Bilgisayar programları, belirli bir sisteme göre komutlanmış kodların diziminden oluşur. Bu programların bir diğer adı yazılımdır. Bildiğimiz gibi programlar ya da yazılımlar, bilgisayara ne yapacağını söyleyen komutların ve kodların yüklenmesiyle belirli amaçları yerine getirir. Bu programları hazırlayanlara ise yazılımcı denir. İşte sublime text yazılımcıların en çok tercih ettiği ve yararlandığı kod editörlerinin başında gelir. Bir kod editörü, herhangi bir uygulama, programlama, oyun geliştirmek isteyen yazılımcıların en çok ihtiyacı olan şeydir. Yazılımcıların programlama dillerinin çoğunu rahat bir şekilde yazıp kullanabilmesi için Sublime Text çok önemli bir yardımcıdır.

Özel Yazılım: Özel Yazılımın Faydaları

Sublime Text Eklentileri

Sublime Text çok sayıda eklentiye sahiptir. Bu eklentiler sayesinde kod yazmak çok daha basit ve eğlenceli bir iş haline gelir. Ayrıca renkli kod özelliği sayesinde görsel olarak çok daha başarılı programlar yapmanızı sağlıyor. Bu editörün arama sistemi e kullanıcılar tarafından çok beğeniliyor. Tek bir kelimeyi seçmek isterseniz aynı kelimenin hepsini seçip, yaptığınız değişikliklerin hepsinde de gerçekleşmesini sağlıyor. Desteklediği yazılım dillerinin çok sayıda olması da Sublime Text’in bir diğer özelliği.

Sublime Text Özellikleri

Sublime Text yazılımcıların ince ayarlamalar ve değişiklikler yapmasını sağlıyor ve bu konuda çok geniş seçeneklere sahip. Sınırsız bir şekilde ince ayar yapma imkânı veriyor. Değiştirilebilir ayarlar konusunda ise neredeyse sınırsız imkânlar sunuyor. Syntax Highlight olarak adlandırılan özellik ise bütün kullanıcıların değiştirme ve özelleştirebilmesi açısından oldukça geliştirilmiş. Tema, eklenti ve dil seçenekleri konusunda çok fazla sayıda kaynak tarafından desteklendiği için Sublime Text çok avantajlı. En ince ayrıntılar konusunda bile inanılmaz geniş avantajlar ve seçenekler sunuyor. Bu denli ince ayar yapma imkânı sağlaması bu kodlama editörünü özel kılan sebeplerden en önemlisi.

Web Tasarım: Web Tasarım Hizmeti

Sublime Text Avantajları

Sublime Text ile dosyalar arasında çok hızlı geçişler yapılabiliyor. Farklı dosyalardaki bir bölüme sadece bir kaç klavye hareketi ile ulaşabilmeniz mümkün. Projeler arasında geçiş yapmak, birden çok sayıdaki farklı projeyi aynı süre içerisinde açmak, bir projeden bir diğerine çok hızlı bir şekilde geçmek için en iyi kodlama editörlerinden birisi Sublime Text. Bütün programlarda değişiklik yapma, silme ve hızlı geçişle yapma konusunda çok sayıdaki kodlama editöründen çok daha fazla seçenek sunması ve hızlı olması açısından da avantajlı. Sublime Text şu an üç sürümüyle birlikte kullanıcılara sunuldu. Çoklu imleç seçme şansı vermesi dolayısı ile bu editör diğer bütün kodlama editörlerinin önüne geçti ve bu da yazılım dünyasındaki en önemli gelişmelerden birisi olarak kabul ediliyor.

Özel Programlama: Özel Programlama İle Öne Geçin

Sublime Text’te Olması İstenen Diğer Özellikler

Kullanıcılar açısından pek çok avantaja sahip olsa da bazı özellikler eklendiğinde bu editör çok daha iyi bir hale getirilebilir. Mesela proje başlığı oluştururken bir kullanıcı Sublime Text’le birlikte hangi dili kullanarak proje oluşturmaya başlayabileceğini ve bu dile ait gerekli olan diğer bütün özellikleri görebilseydi Sublime Text çok daha iyi hale getirilebilirdi. Objeleri, bazı fonksiyonları ve class’ları tanımlarken daha fazla seçenek ve kolaylık sağlaması a Sublime Text de bulunması istenen özellikler arasında. Yine de bu haliyle en çok tercih edilen kod editörlerinden birisi.