Visual stüdio ile ASP.NET web sitesi yapımı

Teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte özellikle web siteleri yoğun olarak kullanılıyor. Bugün birçok kurum ve kuruluşun kendilerine ait web siteleri var. Bilgisayar, android mobil telefonlar, tabletler sayesinde insanlar gününün büyük bir bölümünü çevrimiçi olarak geçiriyor bu durumda bilişim dünyasının web site tasarımlarına yöneltti.

Kullanıcıların ihtiyaçlarına hitap eden web sitelerin yapılması ile birlikte, web sitelerini geliştirilerek dinamik tabanlı site yapımını geliştirmiş. Bu sayede birçok ihtiyacını web siteleri üzerinden sağlayan kullanıcılara daha hızlı ve kolay hizmetler sunulmaya başlamıştır.

ASP.NET nedir?

ASP.NET Microsoft yazılımcılarınca geliştirilmiştir. ASP.NET’in işlevi dinamik olarak tasarlanmış web sitelerinin gelişimini sağlamaktır. APS teknolojisi ile sıklıkla karıştırılmasına rağmen APS ile ASP.NET aynı şey değillerdir.ASP.NET APS teknolojisini geliştirilmiş bir üst modelidir ve özellik olarak tamamen yenilenmiş büyük bir değişim ile kullanıcıya sunulmuştur. ASP.NET ile gelen en önemli alt yapı çalışması ile çoklu dil çalışma zamanına göre ayarlanmış olmasıdır. yani tüm diller bu uygulamanın gelişmesini sağlamak için kullanılabilir.

Visual stüdio ile ASP.NET web sitesi yapımı nasıl olur?

ASP.NET’in hazır bileşenlerini olması web site tasarımcılarına hem kolay hem pratik hem de gelişmiş bir web sitesi vaat ettiği için en çok tercih edilen web site uygulamasıdır. site tasarımı sürecinde vakitten tasarruf sağlamaktadır. ASP.NET geliştirilmeden önce kullanıcılar yoğun olarak APS ile sitelerini tasarlamaktaydılar. Bu süreç içerisinde Microsoft visual studio programlarını piyasaya sürmesi sonucunda ASP.NET her kesin vazgeçilmezi olmuştur.

APS. NET framework üzerine kurulmuş bir web platformudur ve kurum ya da kuruluşlar için sınıfsal tabanlı bir web site kurmanın en kolay yollarından bir tanesidir. Web sitesi kurmak için gereken bütün hizmetleri sağlamaktadır.

Visual stüdio ile ASP.NET web sitesi yapmak için kurulu olan visual stüdio programını açıp menü çubuğu noktasında sıra ile TOOLS-Extensions and updates seçeneklerine tıklayın. Daha sonra online bölümündeki arama butonuna ‘color’ yazın karşınıza çıkan visual stüdio color theme editor eklentisini çalıştırın. Bir tema seçtikten sonra, açılan pencerelerdeki next tuşuna basarak kurulumu yapın en son close seçeneğine basarak site yapımını tamamlayın.