0 532 696 21 20

Destek Hattı

09:00 - 19:00

Çalışma Saatleri

Ubuntu Nedir?

Ubuntu Nedir?

Ubuntu, bir işletim sistemi olup; ilk kez kararlı masaüstü sürümü 2004 yılında yayınlanmış olan Linux çekirdeği esas alınarak geliştirilen, açık kaynak kodlu, bağımsız ve ücretsiz bir işletim sistemidir. Günümüzde birçok masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda ve cihazlarda kullanılmaktadır. Her 6 ayda bir yeni sürümü yayınlanarak insanların hizmetine sunulmaktadır.


 Ubuntu Kimler Tarafından Geliştirilmiştir?

Güney Afrikalı bir girişimci olan Mark Shuttleworth liderliğinde Canonical Limited firması bünyesinde 2004 yılında başlatılan Ubuntu projesi, bilgisayar kullanıcıları için günlük hayatın bir parçası haline gelmesi amacıyla, Canonical ve gönüllü Ubuntu topluluğu tarafından sürekli geliştirilerek insanların hizmetine sunulmaktadır.

Kodlama: En Yaygın Kodlama Hataları

 Ubuntu Ücretli midir?

Ubuntu işletim sistemi, tamamen ücretsiz olarak hem ev hem de iş yerinde kullanıcılar tarafından indirilerek kullanılabilir. Ubuntu işletim sisteminde herhangi bir lisans kısıtlaması bulunmamakta, istenildiği sayıda farklı bilgisayarlara kurulabilir ve yayınlanan güncellemeler için ve sürüm yükseltmek için herhangi bir ücret ödemeye gerek yoktur. Canonical Limited yetkilileri Ubuntu işletim sistemini daima ücretsiz sunacaklarını sözünü vermiştir. Ayrıca Ubuntu kapsamında geliştirilen kodlar, genel kamu lisansı isimli bir Özgür yazılım lisansı esas alınarak Ubuntu’nun ücretsiz kullanılması imkânı getirilmiştir. Canonical Limited şirketi sadece bugünkü ait marka haklarına sahiptir.

 Ubuntu İşletim Sisteminin Türkçe Dil Desteği Ayarları

Ubuntu işletim sisteminin Türkçe dil desteği de bulunmaktadır. Uygulamaların birçoğu Türkçe dil desteğine sahiptir ve internet üzerinden Türkçe dil paketi indirerek sistemi Türkçe yapmak mümkündür.
Tavsiye edilen minimum sistem gereksinimleri ise kullanılan bilgisayarın donanımlarından işlemcinin en az 2 Ghz çift çekirdekli olması, 2 GB RAM belleğine sahip olması, en az 25 GB boş sabit disk alanı bulunması ve işletim sistemini güncelleyebilmek için internet erişiminin bulunması tavsiye edilir. Şayet kullanıcının sahip olduğu bilgisayarın minimum özellikleri, bu şartları sağlamıyorsa resmi olarak tanınan Ubuntu türevlerinden olan Lubuntu ya da Xubuntu’yu kullanabilirler. Bu türevler sistem için en düşük kaynağı tüketerek kullanma imkânı sunarlar.

Opencart: Opencart Nedir?

 Windows İşletim Sistemleri İle Ubuntu Beraber Kullanılabilir mi?

Bilgisayarın hard disk boyutuna bağlı olarak, Windows işletim sisteminin yanında Ubuntu işletim sisteminin de kurulma imkânı bulunmaktadır. Kurulum yapıldıktan sonra bilgisayar açıldığında, her iki işletim sistemi ekranda gözükecektir. İstenilen işletim sistemi tercih edilerek sistem açılır. Ubuntu işletim sistemi bilgisayarın çalışma sistemini zorlamaz.

MySQL: MySQL Veritabanına Java İle Nasıl İnilir?

 Ubuntu İşletim Sisteminde Ara Sürümler ve LTS sürümler

Ubuntu işletim sistemlerinin sürümleri, hem masaüstü hem de sunucu sistemleri için her 6 ayda bir yeni sürümü yayınlanır. Ayrıca 2 yılda bir yayınlanan sürümler ise LTS sürüm (Long Term Support) olarak adlandırılır. 6 ayda bir yayınlanan sürümler ile 2 yılda bir yayınlanan sürümler arasında güncelleme desteği farkı bulunmaktadır. 5 yıl boyunca LTS sürümlere güncelleme desteği sunulurken,  LTS olmayan yani ara sürümlere ise 9 ay boyunca sistem ile ilgili güvenlik yamaları, yazılım güncelleştirmeleri gibi destekler sunulmaktadır. Kullanım açısından LTS sürümleri 5 yıl boyunca yükseltme ya da yeniden kurulum ihtiyacı hissetmeden kullanma imkânı sunar. Ancak ara sürüm olarak tabir edilen sürümler ise en güncel desteğe sahip olup; 9 ayda bir sürüm yükseltme işlemine tabi tutulacağından sistemin kararlığı açısından olumsuz etkileri olabilir.

Yazıyı Paylaşın!

yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Merhaba!

Bize Email Gönderebilirsiniz: info@hukumdar.com.tr
× Whatsapp'tan mesaj gönderin