Sosyal Medyada Selfie Paradoksu

Selfy, Türkçe anlam karşılığı öz çekim olan kelimedir. Selfie yani öz çekim Türk Dil Kurumu’na 2014 yılında eklenmiştir. Öz çekimin sosyal medyada selfie kelimesinin yaygın olarak kullanılması sonucu selfienin karşılığı olarak dilimizde yerini almıştır. Kurum kelimenin İngilizce olarak Türkiye’de yaygın kullanılmasına karşılık Türkçe anlamını dilimize var etmiştir.

Selfienin Sosyal Medyada Kullanımı

Sosyal medyada ajansı olan Hükümdar Bilişim açıklıyor, selfie ne demek? Olarak konuya bakılacak olursa; çıkış fotoğrafı ünlü sunucu Ellen’ın Hollywood yıldızları ile yaptığı öz çekimdir. Bu fotoğraf ardından bir akım haline gelen selfie, makinayı birisine emanet edip “bir fotoğrafımızı çekebilir misiniz?” sorusunu, ricasını tarihe karıştırdı. Anlık ve bir kimseye bağlı kalmaksızın fotoğraf paylaşımını sağladı.

Araştırma Konusu Sosyal Medyada Selfie

Yaygın olarak paylaşılan öz çekimin Almanya Münih’te iki araştırmacının konusu oldu. Sarah Diefenback ve Lara Christoforakos tarafından yapılan araştırma “kimse selfie sevmiyor ancak herkesin çekmek için bir nedeni var” şeklindedir. Araştırma kapsamında 238 kişi ile konuşuldu. Bu kişilerin % 77’si ayda en az bir kere öz çekim yaptıklarını, % 49’u ise haftada en az bir kere kendilerine öz çekim gönderildiğini bildirdi. % 2’de sosyal medyada öz çekimi daha az görmek istediklerini açıkladı. % 90’ı da öz çekimi kişisel pazarlama ve reklam olarak nitelendirdi.

Araştırma kapsamında yaygın olarak paylaşılan fotoğraf tarzı olan öz çekim karşı görüş olarak yorumlandığı durumda negatif sonuçlar çıkarıyor. Ancak kendileri yine öz çekim olarak fotoğraf paylaşıyor. Araştırma da bir başkası için kişisel pazarlama olarak görülen öz çekim, bu görüşe sahip olan kişilerin % 49’u kendisi için de aynı yorumu getirmiştir.

Zamanında yaygın olarak kullanılan, bir akım oluşturan sosyal medya selfie si gündem dahilinde bir paradoksa düşmüş konumdadır. Öz çekim için medyayı kullanan, öz çekim olarak tüm fotoğraflarını paylaşan kişiler öz çekim görmeye katlanamayacak durumdadır. Başkalarının öz çekim paylaşımlarını eleştiren ve bu çerçevede yine kendisi sosyal medyayı kullanan kişiler araştırma ile istatiksel sonuçları sergilemektedir.