatımıza hızlı bir giriş yaparken bazı eski fakat çok kullanılmış olan teknolojiler ister istemez hayatımızdan çıkmak zorunda kaldılar. Bunun bütün sebebi günümüz teknolojisine ayak uyduramamalarıdır diyebiliriz. İnternet Explorer 4’ün Hayatımızdan Çıkışı Tabi ki explorer kullanmadan önce de internet vardı ve bir süre boyunca o arama motorunu kullandık. Bu durumu çoğu kişi hatırlamaz çünkü o dönemlerde o arama motorunu sadece yazılımcılar ve teknolojik merakı olan insanlar kullanmaktaydı. O aramam motoru da hayatımızdan sessiz sedasız uzaklaştı. Nedeni ise yine biraz önce söylediğimiz gibi teknolojiye ayak uydurmamasıydı. Zaman ilerledikçe insanların ihtiyaçları önceden ön görülemeyecek kadar artıyor ve durdurulamıyor. İnternet Explorer 4’ün Hayatımızdan Çıkışı konusu tabi ki sizleri de en az bizler kadar üzmekte fakat explorer geliştirilirken yeterince uzak görüş görmeden yapılmış ve bir süre sonra toplumun ihtiyaçlarını karşılayamamaya başlamış. Fakat genel olarak bakarsak photoshop şuan için yapıla bilinecek her şeyin yapıla bilinmesine izin vermekte. Birbirinden farklı yüzlerce özelliği olan bu program umarız İnternet Explorer 4’ün Hayatımızdan Çıkışı gibi sessiz sedasız hayatımızdan uzaklaşmak zorunda kalmaz.
 • Her hangi bir internet sitesi yapmak için bilmeniz gereken belli başlı durumlar vardır. Ya tamamen internet sitenizi programlar kullanarak siz çizer siz kullanırsınız ya da biraz önce de söylediğim gibi belli başlı programlardan yardım alarak daha hızlı ve daha kaliteli işler ortaya çıkartısınız. Bu ve bunun gibi daha birçok nedenden dolayı ortaya frontpage web tasarım oluşturma aracı çıkmış bulunmakta. Bu araç sayesinde yüzle internet sitesi çok zorlanmadan basit yöntemler ile geliştirilmiştir. Frontpage ile internet sitesi oluşturmak hiç denemediyseniz düşündüğünüzden belki de on kat daha kolay ve sağlıklıdır. Fakat profesyonel bir yazılımcı iseniz ya da olmak isteyen bir bireyseniz sizi tenzih ederiz. YAHOO ARAMA MOTORU Yaho ile Google arasında olan ve okunulduğu zaman insanların yüzünde gülümseme bırakan bir konu vardır. Yahoo Google tarayıcısını yani şirketi satın almak ister ve bir teklifte bulunur. Google teklifi çok az bir miktar yükselterek kabul eder ve bu sefer Yahoo anlaşma çalışmalarını tamamen iptal eder. Bu durum birkaç kez daha yaşanır Yaho sene aralıklarıyla bu işlemi yapar. Bir süre sonra Google yahoo şirketinin artık satın alamayacağı bir hale dönüş ve Google tarafından satın alınır. Yahoo bir süre arama motoru olarak kullanılsa da sektöre hâkim olmaya çalışmak için anlık iletileşme, mail sistemleri gibi sektörlere de giriş yapmıştır fakat bu durum yahoo arama motorunu derinden sarsarak yerinde saymasına ve Google gibi yeterince büyüyememesine sebebiyet vermiştir. Yahoo sektör üzerinde tutunmaya devam eden hala sektörde ki inadını koruyarak kendisini kapattırmayan bir internet sitesidir. Bir Google kadar olmasa da birçok firmayı satın alarak bünyesine katacak kadar da güçlüdür.
 • ASP yazılım dilleri arasında çok eski olanlardan bir tanesidir. Genel olarak bakıldığın da ASP kendisini kaybetmek üzere çok fazla geliştiricisi olmamasına rağmen ASP ile geliştirilen yazılımlar halen geçerliliği korumaktadır. Çalışma prensipleri ve dil olarak akıcılık halen sağlam yapı taşları üzerinde beklemektedir. Klasik asp ile web tasarım kodlama eski zamanlardan günümüze gelen seçenekler sayesinde devam etmektedir. Asp geliştirmek, öğrenmek ya da uygulama yapmak istiyorsanız uğraşacağınız çok bir nokta yok. Sadece belli başlı problemleri çözerseniz sizler de Asp ile web tasarım yapabilirsiniz. SEO BAŞLIYOR Seo bildiğiniz gibi internet sitelerinin üst sıralar da gözükmesi için gerekli işlemlerin yapılma bütününe denir. Tabi ki SEO işleminin yanında bulunan ve işe büyük durumda yarayan SEM işlemini de yabana atmamak gerekir. SEO ve SEM birbirlerinden bağımsız yapılabildikleri gibi beraber yapılmaları durumunda birçok etkeni ortaya çıkartmaktadırlar. İnternet sitleri günümüz de daha yavaş yavaş seo nasıl yapılır? Sorusunu sormaya başladılar. Genel olarak bakıldığın da eski zamanlar da internet sitelerinin çok olmaması SEO işleminin yapılmasını zorlaştırmıyordu. Çok az bir zaman da istenilen kelimelerde üst sıralara çıkılabiliyorken günümüz de bu durum ne yazık ki bu şekilde olmamaktadır. Günümüz de rekabet ve rakip çok olduğu için internet üzerinde SEO nasıl yapılır? Sorusunu araştıran binlerce tekil birey bulunmaktadır. Fakat halen farkında değiller SEO uzman veya uzman bir kadro tarafından aylar boyunca yapılmaya devam edilmesi gereken bir işlemdir. Kendi başınıza SEO yapmak uzak bir ihtimal olmamakla beraber arama motorları tarihinden ebediyen silinmeye kadar dahi gidebilir. Eğer sizler de SEO yapma ihtiyacı duyuyorsanız acilen uzman birisi ile çalışmalısınız.
 • Teknoloji günümüz olarak konuşmamız gerekirse gereğinden fazla gelişti. Bunun yapımcıları tamamen insanoğlu. İnsanoğlu sürekli yeniliğe açık ve doymak bilmeyen bir yapıya sahiptir bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı yazılım ciddi anlamda gelişmiştir. Yazılım konusu geçmişe oranla günümüzde uçurum farklar bulunan bir konudur. Yazılım dilleri ve grafik tasarımlar ile beraber sorunlar analiz edildikten sonra geliştirilmeler yapılır. Yazımız da sizlere php ve Mysql ile web site geliştirme konusundan bahsetmeden önce Zend Engine nedir ondan bahsetmek istiyoruz. Zend Engine İsrail enstitüsü bünyesinde geliştirilmiş yazılım dilini yorumlayan bir motordur. Bu motor sayesinde ilgili web sitelerinin teknik aksamları çalışmakta ve siz değerli kullanıcılarımızın güzel görünümlere sahip internet siteleri ile karşılaşmasına neden olmaktadır. Neden Php ve Mysql ? Biraz önce de söylemiş olduğumuz gibi internet siteleri ve yazılım çok uzun zamanlardan beri var. Eski zamanlarda sadece makine dili olan assmbly döneminden php ve mysql ile web site geliştirme dönemlerine kadar geldik. Php öğrenilmesi zor olsa da yapılma ihtimali olan bütün problemlerin çözümünde daha akıcı bir rol oynamaktadır. Karmaşık yapıya sahip olsa da işlevsellik olarak php kullanımı yeterince önem arz etmektedir. Aynı şekilde birçok farklı türde sql dilleri bulunmaktadır. Bilmeyenler için anlatmamız gerekirse sql de bir yazılım dili gibidir. Kendine has kodlamaları ve yöntemleri bulunmaktadır. Fakat php olmadan işlevsellik ve güzel görüntüsel olarak ne yazık ki çalışamamaktadır. Sql daha çok php ya da farklı bir dilin teknik yapısını oluşturan bir yapıya sahiptir. Günümüzde de galiba bu yüzden php ve mysql ile web site geliştirme sektörü tutunabiliyor. Web tasarım tarihi için bir başka gelişme noktası ise şöyle:
 • Teknoloji ilerledikçe birbirlerine yardımcı olan programlar geliştirilmeye başlandı. Bu programlar arasında internet teknolojisini en çok destekleyen diye bir ayrım yapamayız. Zaten öğrendiğiniz bir yazılım dilinin eklentileriyle veya kütüphaneleriyle ya da geliştirilmiş uygulamalarıyla aklınıza gelebilecek her şeyi yapabilirisiniz. Örneğin html internet, php masaüstü uygulaması tarzında bir ayrım bulunmuyor yazılım dilleri arasında. Bildiğiniz herhangi bir yazılım dili ile geliştirme yapabilirsiniz. Fakat bazı programlar yazılım dilli bilmeyi zorunlu tutmamaktalar. Örneğin Visual Studio eğer bu programı kullanmayı biliyorsanız visual studio 2012 ile web tasarım geliştirme konusunda çok rahat hızlı adımlar atabilirsiniz demektir. PhpBB Forum Sitelerinin Dönemi Sosyal medya daha sektöre girmeden önce forumlar modaydı. Yüksek ihtimal bu yazımızı okuyan bireyler arasında yaşı küçük olan yoksa hatırlayacaktır. Herkes işlerini, problemlerini ve zamanlarını phpbb forumlarında geçirmekteydi. Bu ve bunun gibi daha birçok nedenden dolayı phpBB forum sitelerinin dönemi bizler için unutulmaz yeni jenerasyon içinse eğlenilesi gülünç bir durumdan ibaret. Fakat phpBB forum sitelerinin dönemi bizden önceki kuşağa değil de tam olarak bizim kuşağa değerek bizim hayatlarımızı değiştirdi. Örneğin bizim jenerasyonumuz internet üzerinden rahatlıkla alışveriş yapabilen aynı zaman da bilgisayarı ile ilgili herhangi bir problemi olduğunda rahatlıkla çözebilen bir hale geldi. Eski zamanlar da forumlar da genel olarak problemlerin çözümleri için yardım çığlıkları duyulurdu ve bu çığlıklar çok geçmeden kurtarılır ve kişi muradına ererdi. Bir birey bir konu açtığın da insanlar ona yorum atmak zorunda hissederdi kendilerini. Fakat günümüz de sadece beğen geç çok gerek duyulursa yorum yap mantığı bulunmakta. Hal böyle olunca eski forum kültürüne sahip kişiler ne yazık ki sosyal medya dünyasına adapte olamadı.
 • Web tasarım tarihi için güzel noktalardan bir tanesidir. Eğer sektörümüz ile içli dışlı değilseniz ya da hayatınız da internet sitlerinde gezinmek yerine bir tane dahi açmayı düşünmediyseniz wordpress 3.0 size bir miktar yabancı gelebilir. Genel olarak bakıldığın da worpdressi hiç bilmeyenlere şu şekilde anlatmaktayız. İnternet siteleri çok fazla yazılım yazılması gerektiren bir işleme tabidir. Fakat biri ya da bir firma benim için çıkmış bütün temel ana bloklarını en ince ayrıntısına kadar yazmış bana da sadece “sen tasarımını hazırla ve bana gönder” demiş diyerek açıklayabiliyoruz. Biraz da teknik olarak konuşmamız gerekirse wordpress alt yapıya sahip kodlamalar arasında kaybolmadan belli başlı ayarları yapıldıktan sonra internet sitesinin tasarımını hazırlayan bir platformdur. Joomla 3 Yine sektör ile alakalı değilseniz detaylı açıklamadan wordpress konusun da yaptığım açıklamadan destek alacağım. Başlıkta gördüğünüz joomla 3 tıpkı wordpress gibi ayarlanabilen ve tasarımlara sahip olan bir platformdur. Bu platformları kullanarak internet sitenizi çok kolay bir şekilde hazırlayabilir ve yayına açabilirsiniz. Google On-Page Seo Öncelikle yine bilmeyen için on-page kavramının ne olduğunu açıklayalım. Eski zamanları gözünüzün önüne getiriniz ve bir siteye girdiğinizi hayal edin. Yukarıda “Anasayfa, hakkımızda, İletişim” gibi bölümlerden birine tıklayın ve bir miktar bekledikten sonra tamamen farklı bir sayfaya geçtiğinizi tekrar tekrar görün ve hatırlayın. İşte on-page kavramı demek biraz önce anlattığım tamamen farklı bir sayfaya geçmeme durumdur. İnternet sitesi tamamen aşağıya kayara devam eder ve farklı sayfalara yönlendirilmez. Normalde SEO firmaları tek tek sayfaların, yazıların, linklerin SEOlarını yaparlar fakat bir on-page internet sitesi yapacaksanız eğer SEO konusunda teknik bir ekipten yardım almanız gerekir. Çünkü Google on-page seo sistemlerinde klasik seo sistemine oranla farklılıklar bulunmaktadır.
 • Sosyal medya hayatımıza çok geç bir zamanda girdi. Girişi ile dünyayı yerinden oynattı diyebiliriz. Sosyal medya dediğimiz yeni teknoloji hayatımıza girmeden önce bütün problemler, iletişimler chat siteleriyle yada forumlar ile çözülmekteydi. Üyelikler ve onların sahipleri arasında birebir bir bağlantı vardı. Bu bağlantı o kadar hızlı bir şekilde bozuldu ki belki hatırlayanlarınız vardır. Forumlar günümüzde halen var hatta forum bağımlıları bir anda teknoloji nasıl sosyal medya üzerine kaydıysa tekrar forumlara geri dönüleceğini düşünüyorlar. Sosyal medya süreci başladığı andan itibaren telefonlarımızı artık sadece mesajlaşmak veya konuşmak için kullanmak yerine onlarsız bir hayat yaşayamayacağımız kadar yücelttik. Android Nedir? Biraz önce bahsettiğimiz onlarsız yaşam olmaz düşüncesi android gibi mobil işletim sistemlerinin hayatlarımıza girişiyle başladı. Android sürümü denildiğinde akıllara daha fazla kaliteli oyun oynayabilmek ya da uygulama kullanabilmek geliyor. Android ismi verilen bu sistem bir işletim sisteminden ibarettir. Telefonların yazılımları her sürümde örneğin android 4.1 sürümü gibi her seferinden geliştirilmektedir. Bu gelişmeler sayesinde mobil uygulama yapımcıları daha kaliteli işler ortaya çıkartabilmekteler. Sizler de bu konulara merak duyuyorsanız android ile ilgili bilgileri internet üzerinden öğrenebilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Genel olarak bakıldığın da sosyal medya ve android nedeniyle teknolojiye bağımlı hale dönüştük. Birbirinden farklı sosyal medya uygulamaları onlar ile işimiz bittiğinde indirdiğimiz mobil uygulamalar ve tabi ki bunların mobil kısımları derken telefonlarımızın şarjları bitmesin diye dört döner olduk. Fakat bilmemiz gereken bu mecralar ne kadar eğlenceli olursa olsun hatta ne kadar çok tanıdğımız orada duruyor olsun çok fazla zaman geçirmek sizin zamanınızdan çalmaktadır. Bizler için geliştirilen bu android 4.1 sürümü ve sosyal medya sizlerin sadece boş zamanlarınızı geçirebileceğiniz platformlar olsun.
 • Web tasarım tarihi için önemli noktalardan bir tanesidir. Teknoloji ve internet nasıl hızlı bir şekilde yükseldiyse mobil uygulama sektörü de durdurulamaz şekilde hızlı bir biçimde yükseldi dersek yanılmış olmayız. Mobil uygulamalar bu denli yükselince “Meğerse insanoğlunun ne kadar da çok ihtiyacı varmış” düşüncesini düşünmeden edemiyoruz. Mobil uygulamaların hızla yükselişi bizleri ne kadar şaşırtsa da geri kalmadan bunları kullanabilme konusunda geri kalmıyoruz. İos ve Android Uygulama Geliştirme Mobil uygulamaların hayatımızı hızlı bir şekilde geliştirdiği ve kolaylaştırdığı göz ardı edilemez bir durumdur. Geliştirildikçe geliştirilen her yeni bir gün ünlü olan ve milyonlar tarafından gözlemlenen uygulamaların iki ana kategorisi bulunmakta. Biri hepimizin bildiği klasik android diğeri de tabi ki sadece kendisinin geliştirdiği sistemleri kullanmakta direten ve halen çok kazanan apple ürünü ios. Sırf bu durumdan dolayı bu konuları tek tek incelmek yerine ios ve android uygulama geliştirme başlığı altına alıyoruz. Bu konulara merak salan sevgili okuyucularımız sizler için müjdelerimiz var bizler istediğimiz çoğu uygulamayı geliştirebilirken sizlerin sadece kullanması umarız canınızı sıkmaya başlamıştır. Bir gece de zenginleşebilen yazılımcılar ya da ünlü olanlar ve daha niceleri. Sizler de bu yazılımcıların arasına android veya ios yazılım dilini öğrenerek kolaylıkla girebilirsiniz. Yazılım dili bilindiğinin aksine zor bir iş değildir. Tıpkı İngilizce öğreniyormuş gibi zorluk çekersiniz fakat öğrendikten sonra ihtiyaç halinde hemen kullanmaya başlarsınız. Sizler de bizim düşündüğümüz gibi yazılım konusunda gelişmek istiyorsanız yapmanız gereken tek bir işlem yok ne yazık ki yapmanız gereken işlemler ios ve android uygulama geliştirme konularında varınızı yoğunuzu harcamanız olmalıdır. Bu harcamadan kastımız manevidir. Bu işlemleri öğrenirken hiç para harcamadan kendinizi geliştirme ihtimalinizi lütfen gözden çıkartmayınız.
 • Her işin, gelişmenin nasıl ki durmadan gelişmesi gerekmektedir işte html 5 ile de html kendisini bu şekilde geliştirmiştir. Html uzun yıllardır hatta ve hatta yazılım tarihinin başından itibaren kendisinin unutulmamasını sağlamış yazılım dillerinden bir tanesidir. Sürekli kendini geliştiren bir yazılımcıya sahip olan bu dil html 5 artık çok daha güçlü olduğunu bütün dünyaya duyurmuş durumda. Bir yazılım dili düşünün her programın temellerinde her internet sitesinin ana bloklarında bulunuyor. Size bu durumu şöyle açıklayalım video yapımcıları html hayatımızdan çıksa konulu video yapsalar ciddi anlamda anlayabiliriz hayatımızda ki önemini. Html 5, html tabanının çok daha fazla geliştirilmiş olan halidir. İnternet sitesi geliştirilirken kullanılan bu yazılım dili sizleri zenginde edebilir ünlüde. Bu tamamen size kalmıştır. Fakat yine belirtmek isteriz ki html 5 artık çok daha güçlü olmasına rağmen öğrenilmesi ciddi anlamda kolay bir dildir. Ortalama 1 haftanızı ayırdığınız da hiç bilmesiniz dahi basit internet sayfaları yapabilecek kadar öğrenmiş olursunuz. HTML 5 Mi KLASİK HTML Mİ? Bana her zaman bir dilin eski ve yeni versiyonunu birbirleri ile kıyaslamak tuhaf gelmiştir fakat bu durum html için geçerli değil. Çünkü html ile html 5 arasında dağlar kadar fark bulunsa da kullanımı yada yeniden baştan aşağıya öğrenmeyi gerektiren bir durumu bulunmuyor. Her ne kadar html 5 artık çok daha güçlü olsa da klasik html kodları ile de birbirinden güzel tasarımlara sahip internet sayfaları oluşturabilirsiniz. İnternet sektörünün sahibi en eski yaşlılardan olan html ismini bir yazılımcı olarak duymak gözümden bir damla yaşın damlamasına kadar sebep olurken diğer yazılım dillerinin gelişmesi yerinden sayması şimdilik ilgimi pek çekmiyor. Web tasarım tarihi için son gelişme noktası ise şöyle:
 • Yazıların çığında görebileceğiniz gibi teknoloji ciddi anlamda durdurulamadan ilerlemekte. Zamanında sadece klavye kullanırken şuan telefon, şuan sadece telefon kullanırken yeni yeni sesle komut ile web site yönetimi durumları ortaya çıkmaya başladı. Bu durumlar bizlerin yaşamını kolaylaştırmak için oluşturulsa da bazı zamanlar insanların hayatlarını zorlaştırmakta ve içinden çıkılamaz hale sokmaktadır. Bu durum böyle olmasın diye yapılan çalışmalar tabi ki bulunmakta. Örneğin sesli komut sistemi uzuv kayıpları yaşamış olan internet kullanıcıları için biçilmiş bir kaftan. Onların dünyaya küsmemesi gerektiğini bizim onlar için de çalıştığımızın kanıtını göstermektedir. Web Sitenin Müşteriye Etkisi Eski zamanlar da satış yapan bireylerin nasıl belli bir dükkanları, ya da vitrinleri olurdu işte bu dönemde de web siteler o dükkanlara benzetilebilmektedir. Explorer nasıl ki hayatımızdan sessiz sedasız çıktıysa bu internet siteleri de zamanı geldiğin de dükkân, market, mağaza sistemini tamamen ortadan kaldıracaktır diyebiliriz. Bu kavram ortadan kalktığında insanlar daha az hareket ederek yaşamlarının kolaylaştıklarını zannedecekler. Fakat yine de kurduğumuz bu senaryo oluşmadan önce web sitenin müşteriye etkisi çok büyük olmaktadır. Artık ufak çaplı da olsa bütün dükkanların ya da mağazaların internet siteleri bulunuyor. Örneğin mağazanın yerini bulamadığı zaman internet sitesinin iletişim kısmından ulaşabiliyorlar. Bu ve bunun gibi birçok işlem web sitenin müşteriye etkisini olumlu yönden göstermekte. Her ne kadar ileriki zamanlar için tehlikeli olacakmış gibi görünse de günümüz de web site sahibi olan işletmeler bir adım öne çıkabiliyor. Bunu ciddi anlamda kendi lehlerine çevirebilen işletmeler olduğu gibi kriz yönetimini başarısız yaptığı için altında kalanlarda olmuyor değil. Peki sizce web tasarım tarihi için web sitelerin müşteriye etkisi nedir?×

Merhaba!

Bize Email Gönderebilirsiniz: info@hukumdar.com.tr
× Whatsapp'tan mesaj gönderin