Sosyal Medyanın Toplum Üzerindeki Olumlu Etkileri

Son yıllarda milyonlarca insanın ilgisini çekmeyi başaran ve artık her kurum ve her işletme için kesinlikle önemsenecek hale gelmiştir. Birçok insan arkadaşlarıyla iletişime geçmek sevdiği oyuncuları takip etmek ve sosyal medya üzerinden oyunlar oynayarak eğlence amaçlı kullanmakta. Bunun dışında ticari amaçlı kullanan insanlarda mevcut. Bu sebeplerden dolayı sosyal medyanın toplum içindeki önemi oldukça büyüktür. Sosyal medya araçlarının insanları içine kapanık hale getirdiği veya başka insanlara özendirmekte olduğu için bazı insanlar tarafından olumsuz gözüyle bakılabilir. Fakat bu düşünce o kadarda doğru değil çünkü insanlar yurt dışındaki akrabalarını veya hayranlarını takip ederek içine kapanıklığın aksine daha da sosyalleşebilmektedir. Gelişim çağında olan bir kişinin de örnek alabileceği doğru kişileri sosyal medyalar aracılığıyla bulabilir ve iyi bir insan kişiliğine bürünebilir. Elbette olumsuz içerikler, istenmeyen karakterde insanlarda bulunabilir fakat bunu kötü olarak değil dünyanın gerçeği olarak kabul edip bu tip insanlara, içeriklere karşı kendinizi geliştirerek tedbirler almayı öğrenirsiniz. Bu durumda insanlara erken yaşta iyi tecrübeler kazandırabilir.

 Sosyal medyanın psikolojik etkileri de saymakla bitmez. En bilindik etkisi bağlantıda kalınması olarak gösterebiliriz. İnsanlar bir kere alıştı mı haberleri almaya sosyalleşmeye dünyadan haberdar olmaya sürekli onlardan haberdar olmak ister. Bu duygu normla karşılanmakla birlikte fazla abartılmamalıdır. Fazla abartanlar telefonları kendi organıymış gibi kullanırlar ve öğreneğin telefonlarının şarjı bitmesi halde sanki bir yakınını kaybetmiş gibi tepki gösterirler. Sosyal medya kullanıcıları olarak aşırıya kaçmadan bu hislere kapılmadan dünyadan haberdar olup, çevrimiçi olarak gezip, arkadaşlarla sohbet edebilirsiniz. Örneğin aileden uzakta bir öğrenci hayatı geçiriyorsanız psikolojik olarak kötü hissetmemek için onları hep yanınızda hissetmek için onlarla görüntülü konuşabilir birbirinizle yazışarak her zaman haberdar olabilirsiniz. Şimdi ise sosyal medyanın kültürel özellikleri hakkında bilgi verelim.

Sosyal medyanın diğer bir avantajı ise kültürleri ayağımıza kadar getirmesidir. Sosyal medya kullanıcılar değişik kültürlere bir tık uzakta olduklarının bilincindedirler ve meraklı kullanıcılar sosyal medyayı kullanarak dünyanın öbür ucundaki kültürü bile bulabilir ve kendileri de bu kültürlere uyum sağlayabilirler. Görünen oku dünyadaki kültürler bir arada kullanılarak yepyeni kültürler oluşturacak ve hıza gelişen dünyamızda sosyal medyanın da bir katkısı olacak.