0 532 696 21 20

Destek Hattı

09:00 - 19:00

Çalışma Saatleri

WEB SİTESİ TERİMLERİ

WEB SİTESİ TERİMLERİ

WEB SİTESİ TERİMLERİ

Günümüz internet dünyasında web sitesi yapmak için ticari zorunluluk kalkmış olsa da web sitesi tanıtım ve reklam için hala önemli bir araçtır.  Hele sosyal medya uygulamaları ile etkileşimli çalışan bir web sayfasının satış grafiklerindeki yükselişi inanılmazdır. Bu haliyle web tasarım konusunda bir araştırma içerisindeyseniz Bandwidth, Backup, ASP, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Domain Name (Alan adı), E-commerce elektronik ticaret, Hosting, HTML (Hyper Text Markup Language), FTP gibi birçok yabancı terime de aşina olmuşsunuzdur. Bu terimlerin içerisinde her birini tek tek öğrenmek sadece web tasarımı konusunda uygulamalar yaparken öğrenilir.

BANDWIDTH NEDİR

Bunların içerisinde bandwidth nedir sorusunu sorduğumuzda cevap olarak, aylık transfer limiti anlamına geldiğini, Türkçe karşılığı bant genişliği olduğunu söyleyebiliriz.  Aylık transfer limiti bir web sitesine bir ay içerisinde giriş yapıldığında kullanılan veri aktarım miktarını ifade etmektedir.

Bir web tasarımı yaparken web sitesine giren kullanıcıların göreceği sayfa içerisindeki metinler, resimler, fotoğraflar, videolar ve ses dosyaları gibi tüm veriler kullanıcıların bilgisayarına geçici olarak yüklenir. Web sitesindeki bir resmi görebildiğinizde o resmin bilgisayarınıza download edildiğini yani indirildiğini bilirsiniz. Bir video izliyor bir ses dosyası dinliyorsanız bu veri mutlaka bilgisayarınızda varlığını sürdürüyordur.

WEB SİTESİNİ GÖNDERMEDEN BANDWIDTH BELİRLEMENİZ GEREKİR

Bir web sitesi içerisine girip ziyaret eden kullanıcıların bilgisayarlarına aktardıkları verilerin toplamı bir veri trafiği oluşturur. Bu trafik için servis sağlayıcınız tarafından belirlenmiş bir limit bulunur. Bir aylık süre içerisinde izin verilen bu limit diğer isimleriyle bant genişliği, aylık transfer veya bandwidth ismi verilerek tanımlanır.

Web tasarımı yaparken sitenizi sunucuya gönderdikten sonra siteniz için uygun olan yeterli aylık transferin ne olduğunu anlarsınız. Kullanıcı sayısı artmaya başladıkça bu sayılar da artış gösterecektir.  Bandwidth genişliği web sitenizde download hizmetlerine yer veriyorsanız bir hayli genişleyecektir. Web sitenizin cpanelinde bu genişliğin ne olduğunu ve ne kadarını kullandığınızı görebilmeniz mümkündür. Aylık transfer limitinizi eğer kısa zamanda dolduruyorsanız web siteniz kalan günlerde görüntülenemeyecektir. Bu durumda yeterli olabilecek bir bant genişliği satın almanız gerekecektir. Web sitesi yaparken aylık transfer limitinizin ne olabileceğini belirleyebilmek bu nedenle önemlidir.

 

Yazıyı Paylaşın!

yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Merhaba!

Bize Email Gönderebilirsiniz: info@hukumdar.com.tr
× Whatsapp'tan mesaj gönderin